Ha programozó szeretnék lenni, mit javasolnátok az én esetemben? Bootcamp vagy egyetem?
34 éves gépészmérnök vagyok, közel 10 éve dolgozom a szakmában, de már elegem van. Azt hiszem kicsit kiégtem, arról nem is beszélve, hogy a fizetések mostanában megálltak nettó 5-600 között, és akkor már kifejezetten szerencsés vagyok és gürcölhetek egész nap, úgy, hogy hulla fáradtan megyek haza.
Alap szinten tudok programoz(gat)ni, szóval úgy gondolom, hogy az "agyam" megvan hozzá, illetve adott a műszaki diploma. Az IT mindig is érdekelt, pályaválasztásnál is kis híján múlt, hogy nem ebbe az irányba mentem. Én egyébként jelenleg "vállalkozóként" dolgozom, de mostanában nagyon kevés a munka (és a pénz is, a fent említettnél is jóval kevesebb), és ez várhatóan csak rosszabb lesz. Cserébe viszont rengeteg a szabadidőm.
Az én esetemben mit ajánlanátok?
a) Egy esti vagy levelező BSc, ami 3 és fél éves. Talán még pár tárgyat el is tudnék ismertetni a gépész képzésről, így ha nagyon ügyes vagyok menne az 3 év alatt is (de lehet, h nem). Kb. 37-38 éves koromra lehetnék pályakezdő az új szakmámban.
b) "Állásgaranciás" bootcamp 2 és fél millióért (plusz a bőr, amit lehúznak rólam a 1,5 éves kötelező alulfizetett gyakornokoskodással, így már közel 4,5 millió). Codecool full-stack képzést néztem ki. Elég jónak tűnik. 10 hónap intenzív tanulás, kb. 1400 óra. Utána fél év ingyenmunka minimálbér alatt, majd 1 év ott, ahova kiközvetítettek (ha ki tudnak közvetíteni). Az 2,5 év, de ekkorra már, ha minden összejön, előrébb leszek, mint egy átlag egyetemista frissdiplomás. Munkatapasztalat, fizetés, minden téren. Egyedül a diploma fog hiányozni és az elméleti alap jó része. Ha érzem magamban az erőt, esetleg utána elvégezném a BSc-t is, mire 40 lennék...
Jelenleg a ez utóbbi felé hajlok.
Mi a véleményetek? Ti hogy döntenétek?
Esetleg más alternatíva?
Inkább egy alternatívát ajánlanák:
A szoftverfejlesztés szinte mindig interdiszciplína: aki könyvelő szoftvert ír, annak kicsit értenie kell a könyveléshez. Egy csomó probléma pont arra vezethető vissza a mai szoftverekben, hogy a fejlesztők nem igazán értik a felhasználóik problémáit.
Van egy értékes szakmád, amit ki tudsz használni a karrierváltásnál.
Ha gépészmérnökként azt mondod, hogy alap szinten tudsz programozgatni, akkor szerintem már most megpályázhatsz minimum egy junior pozíciót valami olyan projekten, ahol valami gépészettel kapcsolatos szoftver fejlesztésével foglalkoznak.
Persze ezzel az a gond, hogy ilyen projektekből nincs olyan nagyon sok.
Mondjuk megnézhetnéd, hogy amit gépészmérnökként használtál szoftvereket, azoknál nincs-e nyitott fejlesztői pozíció.
Aztán egy ilyen projekten 2-3 év alatt kitanulod a szoftverfejlesztés és akár mehetsz másfajta projektekre is.
#1 én is valami ilyesmi mellett szavaznék!
Diplomának nincs értelme, mert van egy mérnöki és korban is ott vagy már, hogy jobb lenne a lehető leghamarabb célba érni, legalábbis gondolom örülnél neki.
A bootcampek nagyon jók az olyanoknak, mint te és szinte biztosan találnának neked állást utána, na de ezért ennyi pénz kiadnál és utána még x ideig a fizudat is megvágnák?
