Miért mondják, hogy egy programozó MINDENT meg tud tanulni magától, egyedül?
Persze nem szószerint értem. :D
De:
Miért van az,hogy magától értetődőnek gondolják azt,hogy:
Ha nem tud valamit,felmegy a guglira,természetesen minden esetben (jó,99.99999% :D) megoldja magától a problémát.
Ha magától elkezd tanulni valamit, azt végigviszi,minden problémát kb. azonnal megoldva,úgyszintén magától.
Ha azt mondja,hogy megtanul a grafikus kezelésben valamit, azt lazán veszi,elég neki a gugli, nem kell a tanár, se "élő" segítség(pl. kérdés felrakás ide,gyakorira), csak és kizárólag az,ami le van írva.
Ha valami mégse megy,akkor természetes, hogy napokig ott görnyed felette, megy az élete, ő meg elcseszi a -semmire- az idejét. Ja, habár ő nem, mert megoldja,akár 1 perc alatt,akár 1 hónap alatt.:D
Van egy ismerősöm, aki nem ilyen. Ő olyan, hogy hiába érdekli a programozás, feleslegesen guglizik(gondolja néha), ha egy darab probléma felett 83838929 napot kellene ülnie, már verné a fejét a falba. Sokszor elakad,írja is nekem, tanárra jobban támaszkodna, mint arra,hogy guglizzon órák hosszat és egyedül szenvedne.
Köszi a véleményeket. :) Esetleg leírhatnátok, ti hogyan vagytok ebben a témában(kire támaszkodtok vagy mire, stb :) )
Talán azért, mert a jó programozónak jó logikája van, és így ha félmegoldást is talál csak a neten, a tapasztalataival adott esetben kombinálni tudja és így, próbálkozásokkal akár eljuthat a megoldáshoz. Vagy a tanulásra értelmezve: könnyebben tanul, mert a rutinnal a háta mögött jobban átlátja a dolgokat, és a szájbarágós részeken végigszalad, mert az alapvető építőkockákat már ismeri.
Mondjuk ez persze nem a MINDEN témakör, inkább csak prog.-on belül... de ez jutott eszembe. :) De szerintem ez a logika kiterjeszthető más témakörökre is.
Ha hiszed, ha nem a jó programozó magától tanul.
Az egyetemen is csak egy átfogó, tág valamit adnak át és mellé a képességet arra, hogy az ember leüljön és maga keressen megoldást a problémákra.
Egy programozónál az tényleg magától értetődő, hogy fogja magát és megpróbál előbb megoldást találni a problémára (ami az esetek 98%-ában sikerül is), ha nagyon nem jut semmire, akkor próbál élő segítséget is felhajtani.
JÓ, ha az ember kérdez, de baromi idegesítő, ha MINDEN kérdéssel másokat zaklat, amit egyébként néhány perc lenne megtalálni. Az önállóság ugyanis igencsak fontos.
Én azt gondolom, hogy a programozáshoz kell egyfajta képesség. Akiben megvan, abból jó programozó lesz. Akiben nincs meg, abból ha megszakad, akkor sem lesz jó programozó. Ez utóbbi esetben ne is akarjon az lenni, és nem is szívesen segít más rajta, hogy tovább haladjon a zsákutcájában.
Ez a képesség indukál bizonyos tulajdonságokat is.
Amikor az ember programozni tanul, akkor számára ez egy játék, egy rejtvény. Képes napokat rászánni egy feladatra, és katartikus élmény, mikor valamiről, amiről azt gondolta, hogy nem lehet az adott nyelven, környezetben megoldani, vagy nem tudja, hogy kell azt megoldani, ott hirtelen utat talál, rálel a megoldásra. Ebben a fázisban az ember nem akarja mással megoldatni a problémát, maga akar utána járni, mert így van értelme. Ez olyan, hogy ha engem érdekel a Rubik-kocka, meg akarom tanulni kirakni, rá akarok jönni a nyitjára, akkor nem rakatom ki mással, mert annak nem sok érelme van.
