Ti mit szóltok az én fantasztikus ötletemhez? (a jövő böngészője)
Ez a múlt böngészője: [link]
1995-ben gondolták azt, hogy a jövő böngészője 3d alapú, viszont az elmúlt 20 év valahogy nem ezt igazolta vissza.
Az oprendszer soha nem lesz ehhez hasonló. Pont ugyanazon okból kifolyólag, amiért ez a koncepció a böngészőknél se életképes: az ember az oprendszert használni akarja, lehetőleg minél gyorsabban, és nem gyönyörködni a szép 3D-s grafikában. Ha én számolni akarok valamit, akkor azt akarom, hogy nyíljon meg minél hamarabb a számológép, és nem azt, ahogy csudaszép 3D-ben odabattyogunk az íróasztalhoz, és rázoomolunk az ott heverő számológépre.
Ez egy futurisztikus filmben tényleg jól mutatna, mint a jövő számítógépes rendszere, de a valóságban pont azért, mert lassú és macerás, nem fog elterjedni.
Ha belegondolsz, a felhasználói felületek alig változtak valamit a 90-es évek óta. Egy Windows-alkalmazás alapjaiban véve ugyanolyan felépítésű most, mint amilyen volt '90 körül. (Leszámítva persze a technikai korlátokból adódó eltéréseket, nyilván akkor a felbontás és a megjelenített színek száma kevesebb volt, de akkor is minden ugyanúgy ablakokból állt, mindennek 2D-s felülete volt... nem véletlenül.)
Ez azért van így, mert ez a legműködőképesebb koncepció.
Valóban, pár év múlva ennek a megvalósítása fizikailag már nem terheli meg a gépeket, viszont a megoldás maga akkor is lassúbb, mint a sima, 2D-s böngészők.
Sok futurisztikus dologról kiderül ám a technika fejlődésével, hogy nem életképes. A hang alapú bevitel és hangvezérlés is legfeljebb csak mobil eszközökön fog elterjedni, hiába egyre kifinomultabb a technika, az emberek 10 év múlva is ugyanúgy billentyűzetről gépelik be a szövegeket, és egérrel kattintva fogják a programokat elindítani. Egyszerűen azért, mert ez a praktikus és gyors.
Ugyanezen okokból böngészni is 2D-ben fognak: mert így praktikus és gyors.
300 éve a laikus az órásmesterektől várták, hogy létrehozzanak egy mechanikus alapokon működő intelligenciát. Most, hogy eltelt 300 év az elektronikától várják ugyanezt. Sajna az elv még mindig ugyanaz, mint a fogaskerekes megoldásban, csak most tranisztornak hívják a fogaskereket, és többmilliárd van egy prociban. Viszont a működési elve detto ugyanaz.
Szerintem van még min. 300 éved erre ácsingózni.
Már régóta létezik az a technológia, ami felismeri a megadott minták alapján a kimondott szöveget. Hogy mást ne mondjak, a mobilokban már mióta létezik a hangtárcsázás? Igaz, még van mit rajta finomítani, na, de vajon miért nem erőlteti senki a terjedését?
Az pedig nem 5 vagy 10, de még 100 év múlva sem fog működni, hogy te megmondod a számítógépednek, hogy mire van szükséged, ő meg előállítja az annak megfelelő programot. Ezt még akkor is nehéz, talán megoldhatatlan lenne implementálni, ha létezne a tökéletes, az emberrel összevethető szinten gondolkodni tudó mesterséges intelligencia. Anélkül meg aztán ez végképp nem más, mint fantázia.
Hidd el, 5 év múlva is, 10 év múlva is ugyanúgy 2D-s felületű programokkal fogunk dolgozni, amelyek vagy teljes képernyőn, vagy annak egy meghatározott részén futnak. Most mindegy, hogy ablaknak hívják őket, vagy másnak. Ugyanúgy lesz bezáró gomb, csak lehet, hogy nem a jobb felső sarokban kell a piros X-et nyomogatni, hanem máshol és mást, de ez már csak részletkérdés, a lényegen nem változtat.
De szerintem térjünk erre vissza 5 év múlva, de van egy húszezresem rá, hogy akkor is - néhány mobil és kisegítő alkalmazástól eltekintve - billentyűzettel és egérrel fogunk adatokat bevinni, meg a gépet vezérelni, és a programok felülete sem fog döntően eltérni a mostanitól.
Majd 2020-ban gondolj vissza erre a beszélgetésre, és nézd meg, hogy milyen számítógépen fogsz dolgozni. ;-)
"user ... leprogramoztat a géppel mint most a megrendelő a programozóval. és a telefon képes lessz akármire amit mondunk neki létrehoz saját appokkat a kérésünkre. ezzel sem ért egyet velem senki?"
Édesistenem....hány éves vagy, 8? Ez 500 év múlva _talán_ esélyes. 5 év múlva annak is örülhetünk, ha a hangfelismerő szövegbevitel a hangsúlyból felismeri a szöveg központozását, vagy összehajtogathatjuk a kijelzőt..
Másik. a felhasználók 90%-a képtelen egyértelműen megfogalmazni, mit vár egy programtól...Épp ezért - belátható időn belül - soha nem lehet kivenni a programozót a fejlesztési folyamatból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!