Létezik olyan algoritmus, amivel bizonyos szintig visszaállítható a pixelizált képek eredetije?
# 9/11 Időpont tegnap 20:43
Mert bármit meg tudnak csinálni... :-D
A lehetetlent azonnal teljesítjük, a csodára egy picit várni kell.
#9: Mert az ignoráns laikusok (az emberek, akik nem értenek hozzá, de még utánanézni is lusták) számára az informatika science-fiction a köbön és a legjobb tudomásuk az egész tudományterületről a CSI ide vágó jeleneteiből származik. Ugyanakkor a logika teljes hiánya figyelhető meg rajtuk, hiszen bele sem gondolnak abba, hogy ha nincs információ, azzal az esetek legnagyobb részben semmit sem lehet kezdeni; ha valami népszerű és nincsenek tele a híradások a feltörésével, akkor azt csak úgy nem lehet feltörni. Satöbbi.
G.
Röviden: Algoritmus létezik az eredeti kép tökéletes visszaállítására bizonyos feltételek mellett, viszont digitális eszközökkel nem lehet megvalósítani. A legjobb "visszaállítás" ami lehetséges, az az, hogy belenagyítasz a képbe (persze számít, hogy milyen algoritmussal végzed el a nagyítást).
Hosszan:
A véges felbontású kép elkészítése egy matematikai mintavételezés. Ha az egy képpont által lefedett térszög, kisebb, mint fele akkora, mint amekkora térszögben még észrevehető változás történik az eredeti (nem pixeles) képen, akkor a Shannon mintavételi törvény értelmében a pixeles képből az eredeti látvány információvesztés nélkül visszaállítható.
Egyrészt sajnos az ehhez szükséges feltétel ritkán teljesül. Másrészt, ha teljesül is, akkor egy ideális aluláteresztő szűrő segítsével lehet visszaállítani az eredeti képet, aminek csak egy közelítését vagyunk képesek elvégezni: elő kell állítani a pixeles kép diszkrét Fourier transzformáltját, és a sávkorlátnál magasabb frekvencián megjelenő komponenseket el kell dobni (ki kell nullázni), majd ez alapján visszaállítani az eredeti függvényt (nem pixeles képet). Persze nem ismered a sávkorlátot, és a visszaállított "eredeti kép" digitálisan nem reprezántálható, mert végtelen helyet foglalna, és a digitális kijelzők se képesek ilyen fajta képet megjeleníteni. Így a legjobb amit tehetsz, hogy a visszaállított folytonos függvényt egy nagyobb felbontással újramintavételezed, azaz egy nagyobb felbontású képet készítesz az eredetiből, tehát gyakorlatilag belenagyítasz a képbe.
Az előző válaszom egy picit közérthetőbben:
Ha egy képen van egy fekete és egy fehér pixel egymás mellett, és az eredeti látványban *valamilyen* folytonos átmenet volt a két szín között (tehát középen nem feltétlen a két szín átlaga van, lehet, hogy pl egyre gyorsuló ütemben világosodott a tárgy), akkor létezik arra algoritmus, ami képes tetszőleges pontossággal kitalálni, hogy milyen volt ez az átmenet.
Ha a fekete és fehér pixel között a valóságban volt még valami más is, pl egy kis piros objektum, azt semmilyen módon nem lehet előállítni a pixeles képből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!