Szerinted hasznos vagy káros a ChatGPT használata programozásnál?
Szoftverfejlesztőként dolgozom, és az utóbbi időben rákaptam arra, hogy egy-egy felmerülő probléma esetén a Stackoverflow és társai böngészése helyett inkább a ChatGPT-től kérek segítséget. Az esetek 90%-ában gyors és magyarázattal ellátott választ kapok tőlük, amivel aztán haladhatok tovább. Ez nagyon jó dolog.
Viszont elkezdtem azon gondolkodni, hogy vajon ez hasznos vagy inkább káros számomra? Aggódom, hogy ez a gyakorlat elbutítja vagy akár ellustítja a programozói képességeimet. Korábban már kellemetlenül éreztem magam attól is, ha túl sok megoldást fórumokról szedtem össze, nem pedig saját fejből írtam meg.
Ugyanakkor más nézőpontból nézve, úgy érzem, mintha egyfajta személyes oktató lenne mellettem, aki azonnal segít és elmagyarázza a helyes megoldást, amikor problémám adódik. Ebből a szempontból viszont olyan hatása van, mintha egyre több és több dolgot tudnék megtanulni.
Nektek mi a véleményetek, tapasztalatotok, illetve ti hogy látjátok ezt?
Hasznos, ha ételmesen használják.
Az ellustulás és az "elbutulás" a StackOverflowról kopipésztelő "fejlesztőket" is komolyan érinti, ez már régóta ismert tény. Nem arról van szó, hogy kötelező lenne mindent nulláról önerőből megírni, de sajnos sokan tényleg anélkül másolják mások kódjait, hogy megértenék azt. Ez már cska azért is káros, mert így könnyen csökken a kódminőség.
Egy eszköz hasznossága az adott körülmények között nagyban függ attól, hogy mire, és hogyan használják. A konyhakés is hasznos, ha étel elkészítésére használjuk. Ha a gyerekek egymást kergetik vele, akkor már nem annyira hasznos. ;-)
Pont ma egy előadáson a BMEn az egyik tanár mondta, hogy ő is használja a ChatGPT-t és, hogy szerinte hamarosan csak az piacképes tudás ha valaki tud gondolkodni, nem az, hogy X, Y könyvtárat és keretrendszert ismeri, mert az a tudás nagyon gyorsan értéktelen lesz.
(Ezt egy 60 éves "bácsi" mondta. Meg is lepődtem)
Közben már 1 éve gyakornok vagyok és munkahelyen rettenetesen felturbózta a produktivitásom a ChatGPT.
Full stack feladataim vannak, de éppen arra gondoltam a mai előadás után, hogy "Wow, az én tudásom is értéktelen lesz", hiszen akármilyen "bonyolult" egy funkció, amit implementálni kell. Pl.: Most le kellett választanom egy funkciót, csinálni egy microservice-t és átstruktúrálni a gradle projectet picit, hogy szépen közösen lehessen bizonyos taszkokat, függőségeket és pluginokat kezelni.
Elsőre komplikált feladatnak tünt, de nagy részt csak különféle technológiák ismerete kell hozzá. Abszolút nem kell hozzá semmilyen kritikus gondolkozás.
Ugyan ez volt egy másik "bonyolultabb" feladatomnál, ahol az eddig elég furcsán megoldott loggolást lecseréltem egy központosított logolásra. Én kerestem rá a megoldásra és chatgpt pár másodperc alatt kidobta, hogy AOP koncepciókkal, Spring AOP és AspectJ-vel lazán megoldható. Onnantól kezdve már csak 1 nap szórakozás volt és kitörölhettem kb 150 sort és egyszerű custom annotációkra cseréltem a több soros kód részletet, amit minden függvénytbe be kellett másolni, hogy loggolni lehessen részletesen.
Stb...
Rettenetesen durván megdobta a produktivitásom és sokszor szinte helyettem dolgozik.
Nekem most nagyon rámutatott, hogy abszolút nincs semmi kritikus gondolkodás a munkámban. Csak az, hogy hogyan lehet 1-1 részt szoftverben igényenes implementálni, de a ChatGPT mindent agyon optimalizál, amit adok neki.
Amúgy meg az egész csak debuggolás, kód értelmezés és megfelelő ismert megoldás alkalmazása.
Tehát erősen elgondolkoztam ma, hogy lehet Mscre is kéne mennem.
(Nyílván ezt a kritikát hitelesen, csak kezdő fejlesztői szintre tudom mondani, mert az vagyok)
Amennyiben időt spórolsz vele, és nem szivárogtatsz ki rajta keresztül céges titkokat, és még a szoftver és a kód minősége sem romlik, akkor nyilvánvalóan hasznos, hiszen növeli a hatékonyságot.
