Operációs rendszert csinálunk mindenkinek ingyen, de hogyan?
"Nem szeretnénk, ha valaki a mi munkánkból akarna pénzt csinálni, mert nem azért csináljuk..."
Ettől nektek egyáltalán nem kell tartanotok.
- Fölösleges ezen aggódni, amíg nincs kész és nem nyilvános.
- Minden programot el szoktak látni egy licensszel, válasszatok okosan vagy írjatok sajátot.
- Ennek betartását nem fogjátok tudni ellenőrizni, bármennyire is szeretnétek.
- De ha elterjed az ingyen cuccotok, hogyan tudná valaki pénzért adni? Ki fizetne érte, ha elérheti ingyen is? Ki fizetne érte, ha ott van ezerféle Linux ingyen? Nem beszélve arról, hogy a fizetős OS-eket is lopják sokan.
- Azért is felesleges ezen aggódni még, mert a népszerűsítés hosszú évekbe fog telni, nagyon nehéz megváltani a világot, millióféle OS van már.
A linux 24 év, közel negyed évszézad alatt jutott el másfél százalékos részesedésig a desktop piacon.
1. Így ismeretlenül mondom nektek, ti még a linux állapotának egytizedéig sem fogtok eljutni. Sőt, semeddig sem fogtok eljutni, mert nem értetek hozzá.
2. Vannak teljesen ingyenes operációs rendszerek. Azokat sem lopja senki. Azért nem, mert nem az operációs rendszer a lényeg, hanem az, hogy hány szoftver érhető el adott opréra. Ha nincs szoftver, a kutya le nem fogja vizelni az oprendszereteket, nem hogy elopná valaki is.
Ma már az operációs rendszer írás nem úgy megy, hogy egy csapat amatőr tapasztalat nélkül nekiáll, és majd lesz valami. Amit ti akartok, már írták is, a Linux tökéletesen megvalósította.
G.
Persze, de a mi részünkről a megvalósítás úgy működne, hogy ugye a Linux eléggé testreszabható,de azért érteni kell hozzá, hogy testre tudd szabogatni. Na mi ezt azért csináljuk, hogy egy olyan aki még életében nem ült számítógépnél 2-3 óra kitapasztalgatás után is meg tudja csinálni. Nem úgy gondoltam, hogy valaki konkrétan a milyenket adja el, hanem mondjuk meglát benne valami hibát, lenyúlja kijavítja majd licencelteti és eladja meg kicsit alakítgat rajta, hogy ne legyen olyan feltünő. Meg persze az ennél sokkal egyszerűbb hogyha tegyük fel, hogy marha jól sikerül az os, de senki nem ismeri, valaki rátalál és eladja, akinek tetszik nem tudván, hogy ingyen is letöltheti.
ui: Linuxal az a baj, hogy nem annyira testreszabható (mármint alapból) és aki mondjuk 2 órája rakott fel linuxot elég sokat keresgélhet, hogy mit hogy kell testreszabni benne. Mi ezt szeretnénk megcsinálni, hogy minden egyértelmű legyen és az utolsó pixelig testre tudj mindent szabni benne :)
Operációs rendszer DEFINÍCIÓJA:
"~ nevezzük a számítástechnikában a számítógépeknek azt az alapprogramját, mely közvetlenül kezeli a hardvert, és egy egységes környezetet biztosít a számítógépen futtatandó alkalmazásoknak"
Mint ahogy a definícióból is kiderül: HARDVER, SZOFTVER és USER támogatást kell tudnia biztosítani. (opcionálisan DEVELOPER)
Jó oprendszerre példa: OSX.
Jah, hogy ez is ingyenessé vált? De vajon miért?
Hát, ennek több oka is van, hogy nem igazán lehet lopni:
- Nagyon limitált app fejlesztők sora, őket külön ellenőrzik, csak a nagyobb címekkel rendelkező gémeket adják ki, ha a game disztribútora már degeszre kereste magát a konzolos piacon, de akkor is csak a windows után
- Csak a prémium kategóriás célhardvereiken képes futni (jó, vannak hackintoshok, de azok bugosabbak a windowsoknál is)
- Érdekük, hogy frissíts (mint az iphonoknál), mert akkor az új szoftver miatt a géped belassulásának illúzióját keltik (magyarul vegyél újat csak azért, hogy a legmodernebb szoftvert használhasd)
- Nem divat törtet használni, mert olyan problémába ütközöl, hogy nincsenek a custom hardverjeidhez DRIVEREK!!! vannak lelkes kis kext író fejlesztők, dehát azok is nagyon bugosak. Mondok pár példát: a wifiben is max a wep titkosítást implementálják, a wpa2 már túl bonyolult nekik. PS/2 bill+touchpad kombót használó laptopok felejtősek.
- Másik, amit el szoktak rontani, hogy kitesztelik a legerősebb hardveren az oprendszer, ütemezés és szoftverek futását, de átlag mezei user nem engedhet meg magának 16 magos intel XEON szerverprocesszort 1 terra rammal, így nyilván az user experience náluk nagyon élvezhetetlenné válik. Ezt a Microsoftnál úgy ellenőrzik, hogy még a mai napig tartanak raktárban 1 magos intel pentium 4-et, és arra is feltelepítik a windows10-et, és megnézik, hogy egy harmadik világbeli országban kapható leghitványabb használt gépen hogyan futna a rendszerük, és most kapaszkodj meg, arra is írnak OPTIMALIZÁLÁST (!!!). Ez egy átlag szoftverfejlesztő cégnek is hatalmas effort, hogy a szoftverét mindenféle gépen kitesztelje, hát nem egy oprendszer gyártónál. A linuxéknál is az a baj, hogy ugye forrásból fordul mindenre, de nincs élesen elkülönítve, hogy pl ez a rendező algoritmus optimalizálva legyen armhf processzorra, ne csupán i64 processzoron fusson, és legyen tesztelve.
Tehát ha operációs rendszert ír valaki, akkor max a saját hardverén tudja kitesztelni a driver támogatást, és azután kellene valami customer bug tracking system, hogy folyamatosan tudjatok hibát javítani a már futó rendszerben, és az user kapcsolattartás sem egy leányálom.
Most érted már, miért nem divat hasracsapott oprendszert fejleszteni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!