Ti hogy tanultatok meg programozni? Mi a folyamata tulajdonképpen?
Én középsikolában 3 éve 'tanulgatok' c-t,mert nekünk ez szükséges kiegészítés.
Ezzel a 3 évvel+valamennyi itthoni (kevés) gyakorlással és kutakodással vagyok olyan alap szinten,hogy pl össze tudok rakni egy kvízjátékot,értem a struktúrákat,alap tételeket,meg tudok oldani tömbökkel alap problémákat szóval még nagyon gyerekcipőben járok ezzel,de az alapjaim megvannak.A kérdés tulajdonképpen arra vonatkozik hogy hogyan tudok fejlődni?
Pl keressek összetettebb kódokat,és értsem meg a működésüket?Ha valamilyen elemét nem ismerem keressek utána googln?
ilyenektől fejlődni fogok,vagy ha komolyabban akarom "űzni" akkor tanfolyam és/vagy könyv kell hozzá?
A fejlődés folyamata voltaképp elég egyszerű: írj egyre bonyolultabb alkalmazásokat (pl bővítsd a kvíz alkalmazásodat high score-ral, amelyet fájlba perzisztálj), az ehhez szükséges részfeladatokra a megoldást (pl fájlkezelés) pedig google-lel keresd meg.
Összetettebb kódok keresése jó lehet, de vannak veszélyei: egyszerűbb kódok lehet, hogy hibákat/rossz praktikákat tartalmaznak, a "jók" pedig érthetetlenül bonyolultnak tűnhetnek a te szinteden. Ez leginkább C felhasználási területeiből származik, nem egy tipikus "kezdő nyelv" (bár speciel én is ezzel kezdtem egyetemen anno), leginkább ott használják, ahol rendkívül számít a teljesítmény/méret (pl beágyazott rendszereknél, OS-ek kerneleiben).
Én még általános iskolás 6. osztályosként kezdtem el, két okból kifolyólag:
1) 7.-ben programozás volt a tananyag és én megijedtem tőle, hogy milyen nehéz lehet
2) Azért egy kicsit érdekelt is
Szóval szóltam a tanáromnak, hogy mutassa már meg, hogy mi is ez az egész. A 10 perces szünetben bent maradtam vele, elindította a Turbo Pascal 6-ot és mutatott benne egy Hello World!-öt:
program HelloWorld;
uses crt;
begin
.. clrscr;
.. writeln('Hello World!');
.. readln;
end.
Közben vagy 3 floppyra le is másoltam ezt a Turbo Pascalt. Valamiért ez a példakód nem lett lementve, így otthon emlékezetből megpróbáltam összerakni. 3 óra szenvedés sikerült is. Utána elkezdtem piszkálni - mi van, ha sorokat cserélek fel, átírok dolgokat - és ez így ment szépen sorjában. Ebben a csomagban nekem voltak példakódok is, amiket lefuttattam először, aztán megpróbáltam magam átrágni rajta. Internetem akkor még nem volt, így kénytelen voltam a TP6 dokumentációjára támaszkodni.
Nos, úgy fogsz fejlődni ebben a szakmában, hogy eszedbe jut valamilyen (szerinted) tuti dolog, amit meg akarsz csinálni. És leülsz, megcsinálod. Ha elakadsz, akkor először magadtól próbálj meg rá megoldást találni (kell az, hogy elcsessz rá egy csomó időt és utána hirtelen megvilágosodj). Ez a módszer viszont csak addig működik, amíg tele vagy idővel (és ez utoljára a középsulis éveidre jellemző). Utána marad az, hogy a problémát nagyon hamar meg kell oldani és guglizol.
Véleményem szerint tanfolyam erre teljesen felesleges. MINDEN (tutorialok, fejlesztőeszközök, példakódok) elérhető ingyen ahhoz, hogy programozni tanulj, egyetlen kifogás - lévén interneted az van - a lustaságod lehet. És ebből kiindulva:
"+valamennyi itthoni (kevés) gyakorlással"
nem is fektettél bele túl sok energiát. Bár ez valószínűleg azért van, mert kötelezően rád volt kényszerítve a feladat és nem a saját ötleted volt, amibe a szíved-lelked beleadnád.
Valóban nem egy tipikus kezdő nyelv, de hogy idáig eljutottál az nagyon bíztató. Érdemes lenne C++-t tanulnod tovább: egyrészt az OOP miatt, másrészt mert sokmindent, amit egy komolyabb funkciókat ellátó program esetén magadnak kellene megírni C esetén, azt a C++-ban készen kapod.
Ha mégis a C-nél maradnál, akkor ismerkedj meg a mikrovezérlőkkel és az elektronikával, ott tudod hatékonyan használni a C-t.
Ha kvízjátékot már tudsz írni, keress valami grafikus libraryt c-hez (SDL, mondjuk), és abban írj valami falbontót, vagy 2d mászkálós gamet, ilyesmi.
A c már megy elvileg, szóval nem lesz akkora nagy szenvedés, közben sokat lehet tanulni (c++ról is, legalábbis az egész hátteréről).
C-vel azért nem időpocsékolás foglalkozni, mert sok minden máshol is úgy van, vagy éppen abban írták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!