Hogyan lehet egy érettségi nélküli asztalos c++ programozó mondjuk a legbénább cégnél?
Egy olyan ember akinek asztalos a végzettsége(érettségi nélkül)és már nem jár suliba(21 éves vagyok) az,hogy szerezhetne magának programozói végzettséget törvényesen egy egyetemen?
Milyen utat kell bejárnom,hogy programozóként dolgozhassam(c++).
Nem kell,hogy igényes programozói állásom legyen.
Egy béna cégnek is örülnék.De meg akarom járni azt az utat amit ti megjártatok.
"Juniorhoz jól áll, ha van diplomád"
Ez igaz, de végzettség és hivatalos tapasztalat nélkül másnak nem fogják felvenni, csak juniornak.
"Ez igaz, de végzettség és hivatalos tapasztalat nélkül másnak nem fogják felvenni, csak juniornak."
Ez hülyeség. A probléma ott van, hogy a tapasztalatot nehéz megszerezni, ha nem tudsz juniorként elhelyezkedni.
"programozói munkakörhöz törvény ír elő végzettséget"
Ez úgy f*szság, ahogy van. A szoftverfejlesztés, ill. az ebbe a kategóriába eső altevékenységek még vállalkozóként sem kötöttek semmiféle végzettséghez, sem pedig bejelentési kötelezettséghez.
Ajánlom figyelmedbe a 62-vel kezdődő TEÁOR kódokat.
"Én pedig ajánlom figyelmedbe a FEOR kódokat."
Ismerem őket. De mond ez valamit arról, hogy elő van írva az ilyen jellegű munkakör betöltéséhez felsőfokú végzettség? A kérdés persze költői, mert a válasz: Nem.
Ugyanis a FEOR csak egy osztályozási rendszer, nem pedig törvény.
A törvény viszont NEM köti végzettséghez a szoftverfejlesztéssel kapcsolatos munkavégzést.
Ezen a területen a jog csak annyiban szabályozza a munkáltatót/munkavállalót, hogy a garantált bérminimum kifizetése a tényleges végzettséghez, nem pedig a betöltött munkakörhöz van kötve. De az informatika esetében ennek is legfeljebb a közszférában van gyakorlati jelentősége, ugyanis piaci viszonyok között nincs olyan munkáltató, aki ne fizetné ki a garantált bérminimum legalább másfélszeresét, még egy pályakezdő esetében is.
" [link]
Akkor segítek én is: Ez csak arról szól, hogy egy adott tevékenység BEJELENTÉSHEZ, illetve ENGEDÉLYHEZ kötött-e. Végzettségről itt egyetlen szó nincsen, ahhoz semmi köze nincs.
Plusz, tudok olyanról, akit valami "segédprogramozó" (vagy milyen) címszóval vettek fel egy céghez, csak azért, mert nem volt érettségije, és ezért nem vehették fel a "programozó" munkakörbe. Ugyanazt csinálja, mint ott bárki mást, és ugyanazt a fizetést kapja, mint bárki más. Akkor az ottani vezetés unalmában kitalálta ezt, vagy mi?
"Akkor segítek én is: Ez csak arról szól, hogy egy adott tevékenység BEJELENTÉSHEZ, illetve ENGEDÉLYHEZ kötött-e."
Igen, de az engedély egyik feltétele - általában - a végzettség. Egyébként erről külön törvények/rendeletek rendelkeznek.
Mindenesetre az tény, hogy a szoftverfejlesztéshez sem vállalkozóként, sem pedig alkalmazottként nem szükséges végzettséget igazoló papír. Vállalkozó vagyok, vannak alkalmazottaim is, a könyvelővel utánanézettem anno.
Ő meg valószínűleg jobban tudja, mint te.
De az én apukám erősebb.
Nem mellesleg, legutóbbi értesüléseim szerint, cégalapításkor, az adott tevékenységi körhöz legalább egy olyan alkalmazottadnak lennie kell, aki szakirányú képesítéssel rendelkezik. Ergo, ott is végzettséghez kötött, csak nem feltétlenül a cég tulajdonosának kell szakképzettnek lennie. Ha ez az elmúlt két évben megváltozott, akkor mea culpa, de nem nagyon hiszem.
"De az én apukám erősebb."
Jó, hagyjuk már a beszólogatást, vitatkozni érvekkel szokás.
"Nem mellesleg, legutóbbi értesüléseim szerint, cégalapításkor, az adott tevékenységi körhöz legalább egy olyan alkalmazottadnak lennie kell, aki szakirányú képesítéssel rendelkezik"
Igen, ez részben igaz, csak épp ez nem minden tevékenységi körre vonatkozik.
Nyilván, ha fegyvert, vagy gyógyszert gyártasz, vagy biztonsági őr céget csinálsz, vagy pl. élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozol, akkor így van, ahogy leírtad. De szoftver-fejlesztés esetén ez NEM így van. Pont ezért van odaírva a TEÁOR kód mellé, hogy bejelentés és engedély nélkül végezhető. Vágod?
"Ha ez az elmúlt két évben megváltozott, akkor mea culpa, de nem nagyon hiszem."
Pedig nincs más magyarázat, legalábbis ha elfogadjuk, hogy igazad van, és 2 évvel ezelőtt kellett hozzá engedély/végzettség.
Ugyan én nem ismerem a 2 évvel ezelőtti szabályozást, de valahonnan biztosan elő lehet szedni a 2 évvel ezelőtti TEÁOR-okat is, és meg lehet nézni. De én nem fogok ezzel szenvedni, az tuti.
Az viszont tény, hogy a most hatályos TEÁOR listából egyértelműen látszik, hogy sem engedélyhez, sem bejelentéshez nem kötött.
Másrészt, nekem friss vállalkozásom van(kb. fél éve alapítottam), ami szoftver-fejlesztéssel foglalkozik, és biztosan tudom, hogy nem ír elő hozzá a törvény végzettséget, sem nekem, mint tulajnak(bár megvan a diplomám), sem az alkalmazottaimnak. És bár én személy szerint nem nyálaztam át az összes vonatkozó törvényt és rendeletet, de a könyvelőiroda, akit megbíztam, valamint a könyvelő ismerőseim egymástól függetlenül mind ezt állítják egybehangzóan.
Nos, hacsak nem vagyok valami nagyon aljas összeesküvés áldozata, akkor azt hiszem, 4 egymástól független könyvelő egybehangzó véleménye elég bizonyíték erre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!