27 évesen milyen programozási nyelvet érdemes megtanulnom?
Háááát... Ha nem érdekel maga a téma, akkor nincs értelme, mert akkor sohasem lesz belőled jó fejlesztő, anélkül meg elmarad a karrier és a jó fizetés is (ha egyáltalán fel is vesznek valahova).
Ha mégis érdekel a dolog, és nem csak a "jó állásom is lehetne" miatt, akkor a Java nyelvet tudom ajánlani, méghozzá első lépésként Werner Zsolt Java Gyorstalpaló című műve alapján (nagyon nem lesz tőle profi, de alapozásnak a nulláról tökéletes). PDF/DOC formában kiköpi neked a gugli.
Angolul mindenképpen tudnod kell, méghozzá elég jól, ha ezt a szakmát célzod meg, úgyhogy ezt se hagyjuk ki a szükséges dolgok közül.
Ha még ezután sem tettél le a dologról, akkor kapacitásom függvényében szívesen coachollak (nyilván ez teljes gőzzel nem megy, dolgoznom és élnem is kell).
"Háááát... Ha nem érdekel maga a téma, akkor nincs értelme, mert akkor sohasem lesz belőled jó fejlesztő"
Miért ne lehetne? Soha nem értettem azokat, akik ezt a dumát lökik állandóan, hogy "csakakkormenjprogramozónakhanagyonérdekel".
Mintha a programozás valami különös dolog lenne.. de az is csak ugyanolyan szakma, mint bármi más. Ha valaki pénzért elmehet hegesztőnek, vagy asztalosnak, vagy katonának, vagy tűzoltónak(persze ez hülye példa, mert lós.z.a.rt se keresnek, de most nem ez a lényeg), akkor programozónak miért ne?
"A programozás pedig igenis különleges dolog"
Igen, szeretik ezt hinni a programozók. De egy szakma ez is, semmi több. Ahogy az orvos, a közgazdász, a villamosmérnök, a gépész, a tanár, a stb.
Csak anno a sok antiszoc. kocka egy ilyen ál-kultuszt teremtett maga köré, hogy különlegesnek gondolják őket, ha már a való életben igazi lúzerek voltak.
#3
Azokat amit felsoroltál, egyszer kell megtanulni és kész, csinálja az ember úgy, mint a mindennapi dolgát. De egy programozónak mindig kell tanulni/fejlődni ss ha ezt nem szereted, akkor nem fog érni semmit az elavult tudásod. Ezen kívül, ha nincs kedve az embernek, akkor gondolkodni se tud olyan jól és csak össze tákol valami "programot", ezért kell szeretni.
Persze a többi szakmában is kell fejlődni, ha tényleg jó szakember akarsz lenni, de nem ilyen gyors ütemben, mint a programozásnál.
#5: látom, valamiért megorroltál a szoftverfejlesztőkre, IT-sokra. Ez sajnos tényleg egy különleges terület, több szempontból is. Egyrészt rendkívül dinamikus, rengeteg új technológia, platform jelenik meg, aki nem követi ezeket, illetve nem tartja naprakészen tudását, 1-2 év alatt komoly gondba kerülhet. Ezt kevés területről lehet elmondani, talán még a jogászok, illetve könyvelők lehetnek ilyenek.
Másrészt, a megoldandó problémák jellemzően rendkívül komplexek, és sok esetben menet közben változnak is a követelmények, elvárások. Ez más területen is előfordulhat, de nyilván korlátosan, építkezés közben pl nem fogják kitalálni, hogy kicsit rakják arrébb az egészet (fejlesztés: "támogassunk egy régebbi Android verziót is!"), vagy a nyeregtető helyett legyen inkább lapos tető, mert az jobban néz ki.
A programozás nem egy különleges szakma ebből a szempontból. Egyszerűen csak a nehéz szakmák közé tartozik.
Életed végéig kell tanulnod. Egy eléggé komoly, már nyugdíjaskorú programozó könyvében olvastam, hogy a teljes munkaidejű állásod mellett heti 20 óra tanulás volna az ideális, ha informatikus vagy. Ez azért nem mondható el a szakmák többségéről.
