Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Van valami értelme, haszna...

Van valami értelme, haszna kitanulni a Free Pascal-t?

Figyelt kérdés
Jelenleg közép iskolás vagyok, ottan C#-ot tanulunk, hát jónak jó, de valahogy én sokkal jobban kedvelem a keresztplatformos fejlesztést, amit kinéztem IDE-t hozzá az a Lazarus. Ha nem is megéléshez, de mint hobbi ként/minél több dologgal megismerkedni stb.

2015. febr. 17. 07:36
1 2
 11/19 SimkoL ***** válasza:

Idézet a Prog.hu-ról:

Sting válasza Akybron (17:43) részére 2015.02.13. 17:50

A Skype frontendjét is anno Delphi-ben írták, illetve pár évvel ezelőttig abban tartották karban. Mondjuk a legújabbat már nem abban.


Nero-t, DreamWeaver-t, InnoSetup-ot, WinRAR-t, Partition Magic-et, Panda AntiVirus-t, AIDA64-et, SpyBot-ot, CloneDVD-t, MySQL Administrator-t, Avant Browser-t szintén.


[link]

2015. febr. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
69%

A pascal jó kis nyelv. Mivel relatíve, de "beszédes", ezért könnyű megtanulni, és könnyű megérteni, hogy hogyan működik a programozás.


Komoly munkák? Nos nem tudom, de én a Mario-val még a mai napig játszok :D


Na jó, komolyra fordítva a szót, egyetem első évében már deriváltunk és függvényelemzéseket csináltunk. Majd pont nekiállok C-ben vagy C++ ban ilyeneket kiszámolgatni, helyette jó a pascal. Rég tanultam már, fel kellett frissítenem a tudásom, de arra jó volt, hogy mire eljött a diploma, addigra egy deriváló, valószínűségszámító programom lett. Ráadásul mivel félig a gépészekkel együtt tanultam, sok gépelemek tervezésem volt (fogaskerék hajtás, csapágy szerkezetek, csavar emelők) vagy ott volt a kedvencem, Mechanika 1-2 és Statika, igazán gyönyörű számítások voltak. Egyetlen segítségem a programom volt, ami megmondta, hogy jól számoltam e ki, amit kell vagy sem. Gyakorlásnál nagyon hasznos volt, főleg, amikor a "házi feladatokat" kellett megoldani.


Azota sincs rá szükségem, úgyhogy valamelyik lemezen "elveszett", de az egész pascalban íródott, és gyönyörű grafikonokat tudott nekem rajzolni.


A Pascal a matematikusok program nyelve. Pontosan azért, mert sallangmentes. Nem neked kell a memória kezeléssel foglalkoznod, nem kell feleslegesen gépelni 126 sort, mire megmozdul egy betű a képernyőn és sok beépített matematikai függvénye van, amiket egyszerű használni. DE és ez a lényeg, hogy nem annyira buta, hogy ne lehessen benne igen komoly dolgokat alkotni.


A vicc az egészben pedig az, hogy utolsó félévkor az is kiderült, hogy a Mechanika tanár úgy tud kijavítani 500 dolgozatot 1-2 nap alatt, hogy csinált magának egy PASCALBAN egy az enyémhez hasonló kódot, ahova csak a feladat számértékeit beírta, és az eredményt visszaadta ... előre! meghatározható tizedespontig :D Aki reklamált, hogy miért nem jó a megoldása, azt a gép elé ültette és a progi levezette a lépéseket. Nagyon teccett :D Meg is mutattam neki az én kódomat, neki meg az teccet :D


Pedig nem volt a szó szoros értelmében programozó.


Szóval ennyit a Pascalról :D

2015. febr. 17. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 SimkoL ***** válasza:

Talán nézzétek meg egy pár szösszenetemet Delphi-ben:

[link]

[link]

[link] ezekre majdnem kapásból képes a Delphi és pici módosítással a Free Pascal, Lazarus is, minimális idő alatt elkészíthetőek - egy-két este -

Lehet reprodulkálni az általatok preferált nyelven :)


ui. Nem magamat akartam reklámozni, mivel ebből nekem hasznom nincs csak egy pár alap dolgot akartam bemutatni, hogy kedvet hozzak. Ez a jéghegy kb. 1 %-a.

