Haskell programozási nyelvet milyen területeken használják?
Nincsenek előnyei.
Matematika területén használják előszeretettel, első sorban tételbizonyításra.
A Haskell-t főleg oktatási területeken használják. Mivel az FP az egyedüli paradigma amit támogat, tartalmaz mindent amit egy FP nyelvek tartalmaznia kell, erősen típusos és lusta kiértékelésű, rákényszerít a funkcionális gondolkodási módra, megismerteti a programozót a funkcionális eszközökkel. Komolyabb projektekhez viszont nem praktikus és vannak sokkal jobb FP nyelvek, pl a Scala ami most a legnépszerűbb funkcionális nyelv.
Előnyei ugyan azok mint bármely mást funkcionális nyelvnek: állapotmentes. Könnyen párhuzamosítható, nincsenek állapotvátozásból adódó bugok, könnyen tesztelhető. Hátránya sok sok programozó számára még elég idegen. A ismerek cégeket akik belátták hogy az FP jobb koncepció mint az OOP, mégsem sikerült átállniuk mert a programozóik nem voltak elég képzettek hozzá.
"A funkcionális programozási nyelvek világa még a programozók között sem igazán közismert. Legtöbbjük az objektum orientált, valamint az imperativ nyelvek használatában jártas, és egyáltalán nem rendelkezik ismeretekkel az előbbiekről. Sokszor azt is nehéz elmagyarázni, hogy egy nyelv mitől funkcionális. Ennek számos oka van, többek között az, hogy ezek a nyelvek vagy speciális célokra készültek, és ezáltal nem terjedhettek el széles körben, vagy olyan bonyolult őket használni, hogy az átlag programozó hozzá sem kezd, vagy ha igen, akkor sem képes felnőni a feladathoz. Az oktatásban - néhány követendő kivételtől eltekintve - sem igazán találkozhatunk ezzel a programozási paradigmával."
Forrás: Király Roland, Funkcionális nyelvek
plusz:
"A funkcionális nyelvek tanulását érdemes az elmélet megismerése mellett a paradigma filozófiai hátterének vizsgálatával kezdeni. Érdemes továbbá megvizsgálni a funkcionális nyelvek legfőbb jellemzőit. A paradigma megismerése során kitérünk arra is, hogy miért, és mikor érdemes ezeket a nyelveket használni. A funkcionális nyelvek egyik előnyős tulajdonsága a kifejezőerő, ami azt jelenti, hogy viszonylag kevés forráskóddal sok mindent le tudunk írni. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy bonyolult problémákat tudunk megoldani viszonylag rövid idő alatt, a lehető legkisebb energia befektetésével. A funkcionális programok nyelvezete közel áll a matematika nyelvéhez. A matematikai formulák szinte egy az egyben átírhatók funkcionális nyelvi elemekre."
Előnye a másik eszközrendszer.
Használja többek között a Facebook is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!