Mekkora és milyen szervert kell bérelni adott mennyiségű felhasználóhoz?
Rengeteg szolgáltató van, fogalmam sincs merre induljak el aki biztosan megbízható.
Vps,cloud?
Egy adatbázishoz, weboldal.
Például mondjuk kezdjek olyan szerverrel ami 10000 felhasználóval elbír?
Vagy nem az számít hogy mennyien regisztráltak, hanem hogy mekkora a havi vagy napi látogatottság?
Hogy vannak sorba a kategóriák?
Vagy ezt így nem lehet megmondani mert nem-e szerint van.
Honnan tudjam mekkora teljesítmenyű szervert kell béreljek hogy később mégtöbbet is elbírjon, havonta váltsak?
Hát ezt ennyiből sajnos nem lehet megmondani. Nagyon nem mindegy hogy az a weboldal milyen adatokat tárol, milyen műveleteket hajt végre stb. És az sem mindegy hogy egy trehány fejlesztés, hobbi projekt, vagy egy profi tapasztalt fejlesztőcsapat készítette. Egyszóval még ha le is írnád konkrétan miről is lenne szó akkor is csak tippelni tudnánk, mert nem mindegy milyen minőségű a kód.
Az ilyet terhelésess tesztekkel lehet megállapítani, az erőforrások monitorozásával.
De egyébként meg nem kell túlgondolni a kérdésből ítélve nem egy multi
weboldalárol van szó amit a te feladatod üzemeltetni és potenciálisan élesítés után nem ezrek fogják látogatni így vedd a legolcsóbbat és ha szükség van rá bővítsd.
Ahogy a kérdéseidet olvasgatom, neked elég lesz a legolcsóbb is. Nagy látogatottsággal ugyanis nem kell számolnod. Azért ezt jó ha tudod:
Egy szerver terhelhetőségét elsősorban az határozza meg, hogy mit szolgáltat és csak másodsorban az, hogy mekkora a látogatottsága.
Mivel mindent leírtál, csak azt nem, hogy mit szeretnél a szerverre pakolni, ezért senki nem tud neked érdemi tanácsot adni.
Ha a szolgáltatásod kimerül egy db statikus weblapban, amin nincs más csak cégnév, cím és telefonszám, akkor lehet napi két-háromezer látogató is, de ha online video editálás/vágás a szolgáltatás, akkor annak nagy lehet a processzor- és memória-igénye, adatforgalma már napi száz-kétszáz látogató esetén is.
Meg lehet alkotni egy webáruházat/bármit úgy is, hogy az zömében a szervert terhelje és úgy is, hogy inkább a kliens gépe birkózzon a feladat nem kis részével.
Lehet adatbázist jól is meg rosszul is tervezni. Lehet adott szempontok szerint adatokat sortolni jól is, meg szarul is.
Software Atchitect szemmel a következők:
Élősszőr is terhelés mérésekor nem napi vagy más idő periódusban mérjük, hanem egy adott időpillanatban mért kérésekhez vagy aktív felhasználókhoz. Azok az felhasználók, akik "olvassák" az oldalt, de aktív műveletet nem végeznek (pl. egy hírportálon), azok a passzívak.
Így akár alkalmazható azaz ökölszabály, hogy ha van 100 felhasználó akit egyszerre kell kiszolgálni, akkor 10-es szorzóval megtoldhatod a passzívok miatt. Azaz egy adott pillanatban, 1000 ember lehet az oldaladon.
Tegyük fel, hogy minden 30 percben cserélődik az oldalt használó felhasználók, akkor egy 8órás (legyen ez egy nap) periódusban 8*2*1000 = 16ezer embert szolgáltál ki, egy 100 konkurens (egyidejű) felhasználó kapacitású oldallal.
Nyilván jöhetnek az olyan gondolatok, hogy egy felhasználó több request-et küld. Valóban. De, ha egyik után küldi a másikat és egymást bevárják, akkor minden pillanatban csak 1 kérés lesz aktív. Természetesen ha 2 kérést küld párhuzamosan, akkor nyilván 2 konkurens kérésként kell számítani.
A mai technológiák bőven kitudnak szolgálni 200-300 konkurens kérést tisztességes idő alatt, amennyiben az jól lett megírva és nem égeti el a performanciát.
Persze vannak distributed system (elosztott rendszer) megvalósítások is (más néven microservice), amik inkább cloud specifikus megközelítés és nem minden alkalmazásnak jó. Pontosabban egyes esetekben több a szívás vele, mint a haszon, de projectje dönti el, hogy kell-e vagy sem.
Lehet olyan döntést is hozni, hogy bizonyos működést a kliens oldalra tolsz és te kvázi "adat szolgáltató" lesz a szerver és a FullStack rendszert feldarabolod egy FrontEnd-re (Angular/React/Vue és/vagy Mobile) és egy külön BackEnd entitássá. A megjelenítési réteggel meg majd foglalkozik a felhasználó gépe.
Továbbá monitorozni, ha úgy tetszik mérni kell az alkalmazás teljesítményét és működését, hogy optimalizálni lehessen. Erre vannak eszközök (pl.: Prometheus, OpenTelemetry, ...) vagy loggolással (naplózással) is megoldhatod. Ez tetszés szerint.
Első körben inkább azt kellene felmérni, hogy hányan használnák. Mi a projekt karakterisztikája? Lásd link, és ennek mentén kell megtervezni.
Én a 10.000 felhasználó/nap értéket soknak találom. Nem mondom, hogy lőj egy olcsóbb gépre vagy szolgáltatásra, mert ha felhasználók kvázi le DoS-olják a rendszert az ugyanolyan lábon lövés, mint amikor a házadat eladod egy szerverért, de alig van kinek futtatni. Így lőj egy közép kategóriára, és nézd meg, hogy az aktuális méretet/erőforrást alá-, vagy felé becsülted. Majd lehet korrigálni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!