Egyébként mennyire vagy tisztában azzal, hogy a programozók mivel foglalkoznak? Pl a full-stack tudod mit takar? Csak azért kérdezem, mert én mérnökisebb vénával vagyok IT-ban és fizikai fájdalmat okoz bármi olyannal foglalkoznom aminek nem funkcionalitáshoz van köze. Persze nem minden mérnök ilyen, de mindenképp járj utána a programozás területeinek, mert 600 nettó felett itt sem annyira nagyon egyszerű kapni, csak persze itt nem ez a teteje a fizuknak, de ez nem azt jelenti, hogy könnyű átlépni a 600-at, ami ugye ilyen bruttó 900 lenne. Ha egy teljesen átlagos full-stack lennél, akkor ezt seniorként tudnád csak átlépni, ami átlagos tudással 5 év vagy magadra erőszakolod a szakmát és non-stop gyakorolsz, így hamarabb elérhető csak ki is fogsz égni.
Egy szónak is száz a vége, csak arra szeretnék célozni, hogy a programozás tudás nem jár egyből hatalmas pénzekkel és évekig kell még tapasztalatod szerezned és fejlesztened magad, hogy 600 nettó felé menj, szóval érdemes nagyon átgondolni ezt a területet. Szorgalommal csinálható, de nem hiába a jó senior programozók szeretik a szakmájukat, mert csak így lehet megfelelő tudást szerezni. Az informatika egy életen át tartó tanulás kb mindegyik területen, nem hiába fizetnek ennyit és nem hiába nem lesz mindenki pl programozó.
"Codecool full-stack képzést néztem ki. Elég jónak tűnik. 10 hónap intenzív tanulás, kb. 1400 óra. Utána fél év ingyenmunka minimálbér alatt, majd 1 év ott, ahova kiközvetítettek (ha ki tudnak közvetíteni). Az 2,5 év, de ekkorra már, ha minden összejön, előrébb leszek, mint egy átlag egyetemista frissdiplomás"
🤣🤣🤣
Figyelj elmondom mi a helyzet: -10 hónap intenzív tanulás rendben (bár amit oktatnak az teljesen elsajátítható ingyen egy kis önszorgalommal az internet segítségével)
-fél év ingyenmunka: igen, ami "ösztöndíjat" adnak az valóban ingyenmunka kategória
-majd 1 év ott ahová kiközvetítenek -> NA ITT JÖN A BUKTATÓ!
ugyanis nagyon sok esetben ahová kiközvetítenek annak köze nincs ahhoz amit te tanultál, hiába fizettél full-stack kurzusért, simán azt mondják hogy bocsi most nincs junior full-stack pozi csak rendszergazda vagy L1 support vagy helpdesk, esetleg manuális tesztelő. A "tanulmányi szerződésben" benne van hogy köteles vagy náluk dolgozni vagy ugrik az akció és jogos fizetési követelésük van feléd szerződésszegés miatt, ami további millió feletti összeg. Na most ha egy full-stack képzés után letolsz 1 évet helpdesk területen, amikor végeztél lesz full-stack kurzusról egy papírod 0 tapasztalattal + 1 éves helpdesk tapasztalatod amire a kutya nem kíváncsi ha full-stack pozira jelentkeztél. Te nem hogy nem leszel előrébb az egyetemistákhoz képest hanem akkora hátrányban leszel hogy el sem fogsz tudni helyezkedni. Vagy esetleg nagyon alacsony bérért valami kis zsebhoki cégnél, és 2,5 év után (ami egy optimális becslés, mert manapság több hónap elhelyezkedni pályakezdőként, szóval lehet számolni 3 évvel) ismét ott fogsz tartani, hogy örülhetsz hogy most már legalább a területeden dolgozol, de továbbra is sz@rért-húgyért. Na és ezután ívelhet fel a karriered, ha ott már odateszed magadat, akkor 1,5 - 2 év után már dobbanthatsz és kb akkor fogod megkapni azt a bért amit most keresel gépészmérnökként. Szóval nagyjából 5 év alatt jutsz el anyagilag arra a szintre ahol most tartasz. Az nyilván más kérdés, hogy 10 év után a dupláját is keresheted a mostani bérednek vagy még többet is de számolj azzal hogy nem annyira "egyszerű" itt érvényesülni és az elején nem fogják a milliókat dobálni hozzád.
