Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Van valami értelme, haszna...

Van valami értelme, haszna kitanulni a Free Pascal-t?

Figyelt kérdés
Jelenleg közép iskolás vagyok, ottan C#-ot tanulunk, hát jónak jó, de valahogy én sokkal jobban kedvelem a keresztplatformos fejlesztést, amit kinéztem IDE-t hozzá az a Lazarus. Ha nem is megéléshez, de mint hobbi ként/minél több dologgal megismerkedni stb.

2015. febr. 17. 07:36
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
28%
A pascal olyan, mint a latin. Létezik, tanítják, de halott, és gyakorlati haszna nincs. Ismert programok közül egyetlen egy van, ami pascalban íródik, a Total Commander. Ha már "primitív" nyelvet akarsz tanulni, akkor inkább a C.
2015. febr. 17. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
34%
Ha csak a keresztplatformos fejlesztés miatt váltanál, ismerkedj meg inkább a Java-val vagy a Pythonnal. A Java nagyon hasonlít a C#-ra, a Python pedig nagyon könnyű és gyorsan lehet fejleszteni benne. Hobbi nyelvnek kiváló választás.
2015. febr. 17. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
A Pythonnal az a bajom hogy nem szokták ugye lefordítani, a Java-al kicsit távolság tartó vagyok
2015. febr. 17. 07:58
 4/19 anonim ***** válasza:
78%

Miért ne lenne értelme?

Azért, mert mostanság felettébb divatos lett szidni?

Halott nyelv és nincs gyakorlati haszna? Akkor azért látok rendre Delphi álláshirdetéseket is, mert egy gyakorlati haszon nélküli, halott nyelv.

Persze, nem olyan divatos, mint a C# és a Java, de azért baromira messze áll a halottól.

Sajnos ami egyszerű és könnyű, azt divatos leszólni. De az emberi természet már csak ilyen. Szakmailag miben jobb a Java, mint a Pascal? Igazából nem sok mindenben. Az, hogy melyik most aktuálisan mennyire népszerű, az meg sokkal jobban függ a marketingtől és az adott nyelv menőségétől, mint a képességeitől.

Igen, direkt az agyonistenített Java-t hozom fel, ami egy se nem fordított, se nem értelmezett kompromisszumos megoldás, elvileg platformfüggetlen, a gyakorlatban ezzel szoktak problémák adódni. Mivel nem natív kódra fordít, ennek azért megvan a maga hátránya, csak erről nem divat beszélni. Igazából a Java az elvek nyelve. Az egészet egy gyönyörű ideológia köré építették, és már-már görcsösen ragaszkodva ahhoz alkották meg az egészet, ami egy szép dolog, de nem ettől lesz valami jó és használható.


FreePascal. Egyszerű, könnyen tanulható, sallangmentes. Pláne ha otthoni, hobbi célra akarja valaki tanulni, akkor miért ne lenne megfelelő? Nem az a cél, hogy a legmenőbb nyelven programozzon, hanem hogy működjön.

2015. febr. 17. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Tengor ***** válasza:
87%

#4 jól összefoglalta. Egy darabig még biztosan el lehet helyezkedni a Pascal / Delphi tudással is.

Ettől függetlenül persze lehet Java-t is tanulni. Ha már egy nyelven tudsz stabilan, akkor a többi megtanulása sem okoz olyan nagy problémát általában. És mire már tudsz X nyelvet, akkor el tudod dönteni, hogy melyikből akarsz pro lenni.

2015. febr. 17. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Petya Atya válasza:
100%
Ha otthonra, hobbiból kell, akkor teljesen irreleváns, hogy az mennyire piacképes, a lényeg, hogy szeresd, és könnyen boldogulj vele. Ehhez tökéletes választás a Free Pascal, és ahogy írták előttem, még akár állást is találhatsz Pascal (Delphi) tudással. (A Delphi és a Lazarus szinte ugynaz.)
2015. febr. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
34%

"Akkor azért látok rendre Delphi álláshirdetéseket is, mert egy gyakorlati haszon nélküli, halott nyelv. "


Talán mert nem töltik be azokat az állásokat, mert halott? Mutass már egy programot, amit emberek használnak, és pascalban íródott... Már egyetemen se tanítják lassan 10 éve.

2015. febr. 17. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 tabaki ***** válasza:
100%
Hobbinyelvként mindenesetre kiváló a Free Pascal/Lazarus, és -- legalábbis linux/Windows között (a Mac-változatot nem próbáltam) -- megejtően problémamentes a platformváltás.
2015. febr. 17. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
54%

# 7/8 Időpont ma 09:32


Kár, hogy a programnyelveknél az életút nem így működik. COBOL programozói álláshirdetést egyáltalán nem találsz (de legalábbis nagyon-nagyon ritka), mégsem halott nyelv, mert rengeteg ipari méretű, fontos kód készült benne, aminek az újraírásánál még az is olcsóbb, ha a nulláról kiképeznek valakit COBOLra.

2015. febr. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
77%

#7: nem csak szabad forgalomban levő szoftverek léteznek ám.

De itt van pár lista:

[link]

[link]

[link]


Tényleg halott nyelv.


És nem, nem azért keresnek jónéhány helyen Delphi-fejlesztőket, mert ne lenne sehol Delphi-fejlesztő az országban. Én amikor tavaly jelentkeztem egy ilyen állásra, több, mint 20 jelentkezőt hívtak be interjúra, azaz több, mint 20 fejlesztő csinálta meg határidőre a kiírt beugró feladatot. Hihető, hogy azért, mert senki nem jelentkezik rá.

2015. febr. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!