Persze informatikusként is abbahagyhatod a tanulást, csak akkor hamar elavult lesz a tudásod. Az informatika természete miatt nincs olyan, hogy jó pénzt kereshetsz egy olyan feladattal, amit előre megtanítottak, hiszen ezeket a feladatokat már évek, vagy évtizedek óta megoldotta valaki más. És a legtöbbször jobban megéri ezt a létező megoldást megvásárolni, mint újat fejleszteni. Ebből következőleg informatikusként két fő feladatköröd van: 1) Merőben új problémákra kreatív megoldást adni 2) Korábbi megoldásokat karbantartani. Lényegében ebből a két munkakörből folyik be komolyabb összeg. És bizony mindkettőhöz folyamatosan naprakész tudás, jó együttműködő készség és teherbírás szükségeltetik.
Ez pedig leginkább akkor adódik meg, ha szenvedéllyel csinálod a dolgot. Rendkívüli embernek kell hozzá lenni? Aligha! Ha magától jön az elhivatottság, az persze könnyebbé teszi a dolgot, de ha motivált és makacsul kitartó vagy, akkor a szenvedély is tanulható.
Azt cáfolnám, hogy az informatikusok antiszociálisak. Való igaz, hogy tizenéves, vagy húszas éveik elején lévő informatikus palánták között felülreprezentáltak a szociális nehézségekkel küzdő emberek, legalábbis a többi egyetemi szakhoz viszonyítva. Azonban az én tapasztalatom szerint ezt segít feloldani az elhivatottság, és a munkakör jellege. Mivel igen sokat kell emberekkel együtt dolgozni, illetve ha feljebb szeretnél jutni a szamárlétrán (magasabb fizetés, érdekesebb munka), akkor kénytelen vagy jó kapcsolatteremtő képességet kifejleszteni. Ezt egyébként valamilyen szinten az adatok is igazolják. Legalábbis az informatikusok az átlagnál jóval nagyobb eséllyel házasonak meg: [link]
"Ha valaki pénzért elmehet hegesztőnek, vagy asztalosnak, vagy katonának, vagy tűzoltónak(persze ez hülye példa, mert lós.z.a.rt se keresnek, de most nem ez a lényeg)"
Nem csak azért hülye példa, mert keveset keresnek, hanem azért is, mert egyik szakma sem hasonlít semmiben az informatikára. Sőt, az említett szakmák még egymásra is keveset hasonlítanak.
Természetesen nem az informatika az egyetlen nehéz szakma. Egyrészt, az informatika egyre tágabb fogalom, mivel szinte minden munkaterületre kezd begyűrűzni. Tehát sok más szakmában is rákényszerülsz, hogy informatikát tanulj, és ez pontosan ugyanazokat a képességeket igényli, mint az informatika. Másrészt pedig, nagyon sok olyan szakma van, ami folyamatos felkészültséget igényel. Például a komolyabb egészségügyi szakmák. Az orvosoknak is rendszeresen kell továbbképzésre járniuk. Az ilyen szakmákból egyébként egyre több van, és egyre hangsúlyosabbak.
5ös: tudod mit, akkor állj neki, csak csináld, és meglátod/megtapasztalod, hogy mit-miért mondanak erről a szakmáról, és miért nem lehet bárkiből jó szakember ezen a területen stb.
A példáid pedig baromira nevetségesek, nem a zsé miatt, de ebből is látszik, hogy mi érdekel téged leginkább.
De, mint írtam hiszti/lázongás helyett kezdj neki, csináld, aztán majd rájössz mindenre.
Kérdezőnek: attól függ, hogy mit szeretnél pl. webre, vagy mobilokra, vagy gépekre programoznál?!
Én mobilokra, és gépekre szeretnék majd, így nekem első lépésnek a C#-t ajánlották.
Ha webre szeretnél, akkor html5, php, css ismeretek ajánlottak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!