2015. febr. 17. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Megértem hogy egyesek itt istenítik a pascal nyelvet mert az volt az első programozási nyelvük és azóta sem tudtak túllépni rajta, de azért túlzásba ne essünk és oszlassuk szét azokat a rózsaszín kis felhőket a fejek fölül.


Egy programozási nyelv soha nem a divatról szólt és meg van annak az oka hogy pont így alakultak a nyelvek népszerűségei. Ha ezt valaki nem tudja belátni annak sokat kell még tanulnia.


Persze lehet mondani hogy itt a pascalt használó, nem feltétlenül hozzáértő egyének sokkal okosabbak mint a fél programozói világ és különben is milyen ostobaság az hogy a google a java-t választotta az android programozási nyelvének és nem a pascalt.. Nem csak a beágyazott rendszereknél de általános használatra is ökör aki javat használ. Hiszen ott vannak a bizonyítékok hogy a pascal a legjobb választás: van pár ősi program ami pascalban íródott és a mai napig használják. Igaz egy részét már újra írták más nyelven, mert kezelhetetlen volt. De azért még léteznek pascal programok és ez a lényeg.


Ezt ugye nem gondoltátok komolyan? Minden nyelvnek meg van a haszna és az sem véletlen hogy sokan használják a Pascalt, igen. Pontosan arra jó amire 45 éve megírták, nem többre: tanítani az általános célú szekvenciális programozást kezdők számára. Tanuló nyelvnek kiváló, habár a korral nem igazán tartott lépést ezért sok minden hiányzik alapból belőle, ami minden modern programozási nyelvnek része, ez egy hátrány lehet. Olyan van hogy valaki megtanulja a Pascal nyelvet és tovább akar lépni valami komolyabb nyelvre mint például a C#, de azért a fordítottjára ne buzdítsuk a népet. A pascal sosem volt több mint tanuló nyelv, amiben esetenként el lehetett szórakozni egy ideig, de megvoltak a korlátai. Persze ezeknek a korlátoknak a nagy része nem jelentkezik kezdő szinten, de nem is tanítja meg a modern programozást (amiről azt hiszem az itt jelenlévő pascal "programozók" nem sokat tudnak). Még tanuló nyelvként is vannak jobb alternatívák most már. Nem véletlen hogy nem Pascalt választott a kérdező tanára.


Valaki felhozta a COBOL nyelvet. COBOLlal ugyan az a helyzet mint Pascallal. Vannak még COBOL programok, és van pár ember még aki használja céltudatosan. Ezért most a COBOL lesz a legjobb nyelv és mindenki aki mást ajánl azt le kell pontozni vagy mi van itt?


> A Pythonnal az a bajom hogy nem szokták ugye lefordítani, a Java-al kicsit távolság tartó vagyok


Miért akadályoz meg egy nyelv megtanulásában az hogy mások mit csinálnak? A kód lefordítása egy lehetőség. Ha nem tetszik hogy van egy halom OpenSource program (miért ne tetszene) akkor nem kell használnod őket. Te pedig azt csinálsz a kódoddal otthon amit akarsz. A "Javaval távolság tartó vagyok" pedig nem egy indok. Sokat segítenél ha megmagyaráznád az okát.


Az sem lényegtelen hogy mi a célod a programozással? Pythonban pl. gyorsabban és könnyebben tudsz kódot írni, akár hobbi, akár érettségi szinten és a több a lehetőséged is benne. Ez egy tény. Az oka amiért sokan a Pascal-t ajánlják az az, hogy erősen típusos nyelv, ami lényegében hasonlít a C típusú nyelvekre, ellenben az olyan gyengén típusos script nyelvekkel mint a Python. De te már tanulsz egy C alapú nyelvet úgyhogy én semmi értelmét nem látom hogy a saját dolgod nehezítsd.


Végezetül had idézzek be egy mondatot ami nagyon jól bemutatja az emberi mentalitást itt:

>Szakmailag miben jobb a Java, mint a Pascal? Igazából nem sok mindenben.


