Programozók! Nektek hogy mérik a teljesítményeteket a munkahelyen? Gondolom, nem programsor/napban.
Nálunk külön kérik, hogy alaposan végezzük el a feladatot, van hogy 2x annyi időt adnak rá, hogy tesztelni is tudjuk, vagy írjunk hozzá unit-teszteket. Fő a karbantarthatóság és a hibatűrés.
Az se gond ha ha túlcsúszol az időkereten, csak szólj időben.
Viszont ha nem kommunikálsz a vezetőddel, lebecsülöd az feladatra szánt időt, nem szólsz róla ha több idő lesz, akkor viszont szorul a hurok.
A személyes teljesítményt a kollégák általi, negyedéves, valamint az ügyfél által adott alkalmi feedback alapján mérik.
A feladatok esztimációjának ehhez normális esetben vajmi kevés köze van. Az, hogy mely feladatokat mennyi idő alatt oldja meg az ember, a korábbi tapasztalatok alapján becsülhető (de ez nem azonos a teljesítményeddel, mert ez egy meglehetősen egysíkú adat).
Jobb helyeken agilis metodológiákkal dolgoznak, és nem időt becsülnek, hanem komplexitást, ami, a korábbi tapasztalatokkal, valamint a többi feladat komplexitásával összevetve jó közelítést ad arra, mekkora effort, mennyi idő lehet befejezni valamit. Ezen felül az egész becslősdi mintegy ki van fordítva, így nem az a kérdés, hogy egy adott feladatot mennyi idő alatt oldasz meg, hanem hogy egységnyi idő alatt mekkora összkomplexitást vagy képes (igazából nem te, hanem a csapat) letudni. Ha egy 6 fős csapat, egy kéthetes sprint alatt legyalul mondjuk 4db egypontos, 2db hárompontos, 1db ötpontos és egy nyolcpontos taszkot*, akkor az adott csapat velocity-je 23. Ebből az információból tudják, hogy a következő két hétre mennyi munkát szabad bevállalni, amelyet még nagy biztonsággal el is tudnak végezni.
*a skála nem egzakt, a csapathoz igazodik, a feladatok egymáshoz viszonyított bonyolultságát jelzi, amely alapján jól felmérhető, mekkora munkával kell számolni.
A csapatnak érdemes a feladatokat egy kicsivel túl-, a képességeiket, teljesítményüket pedig alulesztimálni, így jut idő egyrészt a minőségi munkára, másrészt a nem várt akadályok leküzdésére (de legalábbis arra, hogy felismerjék, nem tudják a várt gyorsasággal megoldani a feladatot, s ezt jelezzék az ügyfél felé).
Ajánlott olvasmány: SCRUM, Kanban
Ezek a dolgok inkább projekt- és időmenedzsment szempontjából lényegesek, a személyes teljesítményedet a kollégáktól kapott visszajelzések alapján lehet igazán felmérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!