A programozás megértést kíván. Meg kell értened a feladatot, a folyamatot, ehhez pedig értened kell azt. Végülis erről szól az egész: Képes vagyok egy folyamatot leképezni jól ismert elemi lépésekre. Ha ez nincs meg, nem vagy programozó. Ha ez neked nem fontos, akkor nem vagy programozó. Ha ebben segítséget kérsz, akkor ezzel már elismered, hogy nem vagy jó programozó. Aki viszont potenciálisan jó programozó, az ezt a lépést nem lépi meg, nem akarja meglépni, amíg nem muszáj.
Persze idővel az ember nem akar mindenben rejtvényt látni. Egy adott dolgot akar megoldani, neadjisten határidőre, így nem akar mindent feltalálni maga. Ekkor az ember keres. Alig van olyan probléma, ami annyira nehéz lenne, annyira egyedi, hogy ne jött volna már elő másnál. Nagyon ritka, hogy nem találsz legalább rávezető lépéseket egy adott probléma megoldására. Tehát keresel. És tovább keresel.
Már csak azért is, mert az embernek ezen a szinten már alapvetően kell, hogy rutinja legyen, kell, hogy kialakuljon egy stílusa, gondolkodásmódja. Nem elégszik meg a probléma megoldásával, hanem minél nagyobb rálátást akar rá. Több alternatív megoldást is keres, hogy ki tudja választani azt, ami az ő szájízének megfelel. És fog találni választ, mert tudja használni a keresőt. A kereső jó használata pont abból a képességből fakad, amitől a programozó programozó lesz, jelen esetben tudja, hogy milyen szavakat kell beírni, tudja, hogy mi viszi majd a dzsindzsásba, stb…
Lehet persze jó kérdéseket feltenni. De ritkán kell ehhez folyamodni. Mondjuk itt a gyakorikerdesek.hu-n a legtöbb kérdés nem ilyen jó kérdés, persze itt nem csak programozók, programozójelöltek kérdeznek, hanem gyerekek, akik nem akarnak megtanulni programozni, de van éppen egy ilyen tantárgyuk. Itt egy tanulságos írás: Hogyan kérdezzünk okosan – [link]
Mert ha ezekre nem képes, akkor (ebben a szakmában) önálló munkavégzésre sem, így kb sehol nem fogják alkalmazni, mert teljesen alkalmatlan a programozásra.
Nem arról van szó, hogy nem lehet segítséget kérni, nyilván lehet, hiszen azzal sok idő megspórolható, ami hasznos, ha az igen szűkös.
De a problémák és tananyagok 90%-a megtalálható Google segítségével.
Az előttem szólók mindent gyönyörűen leírtak! :-)
Pont itt a "gyakori kérdések" oldalon találtam egy olyan embert, aki rá tud világítani a "gyakorlatban" is arra, amit az előttem hozzászólók írtak:
Simkó Lajos:
Ő nem vallja magát programozónak, csak szóakoztatja az, hogy meg tud csinálni dolgokat és az mások hasznára válik...
...esetleg én még csak annyit fűznék hozzá, hogy az igazi vérprofi programozó nem örzi féltve a forráskódokat, hanem enged betekintést nyerni a programjaiba, hogy abból mások is tanulhassanak...
(persze a mai mocskos pénzéhes világban ezt nem olyan könnyű megcsinálni)
Köszönöm a velem való való példálózást.
A programjaim forráskódját bárkinek kérésre kiadom, csak soknál olyan komponenseket használok ami nem biztos, hogy egy kezdőnek megvan és tudja is használni.
Ez nekem már csak hobby, a programok szinte mindegyike 'egyéjszakás kaland'. A komolyabbak nem publikusak. Mindig az kell hogy vezérelje az embert 'meg tudod oldani' már csak a saját büszkeséged miatt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!