Mesterseges intelligenciarol szolo konyvek?
Összefoglalom én neked egy példán keresztül.
Az egész történet azzal kezdődik, hogy adva van egy probléma, amit meg akarunk oldani. Például van három korsód, egy 5l-es, egy 3l-es és egy 2l-es. Kezdetben az 5l-es tele van. Mérj ki 4 litert. Ezt a problémát meg kell valahogy etetni a géppel.
Az egész azzal kezdődik, hogy átgondoljuk, hogy a problémának milyen jellemzői vannak, és ezeket ellátjuk valamilyen névvel.
- Hány liter van az 5l-es korsóban? Lehet 0, 1, 2, 3, 4, 5
h5 = {0, 1, 2, 3, 4, 5}
- Hány liter van a 3l-es korsóban? Lehet 0, 1, 2, 3
h3 = {0, 1, 2, 3}
- Hány liter van a 2l-es korsóban? Lehet 0, 1, 2
h2 = {0, 1, 2}
Ahhoz, hogy az összes létező kombinációt megkapjuk, vennünk kell a h5, h3 és h2 halmazok Descartes-szorzatát.
H = h5 X h3 X h2
Ez eddig nagyon jó, de ez tartalmaz "lehetetlen" állapotokat is, pl. mindhárom korsó tele van. Éppen ezért szűrnünk kell, hogy megkapjuk a tényleges állapotokat.
A = {(a, b, c) e H | a + b + c = 5}
e = eleme
A szűrést végző feltételt kényszerfeltételnek nevezzük.
Ezt követően meg kell határoznunk, hogy a probléma legelején milyen állapottal találjuk szemben magunkat. Ez lesz a kezdőállapot. Ezt általában konkrétan ismerjük:
kezdő = (5, 0, 0) e A
Ezután megadjuk, hogy mely állapotokat kell elérnünk ahhoz, hogy a feladatunk teljesítve legyen. Kevés az az eset, amikor konkrétan ismerjük az állapotot, leggyakrabban csak feltételt tudunk rá megadni. Ez lesz a célállapotok halmaza.
C = {(a, b, c) e A | a = 4}
Már csak annyi van hátra, hogy legyen valamink, amivel az egyik állapotból a másikba tudunk jutni. Ezek lesznek azok a cselekvések, amelyeket a feladat megoldása során elvégezhetünk. Ezeket nevezzük operátoroknak.
O(x, y) jelölje az "a" korsóban lévő folyadék átöntését a "b" korsóba. x, y = 1, 2, 3
Kezdjük azzal, hogy ezt mikor tudjuk megcsinálni? Ha az "a" korsó nem üres, és a "b" korsó nincs tele. Ezt például felvehetjük a
dom(O(x, y))
függvényként. Ezt most nem írnám le, mert nem fog az agyam már.
Végül leírod magát az operátort is.
Az összes megoldáskeresőnek egy így leírt problémát kell megadni. Ezt hívják állapottér-reprezentációnak. Az algoritmusok ezen információk alapján fognak utat keresni a kezdőtől a célállapotig.
Hát azért egy kommentben leírni az MI-t elég bátor dolog. Valójában ez egy nagyon tág és bonyolult témakör.
Itt találsz 2 online könyvet, az egyiket a mesterséges intelligenciáról, a másikat a neuron hálókról (ami talán az egyik legfontosabb része az MI-nek):
Ez nagyjából lefedi a mai MI alapszintű ismereteinket, de a téma nyitott és elég újszerű dolog ami évről évre sokat fejlőik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!