Legalábbis ez a száraz, mérhető haszna.
De én személy nagyon rossz és káros dolognak tartom úgy általában, hogy ilyen szinten a részévé válik az AI az életünknek.
Egy nagyon félelmetes disztópiát vetít előre számomra ez a folyamat.
Ami persze természetes lesz már azoknak, akik ebbe "nőnek" bele, számukra ez nem disztópia lesz, hanem a normál állapot, de 40+ emberként én zsigerileg idegenkedek egy olyan potenciális világtól, ahol már szinte mindent AI megoldások intéznek helyettünk.
AI lesz az ügyfélszolgálat(már most is sok helyen robot van, de még legalább elérhetsz egy hús-vér embert), AI lesz a könyvelőd, AI lesz mcdrive-ban, aki felveszi a rendelést, AI ad pénzügyi tanácsokat, AI lesz a pszichológus, már sokszor azt sem tudod, hogy egy emberrel beszélsz-e, mondjuk egy online játékban, vagy a tinderen, vagy egy AI-al, stb.
Úgyhogy én demonstratív módon nem is használom egyáltalán ezt az eszközt.
Ha emiatt kihullok a szakmából, ám legyen, nem fogom bánni, vannak B, C terveim is a megélhetésre.
Tanulásra nagyon jó, mert vissza lehet kérdezni. Én sokkal hamarabb megértettem így egy-egy technológia működését.
Viszont produktív munkára nekem használhatatlan. Egyrészt nálunk a nehézség nem az, hogy ismert problémákat implementálunk, mert van egy 20 év bővülő kódhalmaz, aminek ismerete nélkül kb semmit nem ér az AI. Másrészt lehet csak én vagyok szerencsétlen, de nekem totál hülyeségeket ír. Megmondom mi legyen az output, és copy-paste fordítás futtatás után nem az az output, amit ő annak hisz. Használható kódot nekem még nem tudott írni.
Az én véleményem az, hogy egyben hasznos, és káros is. A programozás terén, ahogy elmagyarázza a dolgokat, sokat segített. Nem volt meg benne az, hogy leszóljon, amiért nem tudok alapvető dolgokat.
Amiért káros, az az, hogy vannak azok az emberek, akik magukénak állítják amit "Generáltak" vele, és úgy tesznek, mintha ők csinálták volna. Ez már önmagában tiszteletlenség a programozókkal szemben.
Hasznos, csak tudni kell jól használni!
Ha egy sík hülyének odaadsz egy ChatGPT-t, attól még nem fog tudni ugyanúgy programozni. De egy közepesen okos ember számára jó lehet, nagyban megkönnyítheti a munkáját.
"Amiért káros, az az, hogy vannak azok az emberek, akik magukénak állítják amit "Generáltak" vele, és úgy tesznek, mintha ők csinálták volna. Ez már önmagában tiszteletlenség a programozókkal szemben"
Ez szerintem hülyeség, ha például füvet vágsz az udvarodon akkor sem egyesével kézzel húzod ki a fűszálakat hanem nekiesel fűnyíróval és kész. Ott sem azt mondod hogy a fűnyíród vágta le hanem te. Ugyanúgy ha valami működőt és hasznosat összeraksz a ChatGPT segítségével akkor az a Te érdemed is. Ha van alaptudásod és tudsz programozni akkor simán összeraksz vele játékokat pl: Flappy Birdet összeraktam vele úgy hogy egy sor kódot nem írtam csak a grafikai részét gyártottam sajátkezűleg a logikát mind a ChatGPT 4.0-ás modelljével generáltam és teljesen működőképes lett. Persze ha azt mondod egy random programozáshoz nem értő embernek hogy csináljon neked Flappy Bird játékot, soha az életben nem fog elédrakni egy használható alkalmazást ChatGPT segítségével sem.
Hogy káros-e? Kérdés hogy milyen szempontból? Ha valamit meg lehet oldani a segítségével pillanatok alatt akkor miért ne? Az egyetemen is sokan hőzöngtek hogy minek kérik vizsgán számon a B-Fa törlés és beszúrás műveleteket fejből pszeudokóddal papíron, mikor ha kell google alapján leimplementálják 2 perc alatt, "megtanulni" pedig órákig tart.
Szóval kérdés az hogy minek olyan tudás birokában állni amit pillanatok alatt megold az intelligencia? Itt a jövőben az lesz a nagy érték aki hatékonyan tudja használni a mesterséges intelligenciát -mint eszközt- ami ugyanolyan hasznos "skill" mint egy framework vagy library ismerete.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!