Ha nem látod a különbséget akkor az azt jelenti hogy nem értesz hozzá eléggé. Nem azt hogy akkor nincs is. Ész nélkül úgy szapulsz egy egyébként kiváló, széleskörűen használt programozási nyelvet fals információkra támaszkodva, hogy bármilyen konkrétumot is meg tudnál említeni benne. Biztos vagyok abban hogy jobban értesz a programozáshoz azoknál mint akik a Java nyelvet kitalálták, de sajnos ez itt soha nem fog kiderülni.

2015. febr. 17. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Hát nem számítottam ilyen sok válaszra :D, de elég hasznos volt


A "Javaval távolság tartó vagyok" pedig nem egy indok. Sokat segítenél ha megmagyaráznád az okát.


Hát hosszabb gondolkodás után arra kellet rá jönnöm hogy magam se tudom igazán hogy tényleg mit akarok.


Köszönöm a válaszokat, szerintem elég kimerítő volt!

2015. febr. 17. 16:44
 16/19 anonim ***** válasza:
48%

"Megértem hogy egyesek itt istenítik a pascal nyelvet mert az volt az első programozási nyelvük és azóta sem tudtak túllépni rajta, de azért túlzásba ne essünk és oszlassuk szét azokat a rózsaszín kis felhőket a fejek fölül."


Senki sem istenítette a pascalt, és senkinek nincs rózsaszín köd a feje fölött, csak te pattogtál, hogy a pascal "halott, és gyakorlati haszna nincs", ami egyértelmű baromság. Tehát aki túlzásokba esett az pont te voltál.


"Persze lehet mondani hogy itt a pascalt használó, nem feltétlenül hozzáértő egyének sokkal okosabbak mint a fél programozói világ és különben is milyen ostobaság az hogy a google a java-t választotta az android programozási nyelvének és nem a pascalt."


Hát az androidot pont nem kéne felhozni a Javának, mert az akkora fos lett, mint ide lacháza. Átgondolatlan memóriaevő szar.


"Hiszen ott vannak a bizonyítékok hogy a pascal a legjobb választás: van pár ősi program ami pascalban íródott és a mai napig használják."

Ilyet senki sem mondott. Te hazudtad azt, hogy halott nyelv, és nincs gyakorlati haszna, mi csak megcáfoltunk téged szép sikerrel, mert ezt a wall-of-textet idebüfizted nekünk cserébe.


"Pontosan arra jó amire 45 éve megírták, nem többre: tanítani az általános célú szekvenciális programozást kezdők számára."

Most akkor mégis jó valamire? Legalább magaddal konzekvens lennél...


"Valaki felhozta a COBOL nyelvet. COBOLlal ugyan az a helyzet mint Pascallal. Vannak még COBOL programok, és van pár ember még aki használja céltudatosan. Ezért most a COBOL lesz a legjobb nyelv és mindenki aki mást ajánl azt le kell pontozni vagy mi van itt?"

Én voltam, de látom nem fogtad fel miért mondom. Egy programnyelv nem akkor lesz halott, amikor lesznek nála jobbak/népszerűbbek, bármennyire is ezt akarod erőltetni. Hoztam egy példát, hogy még a COBOL nyelv sem halott, nemhogy a Pascal.

Ahogy azt sem mondtam, csak tipikus terelő módon belelátod, hogy a COBOL lenne a legjobb nyelv.


"Ész nélkül úgy szapulsz egy egyébként kiváló, széleskörűen használt programozási nyelvet"

KIVÁLÓ?? A JAVA??? Na, innen látszik, hogy pont te nem értesz hozzá. A Java qrva messze van a kiválóságtól.


Használható?

Igen.

Jó?

Hát, megítélés kérdése.

De KIVÁLÓ? :-D Kár, hogy ezt a wall-of-text végére hagytad, ha ez kerül előre el se olvasom a többit...

2015. febr. 17. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

#16 Te elég rendesen keversz 2 vagy több hozzászólót/hozzászólást és megpróbálsz ellentéteket felhozni.


Azért hogy korrekt legyek leírom neked: #14-es vagyok és semmi közöm sincs az #1-es hozzászólásához.


> Senki sem istenítette a pascalt, és senkinek nincs rózsaszín köd a feje fölött, csak te pattogtál, hogy a pascal "halott, és gyakorlati haszna nincs", ami egyértelmű baromság. Tehát aki túlzásokba esett az pont te voltál.


