Melyik programozási nyelvet ajánlanátok?
Most ismerkedem a programozás alapjaival (jelenleg csak otthon,hobbi szinten) és kiváncsi lennék melyik program nyelv az amit a legtöbben használnak,legismertebb,vagy csak egyszerűen inkább ez ajánlott kezdőknek? Melyik program nyelv lesz a későbbiekben a legelterjedtebb szerintetek? Egyébként kacerkodom a gondolattal hogy érettségi után a proginfo szakot választom egyetemen. Mindig érdekelt az informatika de sajna a matek,fizika nem erossegem,éppen ezért nem 100 százalék de meg elválik.Egyáltalán van értelme elvégezni egyetemen vagy akár egy bootcamp-el is lehetek ugyanolyan sikeres? Persze ebben a témában is jöhetnek vélemények,tapasztalatok.
És persze bármi jöhet ami proginfoval kapcsolatos.
Milyen munka lehetőségeim lehetnek ha elvégzem egyetemen. Milyen területen érdemes elhelyezkedni.
Mit gondoltok? Milyen irányba fog leginkább fejlődni ez a terület,melyik ágazata? Backend vagy frontend terület keresettebb? Hány év alatt lehet valaki full-stack területen jó?
Én azt ajánlom, hogy tegyél le róla.
A mesterséges intelligencia már most ott tart, hogy az átlagembernél jobb kódot ír. Amire te elvégeznéd az egyetemet (2028), addigra ez az ágazat úgy kinövi magát, hogy programozóra szinte nem is lesz szükség, mert egyrészt a hardverek megerősödnek, aminek köszönhetően a legtöbb helyre alacsonyabb színvonalon megírt szoftverek is elégségesek lesznek, márészt meg, maga a kódológép fogja megírni és önellenőrizni a programokat.
"Mit gondoltok? Milyen irányba fog leginkább fejlődni ez a terület,melyik ágazata? Backend vagy frontend terület keresettebb? Hány év alatt lehet valaki full-stack területen jó?"
Nem fejlődni fog, hanem betelítődni / leépülni. Már idén is alig van nyitott junior pozíció és frissdiplomások hónapok alatt sem találnak munkát, míg pár éve tárt kapu és ajánlatok várták őket. Ezenkívül csak szeptemberben 16 000 diák kezdte meg a tanulmányait valamelyik IT BSC képzése, amiből még ha le is morzsolódnak akkor is kb 10 000 ember fog évente a piacra kerülni arra a pár junior pozira. Továbbá az AI is le fogja csökkenteni a szükséges emberi munkaerő számát, 1 ember felügyelete mellett jóval hatékonyabb munkát végez mint akár 5 junior fejlesztő. Szóval felejtsd el, menj orvosnak.
#1
Igen, annyira jó kódokat írnak az MI-k, hogy akár(!) 65-70%-ban is lehetnek benne hibák, elavult technológiák / megoldások / biztonsági rések, ráadásul nem konzisztensen írják meg a kért kódokat. Keress rá, nemrég letesztelték elég sok programnyelvvel a ma létező legjobb MI technikákat.
Én csak teszt gyanánt próbáltam pár kód esetében az MI-t és arra jutottam, hogy soha nem akarom a saját kódjaimat velük megíratni.
Ennek persze az is az oka, hogy szeretek programozni, nem vagyok egy copy-paste coder és elbutulni sem akarok. Kell, hogy az ember agya pörögjön, dolgozzon, programozni meg amúgy is remek dolog.
Egyébiránt a saját kódjaim szebbek, hatékonyabbak és a biztonságosság tekintetében is összehasonlíthatatlanok voltak a MI által írtakhoz képest, és ilyen megközelítésből még veszélyesnek is tartom, ha valakik alapvetően így próbálnak programokat írni.
Programozási területen az MI soha nem fogja leváltani az embert 100%-ban.
Meg sok más egyéb területen sem. Mivel semmi intelligencia nincs bennük.
Plusz pikantéria az egészben, hogy kezdetben a mesterséges intelligenciákat is programozzák, tanítják. Utána a tudásanyag, az ismeretek természetesen automatikusan bővülnek az ML és egyéb technológiák által.
