Több nyelvet lehet tanulni egyszerre?
Most tanulok Javat,C++-t,SQL-t,PHP-t,R-t, és aránylag mennek is, de nem tudom, hogy jó ötlet-e, úgy értem hogy ezt szokták-e mások is. Az igazság az, hogy nem nagyon érek rá már, lassan megyek dolgozni de nem programozóként, ezért próbálok most még a szabadidőmben felhalmozni dolgokat, hogy munka mellett a tanulás már könnyebb legyen, de néha úgy érzem, hogy sok, úgy értem a C++-nál főleg, mert azt érzem a legnehezebbnek az összes közül.
Valaki csinálja még így?
És pl. minek neked R? Miért tanulsz R-t? Például a webfejlesztésben, vagy az Android platformon, hol fogod hasznát venni az R-nek? (nem kötekedés, hanem kíváncsi vagyok rá)
---
Egy kis matek:
x - az az idő, amennyi idő alatt használható szintre fejleszted "y" nyelvet
Namost, ugye:
y1 nyelv -> x1 idő //Ekkor y1 nyelv megvan egy használható szinten
y2 nyelv -> x2 idő //Ekkor y2 nyelv megvan egy használható szinten
y3 nyelv -> x3 idő //Ekkor y3 nyelv megvan egy használható szinten
Tehát, teljesen mindegy, hogy ezt hogy tanulod, akkor is x1+x2+x3 időt fog igénybe venni.
Csinálhatod ezt is, csak nincs semmi értelme:
y1 / 3, y2 / 3, y3 / 3 nyelvek -> x1 / 3 + x2 / 3, x3 / 3 idő //Ekkor y1, y2, y3 nyelvnél megvan a használható tudás egyharmada
y1 / 3, y2 / 3, y3 / 3 nyelvek -> x1 / 3 + x2 / 3, x3 / 3 idő //Ekkor y1, y2, y3 nyelvnél megvan a használható tudás következő egyharmada
y1 / 3, y2 / 3, y3 / 3 nyelvek -> x1 / 3 + x2 / 3, x3 / 3 idő //Ekkor y1, y2, y3 nyelvnél megvan a használható tudás utolsó egyharmada
---
Következtetés:
Ha egyszerre egy nyelvet tanulsz, akkor arra tudsz összpontosítani és a másik nyelv nem zavar.
Ha egyszerre több nyelvet tanulsz, akkor se tudod gyorsabban megtanulni őket, és még össze is zavarnak.
Én is csak azt tudom mondani, hogy mennyiség helyett a minőséget részesítsd előnyben, azaz inkább mélyülj el egy-egy nyelvben, minthogy megpróbálj egyszerre 20-at megtanulni.
Írtad, hogy játékfejlesztés vonz elsősorban. Itt is válassz ki egy területet (mittudomén, Android fejlesztés), és az azzal szorosan kapcsolatos nyelveket, technológiákat próbáld meg elsajátítani, itt pedig pl SQL-re, PHP-re, R-re aligha lesz szükséged, Java-ra, és főleg C++-ra pedig annál inkább.
Az "egy nyelvvel" dolgozókat (ami a gyakorlatban jellemzően több szokott lenni) pedig nem kéne leszólni, mert könnyen lehet, hogy az azzal kapcsolatos technológiákról többet tud, mint az, aki 10 nyelven tud írni alapszintű cuccokat - nem a nyelv elsajátítása jelenti általában a problémát, hanem a hozzá tartozó technológiáké.
Nincs olyan programozó, aki kizárólag csak 1 nyelvet ismerne.
Lehet, sőt kell is többet tanulni, mindenkinek.
De elég már csak azt alapul venni, hogy az OOP, a tervezési minták az MVC stb... ezek mind-mind nyelv független dolgok.
Tök ugyan úgy kell őket C#-ban, java-ban vagy PHP-ban használni, pusztán a szintaxis más.
Jó, több nyelvet kipróbálni, megismerni, 1-2 dolgot csinálni benne, de komolyabban belemerülni elég max 2-3 nyelvbe, amiket ténylegesen az adott munkához használsz.
Ja és igen, én "tanultam" (kipórbáltam) több nyelvet, de olyan 13-15-nél már nem számoltam tovább.
Aktívan olyan 5-6-ot szoktam csak használni (attól függ mit csinálok) és ez bőven elég is.
" 15+ eve foglalkozom programozassal, csak megmosolyogni tudlak, de azert hajra!"
Akkor mi lenne, ha valami konstruktív dolgot tennél hozzá a kérdéshez? Ennek a megjegyzésnek így önmagában értelme nincs. Szerinted kit érdekel, mióta vagy programozó?
Utolso, van ertelme annak a hozzaszolasnak, eloszor is a kerdezo kap visszajelzest miszerint valami gaz van az elgondolasaban. Mivel a stilusa es korabbi kerdesei alapjan nagyon makacs, egy amolyan rogeszme lehet nala a programozova valas, eszerveket nem fog meghallgatni ezert nem pazarlom a draga idomet erre.
Masodsorban meg azert hasznos, mert lathatoan zavarom, heccelem vele a hozzad hasonlo beszolohuszarokat. Volt ertelme a te hozzaszolasodnak? :D
uno20001: Az R-t azért tanulom, mert számomra érdekes. Tudom, hogy statisztikai ágon mozog, és nem a rendes "programozáshoz" tartozik, de úgy vagyok vele, hogy egyszer még biztos jól jöhet.
Nem akarok beszűkült látáskörű programozó lenni. És úgy vagyok vele, hogy HA lehet, mindent magamnak csinálnék meg. Pl ha csinálok egy játékot, akkor annak tudjak saját honlapot csinálni, és nem himi-humi frontpages html-t, hanem php-val,sql-el, javascripttel...
Persze majd lesz pár, amire tényleg ráállok, de egyelőre még mindent kipróbálok, hogy legyen tapasztalati alapom. A C++ annyira nem szimpi, mint a Java, de a c++ egy olyan nyelv amit úgy érzem tudnom kell, és még ha erőltetni is kell, akkor is meg kell tanulnom (nem mondom, hogy nem tetszik, csak valamiért a Java szimpatikusabb, de ettől függetlenül már látom az előnyöket és hátrányokat a 2 nyelv között, ami már jó).
És ha tényleg játékfejlesztésbe kezdek majd, akkor nem ártana C#-ba is belemenni, mert az álláshirdetéseknél szinte már mindenki arra állt rá, kevés helyen láttam C++-t, vagy Javat. (Angliai cégek)
Persze hogy lehet. Igen jó ötlet. Ez mind hasznos és jó dolog. Eleve a programozás nem arról szól, hogy megtanulsz egy nyelvet és viszlát. A gondolkodásmód a lényeg.
Amúgy ha kevés az időd akkor jelölj ki magadnak egy irányvonalat, hogy mivel akarsz foglalkozni és nézd meg, hogy milyen tudás szükséges hozzá és csak azzal foglalkozz!
Lehet, hogyne. Akár párhuzamosan, vagy konkurrensen.
Viccet félretéve: többnyire két nyelvet tanultam párhuzamosan, néha hármat, de volt, hogy csak eggyel foglalkoztam. Most azért foglalkozom csak a C++-szal, mert az egyetemi projektben is az van, és grafikához is használom, de ez hamarosan változni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!