Ezek a program nyelvek mire jók?
Lua, php, mysql, java: mit lehet vele csinálni ha kitanulom?
Python: ha semmi kivy meg pygamet adunk hozzá akkor önmagában mit ér
A Luát nem ismerem.
PHP webfejlesztésre jó.
MySQL adattárházak szervezéséhez, lekérdezésekhez jó.
A Java sokoldalú: alapvetően programok, alkalmazások fejlesztésére használható, mobilra, desktopra stb.
Pythont szinte bármilyen téren használhatod automatizálásra: adatelemzéshez, játékot csinálhatsz vele, zenét generálhatsz, mesterséges intelligenciát létrehozhatsz, ETL-t fejleszthetsz stb.
A Lua egy szkriptnyelv, főleg (játék)programok kiegészítésére használják.
A PHP egy szerveroldali szkriptnyelv (értsd: a webszerverhez kötődik), dinamikus weboldalak készítésénél használatos (a Gyakorikérdések is ezen alapszik).
A MySQL egy adatbázis-szerver, az általa alkalmazott SQL-nyelvjárással adatbázisokat tudsz kezelni, létrehozni, frissíteni, lekérdezni a benne tárolt adatokat, illetve törölni azokat - általában valamelyik programozási nyelven keresztül (vagy a MySQL-hez elérhető kliensszoftverekkel).
A Java egy eléggé univerzális nyelv - használják asztali (Windows, Linux, MacOS, BSD,...), webes (JSP, Spring,...), mobilkörnyezetben (az Android eléggé kötődik hozzá).
A Python egy "kezdőorientált" nyelv (főként az interpretált, könnyen "olvasható" volta miatt), ha jobban el akarsz benne mélyedni, akkor ajánlatos megtanulni a különböző modulok használatát - függően attól, hogy mire van szükséged.
A perl egy általános célú script nyelv. Ennek egy web-re kihegyezett derivátuma a PHP.
A mySQL egy adatbázisokra specializált nyelv.
A JAVA szintén egy általános célú, originálisan az üzleti biztonságot preferáló nyelv. Ez utóbbi érdekessége, hogy a JAVA megvalósítások egy robusztus virtuális gépen futnak, elvileg jól védett környezetben.
A LUA egy kis méretű, meglehetősen egyszerű, de rugalmas nyelv, amit egyszerűbb feladatok eszközéül hoztak létre. A LUA interpretere regiszteres, emiatt meglehetősen gyors, legalábbis a verem alapú interpreterekhez képest. Érdekessége, hogy az interpretere beágyazható, ezért bizonyos játékprogramok szívesen használják beépített nyelvként.
Ha ezeket kitanulod, amolyan otthoni "self-taught" módon, akkor tudni fogsz ezeken a nyelveken - belépő szinten - egyszerűbb programokat írni. Munkát vállalni viszont ez a tudás messze nem elég.
Köszönöm a válaszokat! Még 2 dolog lenne az 1. hogy LUA-val hogyan tudnék játékot csinálni? Önmagában vagy editorral mint a Roblox Studio? 2. ChatGPT-t pythonnal hogyan lehet csinálni? Legális és kiadható?
#3 igen otthon tudom videókból meg minden féle módszer :D
"hogy LUA-val hogyan tudnék játékot csinálni? "
Kb. ugyanúgy mint más nyelveknél:
1. Megtanulod a Lua alapjait.
2. Ha már kellően gyakorlott vagy az alapokban választasz egy Lua-hoz készült játék-keretrendszert:
és elsajátítod a használatát.
"ChatGPT-t pythonnal hogyan lehet csinálni? Legális és kiadható?"
Magát a ChatGPT-t sehogy, az az OpenAI szolgáltatása.
Hasonló GPT-t a torch modul használatával tudsz létrehozni - például:
de eléggé bonyolult az alapokból felépíteni.
Érdemesebb valamilyen már meglevő rendszer modelljét finomhangolni - példának okáért ott van az ollama (bár ez nem Python):
Nincs túl sok értelme rétegnyelveket tanulni.
A PHP-ban az a jó, hogy van hozzá két nagyon jó könyv magyarul, ergo könnyű tanulni, van hozzá segítség – bár ma a chatgpt korában ez már nem annyira fontos. A másik jó a PHP-ben, hogy könnyű hozzá olcsó webhostingot találni, ha honlapokat szeretnél készíteni. Ennek ellenére a PHP egy kihalófélben lévő nyelv, hamarosan a Perlhez hasonlóan eltűnőben lévő rétegnyelv lesz.
A Java egy nagyon jó nyelv, de jó magyar könyv nincs hozzá. Nagy, bonyolult ipari nyelv, amelyet nagyon ajánlott megtanulni de inkább csak egyetemi szinten szerintem. Hasonlóan a C++-hoz.
Alapvetően a Python és a JavaScript nyelvekre érdemes manapság kezdőként ráfeküdni attól függően, hogy mivel szeretnél foglalkozni.
Illetve a gyerekem elég jól megtanulta 12 éves létére a C#-ot, de amúgy a C# is a Java kategória: nagy, összetett ipari nyelv, nem tudom érettségire miért erőltetik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!