Nem írtam ilyet, nem az én hozzászólásom, válaszodnak semmi köze nincs ahhoz amit írtam. Ha valaki itt pattog az te vagy.


> Hát az androidot pont nem kéne felhozni a Javának, mert az akkora fos lett, mint ide lacháza. Átgondolatlan memóriaevő szar.


Piacvezető és semmi probléma nincs vele. Legalább is milliók tudják használni, te nem. A te bajod. Azért ha van valami értelmes ötleted, nyugodtan meg lehet osztani a fejlesztőkkel, de úgy érzem legfeljebb kiröhögnének téged.


>Ilyet senki sem mondott. Te hazudtad azt, hogy halott nyelv, és nincs gyakorlati haszna, mi csak megcáfoltunk téged szép sikerrel, mert ezt a wall-of-textet idebüfizted nekünk cserébe.


Had ne idézzem be neked. Most mondtál ellen magadnak és olyanokkal "érvelsz" amit nem is én írtam. Ám van abban valami hogy nem produkciós környezetre szánt nyelv..


> Egy programnyelv nem akkor lesz halott, amikor lesznek nála jobbak/népszerűbbek, bármennyire is ezt akarod erőltetni. Hoztam egy példát, hogy még a COBOL nyelv sem halott, nemhogy a Pascal.


Nem erőltetek én semmit, megint csak nem én mondtam hogy halott. A te definíciód szerint nem létezik halott nyelv, mások, máshogy definiálják a halott nyelvet. Ezen kár vitatkozni. Értsd inkább úgy hogy már nem népszerű, vannak a COBOLnál jobb alternatívák.


> KIVÁLÓ?? A JAVA??? Na, innen látszik, hogy pont te nem értesz hozzá. A Java qrva messze van a kiválóságtól.


Ha a te szubjektív szempontjaidnak nem felel meg, ez van. Nm kötelező szeretni minden nyelvet. Attól még nem lesz egy nyelv rossz mert neked nem tetszik, és hidd el, vannak akik jobban értenek nálad hozzá és még sem írják le, sőt oka van hogy ezt választják. El lehetne gondolkozni azon hogy mi lehet ennek az oka. Lehet hogy mégsem olyan rossz és az utálatod egy nyelv iránt (sosem fogom megérten hogy lehet utálni egy céleszközt) elködösíti az ítélőképességed?


> Kár, hogy ezt a wall-of-text végére hagytad, ha ez kerül előre el se olvasom a többit...


Ha vitatkozni jöttél ide akkor akár mehetsz is el. A "wall-of-texted" ahogy fogalmaztál nem tartalmaz egyetlen egy értelmes érvet sem hogy miért is jobb a pascal a többi nyelvnél, sőt inkább viccesen jött ki úgy hogy az én szövegemet idézed, de valaki mással próbáltál vitatkozni.. Igazán okos válasz volt. És hogy tisztába tegyük a dolgokat, nem mondom hogy a Pascal használhatatlan, ha ezt így értelmezed akkor talán olvass vissza.


Azt mondom (tapasztalatból) hogy ha ez nem az első nyelve akkor vannak sokkal jobb alternatívák és egy ilyen lehet a Java, hiszen nagyon hasonlít a jelenleg tanult nyelvéhez így nem kell két különböző nyelvet tanulnia, ráadásul az egyetlen probléma amit említett a kérdező, az az hogy a C# nem platformfüggetlen. A Javanak viszont pont ez az előnye, nem csak számítógépek, de szinte bármilyen eszköz tud Java-t futtatni (és futtatnak is). Ha nem tetszik a Java és csak hobbira kell egy könnyű nyelv, tudom a Python-t is ajánlani, nagyon könnyű és nagyon gyors fejlesztést tesz lehetővé és tud mindent amit egy modern nyelvnek tudnia kell. Persze vannak mások is és nekem oly mindegy hogy mit választ, rengeteg a lehetőség, körül kell nézni és nem érvek nélkül csak kiválasztani egyet.