Én sem javaslom a bootcampot, sokkalinkább az autodidakta tanulást és a gépészmérnöki területhez kapcsolódó, de mégis szoftverfejlesztői állások megpályázását, majd tapasztalat után a továbblépést és erősebb orientációt a szoftverfejlesztői irányba. Így is évekig tarthat mire jobban fogsz keresni a mostani helyednél, de ha hosszú távon gondolkozol akkor megérheti.
A ChatGPT már simára gyalulta a te esélyeidet arra nézve, hogy belőled valaha is fizetett ember váljon, akit azért díjaznak, hogy programokat fejlesszen.
A közepes színvonalú, illetve az annál gyengébb fejlesztőket már most is képes a ChatGPT kiváltani. Mind kódminőségben, mind sebességben irgalmatlanul alárug a szakma igénytelenebb felének. Akkor, kérdezem tőled, mit akarnál te ezen a porondon, pláne outsiderként?
Köszönöm a válaszokat.
A webfejlesztés is érdekelt mindig, jópofa dolognak tartom, ugyanakkor azt nem tudom, hogy ha csak ezt kéne csinálnom, mennyi idő alatt égnék ki...
Akkor miért a Codecool full-stack? Mert ez tűnik a legalaposabb képzésnek. Az összes többi helyen 4-700 óra elvileg amit adnak és max. 6 hónap alatt lezavarják. Olcsóbbak is mondjuk. De ehhez képest az 1400 óra tök jónak tűnik.
Alapvetően ugródeszkaként tekintenék erre, nem is az "állásgarancia" végett, hanem hogy megtanítsák azokat a soft skilleket, vagy inkább kiegészítő tudást, amik a programozáshoz szükségesek. Gondolok itt elsősorban a munkamódszerekre, metodikára, az egész dolog működésére.
Tisztában vagyok vele, hogy minden infó ingyen vagy bagóért fent van a neten, de ehhez nem "kis önszorgalom" kell, hanem marha nagy. Nekem pedig még kis önszorgalmam sincs. Szükségem van arra, hogy valaki átnyomjon a folyamaton.
Ami a gépész szakmához kötődést illeti, az megint jó volna, ha maradna, igen. Alapvetően érdekelnek a beágyazott rendszerek, de ezekre nincs használható bootcamp. És fogalmam sincs, hogy hogyan ugranám meg az első lépést (főleg kevés önszorgalommal), juniorként bekerülni egy ilyen helyre, akár bagóért is. Nem hiszem, hogy bárki vevő lenne rám, ha a tudásom más jellegű, vagy tizede annak, amit várnak.
Létezik már egyébként "Bprof" képzés is egyetemeken. Ez a BSc-nél rövidebb, de a bootcampnél hosszabb. Ez is lehet egy alternatíva.
Még egy dolog. Privátban írták nekem a PLC vonalat. Ez azért nem tűnik annyira klasszikus programozásnak nekem, de a fő problémám ezel az, hogy azért többnyire terepi munka, ami meg nem nekem való, bár érdemes a megfontolásra.
Alapvetően a célom egy kényelmes és laza irodai munka, jó sok home officcal, IT, vagy műszaki területen, jó alapfizetéssel, ami mellett van időm a jelenlegi privát munkáimra is. A kettővel együtt pedig már tényleg jól lehet keresni.
A bootcamp-en nem tanulsz meg jobban programozni, mint önszorgalomból egy jó Udemy tanfolyammal. A diploma bár nem feltétel, de sok helyen előny. Én 32 évesen futottam neki levelezőn az egyetemnek és a diploma után nagyot ugrottak a lehetőségeim.
Egyébként a PTI nem 7, csak 6 félév és a jól csinálod, akkor az utolsó félév már csak láblógatás. Nekem utolsó félévre 12 kreditem maradt, mert már a szakdogám is kész volt.
