Miért hallom/olvasom sokszor azt, hogy Windows alatt rémálom programozni/fejleszteni?
Nem szeretnék fölösleges vitát szítani (van egyáltalán értelme ezt kiírni egy ilyen típusú kérdéshez?), de őszintén kíváncsi vagyok. Azzal kapcsolatos, hogy a Windowst sokan használják, ezért sok vírust is készítenek rá? Esetleg az, hogy Linux-hoz és Mac-hez képest sokszor fagy le/omlik össze? Valami más esetleg?
Köszönöm előre is a válaszokat.
"a Windowst sokan használják, ezért sok vírust is készítenek rá?"
Nem azért nem kap a Linux vírust, mert kevesen használják...
"Nem azért nem kap a Linux vírust, mert kevesen használják..."
Hát miért akkor? Nekem ez tűnik a leglogikusabbnak: Viszonylag kevesen használják (a Win-hez képest), és ezért nicns értelme vírust készíteni rá.
Alapból Linuxból többféle disztró létezik, ezek nem mindegyike van egységes alapra írva. Nincs olyan vírus, ami minden Linuxon hatékony lenne, másrészről a Linux gyakrabban kap biztonsági frissítéseket az esetleges résekhez a rendszerben, ami sebezhető lenne.
Másrészről, Windowson a programok automatikusan futhatnak, Linuxon a felhasználótól engedély kell a programok futtatására.
Harmadrészről, Windowson a felhasználód adminisztrátori jogokat kap, Linuxon alacsonyabb szintű jogokat kap a felhasználói fiókod, így még ha vírus is kerülne a Linuxra, és még ha engedélyt is kapna a felhasználótól a futtatásra, a rendszerállományok módosítására ezekkel a felhasználói jogokkal nem kap engedélyt, így nem tud mit megfertőzni.
Negyedrészről, a nyílt forráskódúság, és a gyakori frissítések, amiket fent írtam.
Teljesen mas a linuxok felepitese.
A regebbi windowsokon kb SEMMI vedelem nem volt, konnyen lehetett virust irni ra.
Szerencse sokat fejlodott a dolog, de a nepszeruseg csak 1 dolog, az, hogy egy 5 eves is kepes volt kartekony kodot kesziteni ra, az a masik.
Fejlesztes szempontjabol pedig ha C#-ot hasznalsz mondjuk akkor tok jo.
De komolyabban akar webes munkara vagy olyanra, ahol esetleg egy terminal is kellene, maris bukott a dolog.
Mivel a Windows elég méretes op. rendszer, sok részből áll össze ezért több (lehet) a 'rés a pajzson'. Hogy mennyire fagy vagy omlik össze az a gép és felhasználó függvénye. Egy jól összeállított gép, egy jól megválasztott, karbantartott Windows évekig elketyeg fagyás nélkül. Nekem eddig a Win 7 egyszer szakadt össze HDD hiba miatt. Nagyon sokáig XP-t használtam, mivel a gyermekbetegségeit elég jól javították, nemrég tértem át Win 7-re, eddig nagyon meg vagyok vele elégedve - bár az elején pár régi programom miatt szívtam vele - 8.1-ről vagy 10-ről nem is gondolkodom majd a más kárán ha gatyába rázták akkor esetleg.
A programozás, fejlesztés Windows alatt nagyon egyszerű ha jó programnyelvet választasz és tisztában vagy a Windows működésével, értem itt a WIN API használatát is.
Nem tudom, én eléggé régóta windows alatt programozok, és hírből sem rémálom. Linux nyögvenyelősebb volt - megoldható ott is persze, de szerintem windows alól egyszerűbb (legalábbis, felhasználói programok fejlesztése, hardver közelibb cuccosok esetén a windows tényleg sok gátat rak eléd, amiket nem egyszerű, vagy épp szinte lehetetlen áthágni).
Szóval nem tudom miért hallasz vagy olvasol ilyeneket, én nem szoktam ilyet látni :)
Lefagyni nekem a win 7 magától sohasem fagyott még le, eddig kivétel nélkül vagy driver volt rossz, vagy RAM hibám volt. Kétszer volt, hogy én omlasztottam össze a VGA drivert, ami kékhalált eredményezett, de szerintem átlagfelhasználó ritkán ír (ritka pocsék) shadereket :) Kb 3-4 éve van fenn a win7, azóta nem telepítettem újra, és semmi baja, pedig vírusírtóm sincs.
az átlagfelhasználó a Linuxot is kinyírja gyorsan (vagy gyorsabban), mert aki szerencsétlenkedik és minden sz@rt letölt mindenhonnan, és mindent admin jog alól nyom (ki tudja miért) az minden OS-t leöl...
A családban mindenkinek külön asztali gépe van amihez a másik nem nyúl. A laptop közös, de azon szinte csak az asszony játszik. Mindenki megtanulta 'normálisan' használni, vigyáz a sajátjára. Ha az unokáim eljönnek nekik is van 'játszós' gép Win 7-tel és még az sem omlott össze, pedig ők már csak alkotnak rajta - óvodások -
Összességében nem rossz a Windows csak a telepítés után gatyába kell rázni.
Na akkor egy ellenpélda :)
A rendszeremen csak olyan dolgok vannak felrakva és úgy ahogy nekem szükségem van rá. Nincsennek ősrégi dllek szanaszét csak mert visszafelé kompatibilisnek kell lennem. Rolling release, tehát folyamatosan frissül, nem kell pár évente új oprendszert telepítenem, és mindig a legújabb csomagok vannak fenn. A kernelben csak olyan driverek vannak amik a gép működéséhez szükségesek. Az összes program amit használok a saját processzoromon az annak megfelelő utasítás készletre van fordítva.
Nem lesz a rendszer egyre lassabb az idő múlásával és a telepített programok számának növekedésével. Mivel az OS az adott hardware van optimalizálva nem várok félórát egy nagyobb project fordítására, vagy egy húzósabb szimuláció lefuttatására. Mennyi valóban 64bites program/dll van windowson?
A microsoft nyelvektől eltekintve minden más programozási nyelvnek sokkal jobb a supportja linux alatt.
A fordítóm nem kényszerít bele egy adott IDE telepítésébe/használatába.
Mindez csak a jéghegy csúcsa. Olyan dolgokról nem beszéltünk mint memória kezelés, io/cpu schedulerek, network stack stb.
Ha pedig netán szerver oldali alkalmazásokat fejlesztesz akkor linux alatt kell programoznod, mert a szervereken is az van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!