Kifejtened,hogy azt hogy lehet,hogy nem programozasi nyelvet tanulsz hanem programozast?
Úgy, hogy nem azt csinálom, hogy a nyelvi elemeket magolom be, hanem feladatokat oldok meg.
Nyilván a nyelv és a programozás nem választható el egymástól, de nem mindegy, hogy melyiken van a hangsúly. Ezt leginkább azért szokták hangoztatni, mert sokan vannak, akik lehet, hogy a választott nyelv elemeit betéve tudják, de ha mondjuk egy lottószám-generátort kellene írni, akkor már nem tudnák, hogyan kezdjenek neki.
Nagyon nagy vonalakban ""minden programozási nyelv ugyan olyan"". Igen, más a syntax, meg van ami nagyon alacsony szintű és a memóriával is foglalkoznod kell, de ettől függetlenül nagyon hasonlítanak az alapokban. Ennek meg nyílván az az oka, hogy az OOP meg az alapok (mint pl a ciklusok) nem változnak, csak kicsit eltérő a syntax. Erre jön még rá az amit írtak előttem, hogy a feladatokat megoldani programozás segítségével meg megint csak nem nyelv függő, az csak egy eszköz amivel megvalósítod.
De lehetne folytatni a sort bőven, nézd meg az egyetemi tárgyakat és pl látsz olyat, hogy algoritmusok. Ez is teljesen független a nyelvtől, ehhez is csak eszköz lesz egy program nyelv.
Létezik egy szakmai alap. Ezt kell elsajátítani és akkor nem okoz különösebb gondot, hogy milyen nyelven kell megvalósítani a megrendelő által elvártakat.
A programozási nyelveknek, ahogy a természetes nyelveknek is, van közös tulajdonság-halmaza. Minden beszélt nyelvben van ige, személyes névmás, mutató névmás, vannak jelzők és határozók is.
Ismerni kell a változók, konstansok mibenlétét, ezek érvényességi körét (globál/lokál).
Minden programozási nyelvben megtalálható a ciklus, a feltételes elágazás, vagy a bemenet/kimenet kezelése. Ez az abszolút alap, amiről tudni kell, hogy micsoda. Ismerni illik a ciklusok fajtáit (növekményes, elöl- hátultesztelős), a bennük lévő lehetőségeket, meg azt, hogy ezek mire valók. Összességében, hogy tudd, mikor melyik programozási eszköznek van létjogosultsága, vagy prioritása egy másikkal szemben.
Ezen túl, ismerni kell az adattipusokat, azok mibenlétét, szerepét. Öszetett adattipusok létrehozásának módját, szabályait.
Nagyon fontos az alap algoritmusok ismerete is, mert ezek ilyen-olyan módosulatait írja legtöbbször a fejlesztő, a munkája során. A programozási tételek, kereső algoritmusok ismerete is nagyon fontos.
Összetettebb algoritmusok tervezésének szabályaival is ajánlott tisztában lenni. A hatékonyság növelésének módjai. Kis ordó, nagy ordó, time-space korreláció. Matematikai ismeretek, statisztika, valszám, analízis, dimat. Meg még egy rakat dolog, amit kifelejtettem.
És ami fontos, hogy ezeket nem úgy kell ismerni, hogy "ja igen, arról már hallottam egyszer", hanem készség szinten, tehát tudni kell ezeket a tanultakat bármikor alkalmazni is.
Ha az irodalomból veszünk példát, akkor kijelenthető, hogy nem angolul, olaszul, németül, ivritül, bolgárul, japánul kell megtanulni, hanem fogalmazni kell megtanulni.
Na de, nincs ennek már semmi értelme, mert jön a chatgpt és beszántja a programozók hulláit, amiket szintúgy maga fog "kitermelni" a többi mesterséges intelligenciával karöltve, együttműködve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!