Környezeti változókról szeretnék egyszerű ismertetést, ami az alapoktól elmagyarázza esetleg példákkal is. Tipp vki?
Amiket én találtam, ott leírja, hogy mire használjuk, de hogy miért igénylik egyes programok, arról nem beszél. Miért kell egy fordítónál külön beállítani az elérési utat, miért nem működik úgy mint pl. egy torrent program, amit ha felinstallálsz, akkor tudja kezelni a saját fájljait?
Szóval olyan linkeket várok, ami elsősorban ezeket tisztázza, és nem az a válasz, hogy "mert így találták ki, máshogy nem működik..." Köszönöm
Mondjuk úgy a környezeti változók leginkább az operációs rendszer számára adnak meg bizonyos dolgokat. Régen nagyobb szerepük volt a dos idején.
Pl PATH változó arra jó,ha a command promptnál beírsz egy utasítást,akkor nem kell elérési útvonalat is beírni,ha PATH változóban benne van.
mondjuk a \valami1\sajat.exe elinditasa alapesetben ha más könyvtárban van csak úgy lehetséges parancssorból ,hogy beírod \valami1\sajat.exe , ha viszont a path-ban van egy ilyen,hogy PATH=\valami1 akkor ,bárhol beírhatod,hogy sajat.exe és már fut is.
A konkrét kérdésedre a válasz.
"Miért kell egy fordítónál külön beállítani az elérési utat, miért nem működik úgy mint pl. egy torrent program, amit ha felinstallálsz, akkor tudja kezelni a saját fájljait?"
Azért, mert a torrent program asszociálja magát a .torrent fájlokkal, és amikor te a torrent fájlt elindítod, akkor az történik, hogy az oprendszer felkeresi, ki nyitja ezt meg, és elindítja: <a program amit el kell indítanom> <a torrent fájlt elérése>
A cpp, h, hpp, java stb fájlokat nem asszociálhatod a fordítóval, egyrészt mert többnyire többet akarsz egyszerre fordítani, másrészt sokkal többször szerkeszted, mint fordítod, ezek egyszerű szövegfájlok, tehát a szerkesztővel lesznek asszociálva, ha egyáltalán.
A környezeti változók pedig olyan változók, amik elérhetők a környezetből. Ezek tetszőleges információt fognak tartalmazni, ami hasznos a mindenféle programoknak, például a már említett PATH-t a shell használja a futtatható programok megkeresésére. A GCC_HOME írja le, hol van a gcc. Az LD_LIBRARY_PATH írja le, honnan lehet behúzni dinamikus libeket. De nem minden változó elérési utakat tartalmaz. Van egy rakás ami mindenféle beállításokat, mint például a használt nyelv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!