Az MI jelenleg egy hype, ami idővel a helyére fog kerülni.
#4 Ilyen egy tipikus maradi gondolkozású, a korral haladni képtelen, besült programozó mentalitása. Gondolom valami lerobbant magyar KKV-nál dolgozol több mint 10 éve fillérekért, mert váltani sem vagy képes. Semmi gond így is el lehet lébecolni a szektorban csak ne lepődj meg ha fényévekkel elmaradsz a modern technológiáktól és ha csődöt jelent a céged a kutyának sem fogsz kellene az elavult tudásoddal.
Az igazi őstehetséges (mint én vagyok) egyértelműen kiaknázzák az AI által nyújtott lehetőségeket, ami nem merül ki az ingyenes ChatGPT 3.5-ös modellbe másolgatásból, hanem Prompt Engineering feladatokkal automatizálnak taskokat, hogy minél kevesebb humán interakcióra legyen szükség. Például esetemben AlphaCode Enterprise Solutiont nagyon jól integráltam CI/CD folyamatokba és automatikusan generálom a promptot ami alapján kiköpi magából a teszteseteket az AI még egy komponens deploymentje előtt. Szintén VertexAI-val Cloudos adattöltés előtt automatizáltam a validációs feladatokat + a fingreszelést kiszerveztem Copilotnak. Így egy multiban kapásból több ember feladatát látom el egyszemélyben pedig Platform Engineer vagyok (vagy csúfnéven Cloud DevSecOps Engineer) és nem is a programozás a fő profilom (mert túl egyszerű számomra), de medior szintig bármikor bedarálok akárkit, az AI megoldásaimmal pedig egyenesen kiváltom mások munkáját. Úgyhogy jobb ha felkészülsz hogy előbb utóbb nem fogsz kelleni sehova mert a munkád a hozzám hasonló komoly szakemberek által ki lesz automatizálva. 1 MLOps Engineer + 1 senior fejlesztő (azaz 2 ember) simán helyettesíteni tud egy komplett fejlesztői csapatot, a jövőben pedig az lesz a tendencia, hogy inkább megfizetik ezeket a kulcsembereket jobban, mert úgy is gazdaságosabb mint balfék junioroknak és medioroknak milliós béreket adni.
Meg az MI-t programozással is javítják, továbbá ott a low-code is, amit szintúgy fejleszteni kell vhogy.
Ebből sose lesz tyúk-tojás végtelen körforgás.
#5
Szerintem személyeskedéssel nem jutunk előrébb. Nem tudod mivel foglalkozom, milyen tapasztalataim vannak, mennyi időt fordítok a szakmai tudásom bővítésére, így mindössze egy fikciós forgatókönyvet vázoltál fel, viszonylag arrogáns módon.
Nem állítottam, hogy az MI-t ne kellene alkalmazni egy sor területen. Nem.
Magam is úgy látom, hogy nagyon sok olyan felhasználási lehetőség létezik, ahol nagyon is meg van a létjogosultsága a technológia használatának.
Én azt nem látom valós közeljövőnek, hogy a jövőben azért ne lenne kereslet a programozókra, mert mindenki átáll majd az MI által megírt programkódok használatára. Meglátásom szerint ez nem életszerű.
Az a fajta biztonságosan használható technikai kapacitás, tudás és döntéshozatali képesség még fényévekre van, amit a valós, nem virtuális élettérben elfogadhatónak lehet nevezni.
"Meglátásom szerint ez nem életszerű.
Az a fajta biztonságosan használható technikai kapacitás, tudás és döntéshozatali képesség még fényévekre van, amit a valós, nem virtuális élettérben elfogadhatónak lehet nevezni."
Szerintem, leginkább ezért a két mondatodért lettél kiröhögve.
Vannak dolgok, amiken lehet és érdemes is vitatkozni és vannak dolgok, amiken szintén lehet, csak nem nagyon érdemes.
Hát ilyen dolog ez is.
A másik meg ez: Sikerült úgy megfogalmaznod a mondandódat, mintha minden csak rajtad múlna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!