6, Én csak jótanácsot adtam, mert kértél. De Te is olyan vagy, mint a többi eszetlen, aki ide nem tanácsért jár, hanem inkább a saját hülyesége megerősítését szeretné kierőszakolni az itt megfordulókból.
Ha neked fexik az, hogy hitegetnek magadon kívül mások is, akkor legyen: Fizess be x millát, tanulj, kapj egy WC papírt és majd meglátod, mire jutsz vele.
A másik dolog az, hogy te az alacsony bérigényeddel max. egy másik, hozzád hasonlóan alacsony bérigényűvel tudnál kiszúrni, de a mi relációnkban nincs közös halmaz.
Nem csak neked jelent zsákutcát ez a terület, de hamarosan olyanoknak is, akik már a diploma megszerzésén is túl vannak.
Két hazai cégről is tudok, akik már megkezdték a ChatGPT-re való átállást és ennek elsődleges oka az, hogy aki ebbe nem áll bele, az lemarad és idővel kiesik a versenyből. Ezt meg senki nem szeretné, tehát előbb-utóbb követik a többieket.
Én egy meglehetősen sok tapasztalattal bíró, produktív és alapos emberke vagyok, de még magamról is pontosan tudom, hogy 10 év múlva már nem lesz munkám ezen a területen.
Esetedben inkább bootcamp, de szerintem bőven elég lenne pár udemy kurzus és otthoni hobbi projectek.
Ezzel simán jobban meg tudsz tanulni programozni, mint egy bootcampben és a bootcampes állásgaranciákat sem venném túlságosan komolyan. Oda raknak be, annyiért, amennyiért csak tudnak. Lehet hiába tanulsz Javát a bootcampben, végül python programozó leszel.
Szóval az álláskeresésnek és tanulásnak is a helyedben egyedül kezdenék neki.
Az egyetem is jó, de már van egy jó diplomád és 34 éves is vagy, így ezt annyira nem erőltetném, mert nem ad annyi pluszt a helyzetedben, hogy megérje.
Szia, diploma nélküli 10 évvel öregebbként írok, de hátha segít valamit.
Én épületek építésével foglalkoztam évekig (20 év), majd kb 6 éve kiégtem.
A számítástechnika érdekelt, nem volt kedvem semmihez, itthon programozgattam, barkácsoltam, és a megtakarításomból éltem, ami esetemben elég jelentős összeg volt tehát nem igazán volt szükségem munkába állni, illetve párom szerint depressziós is voltam. (pedig csak elegem volt mindenből)
Itthon tanultam, mégcsak nem is kurzusokat, hanem először egy villogó lámpát programoztam le, majd riasztót készítettem és programoztam le, utána a kerti öntöző vezérlőt puffertárolókkal ultrahangos szintérzékelőkkel, és szépen haladtam előre.
Mivel az épületekhez értek, ez alatt értem a gépészetet többek közt, hiszen munkám miatt meg kellett tanulni, szépen elkezdtem programozgatni ilyen rendszereket is.
Jelenleg is sikerült egy munkát kapni, amit nem kerestem, egy irodaház fűtése, hybriddé tenni a hőszivattyút és a gázkazánt (váltogat mikor melyikkel olcsóbb, hatásfok alapján) emellett eldönti hova menjen több fűtés hol tartózkodnak illetve hol nincs ablak a biztonsági kamera video streamje alapján, és nagyon tetszik a dolog.
Én úgy gondolom, ha tényleg programozni akarsz, akkor azt is ki kellene találnod hogy mit is szeretnél csinálni, mi az ami boldoggá tesz, továbbá figyelembe venni azt, hogy az idáigi munkatapasztalatod és tudásod milyen módon tudnád hasznosítani.
Úgy gondolom, (illetve van róla sok cikk is a neten) te már szimpla programozóként nem leszel versenyképes a fiatalokkal szemben, - mint írtam pont 10 évvel vagyok idősebb- , és tetszik vagy sem érzem, több idő kell bizonyos dolgok megértéséhez mint korábban, így úgy gondolom, az idáig megszerzett tapasztalatod és bölcsességed az amire szükséged lesz a programozói tudásodhoz ahhoz, hogy érvényesülni tudj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!