2015. febr. 17. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

# 17/17 Időpont ma 18:27


Elismerem, a válaszadókat benéztem. Telefonról írtam, ott problémásabb oda-vissza lapozgatni a válaszadók közt.


"Nem írtam ilyet, nem az én hozzászólásom, válaszodnak semmi köze nincs ahhoz amit írtam. Ha valaki itt pattog az te vagy. "

Jogos, elismerem, hogy benéztem. Pardon. Vedd úgy kérlek, hogy az annak szólt aki mondta.


"Piacvezető és semmi probléma nincs vele. Legalább is milliók tudják használni, te nem. A te bajod. Azért ha van valami értelmes ötleted, nyugodtan meg lehet osztani a fejlesztőkkel, de úgy érzem legfeljebb kiröhögnének téged. "


Piacvezető, de ez a 10 milliárd légy nem tévedhet esete. A "semmi probléma nincs vele" iszonyú nagy túlzás. Fejleszteni könnyebb rá, mint Symbianra volt (SŐT!), de maga a rendszer problémás. Memóriakezelés? Papíron működik, gyakorlatban nem. Multi-task? Necces. Emellett nem kicsit vicces, hogy hiába a brutál-erős hardver, ha a rendszer megeszi a nagyrészét. Prociban, memóriában, és háttértárban is. Erre nem tudom azt mondani, hogy "semmi baj nincs vele".

"Had ne idézzem be neked. Most mondtál ellen magadnak és olyanokkal "érvelsz" amit nem is én írtam. Ám van abban valami hogy nem produkciós környezetre szánt nyelv..


Nem erőltetek én semmit, megint csak nem én mondtam hogy halott. A te definíciód szerint nem létezik halott nyelv, mások, máshogy definiálják a halott nyelvet. Ezen kár vitatkozni. Értsd inkább úgy hogy már nem népszerű, vannak a COBOLnál jobb alternatívák."

Ezekért ismét mea culpa, igen, tényleg benéztem a válaszadót. Ettől függetlenül sosem hallottam, hogy az lenne egy halott nyelv, ami már nem népszerű, pedig nem egy dobozban lakom :-) Jobb alternatívák vannak, kifejezetten sok.


"Ha a te szubjektív szempontjaidnak nem felel meg, ez van. Nm kötelező szeretni minden nyelvet. Attól még nem lesz egy nyelv rossz mert neked nem tetszik, és hidd el, vannak akik jobban értenek nálad hozzá és még sem írják le, sőt oka van hogy ezt választják. El lehetne gondolkozni azon hogy mi lehet ennek az oka. Lehet hogy mégsem olyan rossz és az utálatod egy nyelv iránt (sosem fogom megérten hogy lehet utálni egy céleszközt) elködösíti az ítélőképességed?"

Nem azt mondtam, hogy rossz. Sőt, oda is írtam, hogy szubjektíve lehet jó, de a kiváló szó nagyon-nagyon erős túlzás. Ebbe kötöttem bele. Nem utálom a Java-t, van benne (belőle?) több (tíz?)ezer valós sorom (tudom, hogy kevés, de nem Java fejlesztőként keresem a kenyerem), csak nem gondolom azt, hogy ennyire piedesztárra kéne emelni, mint ahogy rengetegen teszik. Igen, ezekre ugrom, néha (najó, általában) túl vehemensen is.


Utolsó előtti bekezdésre:

Sosem mondtam, hogy a Pascal a világ legjobb nyelve lenne. Az ellen kezdtük el érvelni, hogy halott, és gyakorlati haszna nincs. Mivel ez nem igaz.


Utolsóra:

Kezdőnyelvként a Pythontól tántoríthatatlan vagyok, mint legalkalmasabb (igen, ez szubjektív), Java/C/C++ szerintem problémásabb.


Azt pedig gondolom ismered, hogy JAVA-ra azt mondani, hogy jó, mert platformfüggetlen, az olyan, mintha az análszexet dicsőítenéd, mert mindkét nemen működik :-D

2015. febr. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Ha a web érdekel, akkor ajánlom a Delphit, ha a desktop, akkor az Adát, ezek szintaxisa Pascal-szerű. Annyiban is jó neked az Ada, hogy nem szkript nyelv, hanem fordítani kell futtatás előtt.
2015. febr. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!