A hardveres szakirányú informatikusok jellemzően miért a BASIC programozási nyelvet sajátítják el?
Akárhányszor összefutok olyan informatikussal, aki hardver szakirányon tanult valamilyen iskolában vagy az informatika tudományterületéből a hardverek érdeklik a legjobban, az jellemzően a BASIC programozási nyelvet tanulta, használta/használja – már, ha tanult programozást.
Mindig elgondolkodtam azon, hogy miért van az, hogy akik hardverekre szakosodtak az informatikában, azok jellemzően a BASIC programozási nyelvet ismerik?
"A hardveres szakirányú informatikusok jellemzően miért a BASIC programozási nyelvet sajátítják el?"
Ezt rosszul tudod. :o)
A hardvert éppen basic-kel nem lehet programozni. Azaz, hogy pontos legyek a basic egy kései verziójával a freebasic-kel lehet, csak nem nagyon érdemes.
A hardveresek, rendszerprogramozók nyelve a C és emellett rákényszerülnek egyesek a célplatform asm-jének ismeretére is.
Persze van mikroC és mikroPascal is, vagy beágyazott nyelvek, mint a lua de ezek jellemzően olyan kódot generálnak, ami nem biztos, hogy megfelel. Ipari célra a C jöhet számításba (itt is döntően az a fordító, amit az eszköz (proci vagy kontroller) kifejlesztője mellékel, bár ma már van keresztplatformos gcc is a népszerűbb holmikra, mint az ARM, az x85-ös, vagy az ST mikro cuccai).
Vagy a C mellett marad az assembly.
SZÁMÍTÓGÉP RENDSZERPROGRAMOZÓ SZAKKÉPESÍTÉS
A képzés tantárgyai
Központilag előírt kötelező tantárgyak:
• Számítástechnikai alapismeretek "A"
• Számítástechnikai alapismeretek "B"
• Szövegszerkesztés
• Táblázatkezelés
Operációs rendszerek "A"
Operációs rendszerek "B"
Matematika "A"
Matematika "B"
• Adatbázis-kezelő rendszer "A"
• Adatbázis-kezelő rendszer "B"
Magasszintű programozási nyelvek és programozási módszertan
Számítógépes grafika
Assembler <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Hálózati ismeretek
Angol
"Ezt rosszul tudod. :o) "
Ezt rosszul írtad. :-D Én tapasztalatról írtam, nem tudásról. Én tudom, hogy a rendszerprogramozás nyelve a C és, hogy a hardveres informatikusoknak elviekben ezt a C nyelvet kéne tudniuk.
Azonban a tudásom és a tapasztalatom eddig nem koherens. Általában BASIC programozási nyelvet tudták azok a hardveres informatikusok akikkel eddig találkoztam és nagyvonalakban beszélgettem, a C nyelvet érdekes mód nem tudták. Épp ezért kérdeztem rá itt, mert azt gondoltam már megint lemaradtam valamiről. :-D
Te feltettél egy kérdést, mely szerint úgy találod, hogy a hardver szakirányon végzett informatikusok, rendszerprogramozók miért a basic nyelvet ismerik, használják.
Erre válaszoltam, hogy ezek az emberek nem használják, de mostanában már nem is ismerik a basic nyelvet.
Ez még akkor is így van, ha te találkoztál olyan emberekkel, akik saját állításuk szerint hardveresek és nem ismerik a C-t, ellenben ismerik és használják a basicet.
Ebből úgy tűnik, te soha nem találkoztál olyan emberekkel, akik valóban hardveresek volnának.
A basic nyelvet hardver vonalon amatőrök használják vagy használták, mivel létezett egy basic stamp nevű jószág, amely egy pic 16C84-es kontroller volt, mellé pakolva egy soros (e)prom, amelyben volt egy bűn lassú basic interpreter, de azoknak megfelelt, akik csak 1-2 bitet kivántak billegtetni, vagy beolvasni pár byte-ot valahonnan és feldolgozni azt. Ezen kívül egy-két cég fejlesztett olyan környezetet egy-egy eszközcsaládhoz, amelyben basic nyelven lehetett ezen eszközöket programozni és a fordító generálta le az eszköz számára fogyasztható binárist.
Ezek használata azonban mára szinte nullára redukálódott, mert szinte semmi könnyebbséget nem jelentettek az assembly-ben történő fejlesztéshez képest, ugyanakkor a generált kód sokkal lassabb volt.
A hardveresek kikerülhetetlenül assembly-t tanulnak és emellé a C-t, mivel manapság a kódok mérete, bonyolultsága okán az asm elég sok időt igényel egy-egy fejlesztésnél, ugyanakkor az eszközök ára csökkent, a sebességük radikálisan nőtt, tehát ma gyorsabban fut le egy c-ben silányul, hevenyészve megírt kód, mint egy korábbi eszközön ugyanaz asm-ben fejlesztve.
Akik pedig PC-n, beágyazott rendszereken fejlesztenek eszközmeghajtókat, rendszereket, alkalmazásokat, azok le sem sz.rják a basic nyelvet.
#1-es vagyok, az értékelésből úgy látom elkél egy kis magyarázat:
Mikrokontrollerek programozására már valóban nem elterjedt már a BASIC, de pl. az ipari robotok programozásához sokszor nincs is más alternatíva. És nem is kell. A robot központi CPU-jában le van kódolva az egyes utasítások feladata, a BASIC pedig sorban adja ki neki az utasításokat, feladatokat. Jó példa pl. az Mitsubishinek a MELFA BASIC nyelve (Mitsubishi az egyik legnagyobb ipari robot márka), ami a BASIC-en alapszik és egy nagyon sokat használt és elterjedt nyelv a szakmában. Manapság is, de a múltban nagyon elterjedt volt ez a módszer és rengeteg hardveres _irányításhoz_ kellett a BASIC nyelv - mint az egyetlen elterjedt interpreteres nyelv - ami később kihatott az amatőr mikrokontroller programozásra is. Önmagában viszont az általános célú BASIC és az interpretere soha sem volt elterjedt. Tehát lényegében azért terjedt el, mert voltak irányítási és más feladatok amit interpreterrel kellett megoldani, amire ott volt a BASIC. Ma már senki nem tanul általános célú BASIC-et, csak a módosított változatait ezeknek a speciális feladatoknak az ellátásához, de abból van rengeteg.
#9: Szerintem inkább az automatizálási szakemberek használják a BASICet ilyen értelemben, őket nem szokás informatikusoknak nevezni. Hiába van számítógép a hatérben, a CNC programozót se hívjuk informatikusnak.
Én azért adtam zöldet a válaszaidra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!