Mely területen mélyedjek el, ha nem akarom, hogy pár éven belül automatizálva legyen a jövőbeli munkám?
Második féléves proginfós hallgató vagyok szegeden és eddig android fejlesztés irányba akartam menni, de úgy gondolom, hogy az appoknak a fejlesztését viszonylag könnyedén ki lehet majd váltani AI segítségével, hiszen ezek általában csak egyszerű CRUD-ok, nem?
OpenAI vezetője ezt írta ki a twitterre: [link]
Szóval inkább valami más felé mennék. De mire lenne érdemes specializálódni akkor?
DevOps, Embedded, robotikához hasonló területek meg persze az ML, de őszintén ez a statisztika dolog nem nagyon érdekel.
Jah, picit ijesztő bele gondolni, hogy hamarabb leszek automatizálva sima Java backendesként, mint a gyárban dolgozó unokatestvérem.
Most is a nem erre készült ChatGPT-vel sokkal gyorsabban dolgozom. Mi lesz amikor kifejezetten erre trainelnek egy AI-t és olyan interfaceket adnak neki, hogy képest legenerálni dolgokat és nem csak chat boxban kiírni random dolgokat.
Egyrészt kezdjük ott, hogy ő a ChatGPT vezetője és a jelenleg felkapott termékére ír egy pozitív jóslatot. Azért ez könnyen megkérdőjelezhető szerintem érzed:D
Nem fogja ChatGPT leváltani a programozókat, mert HA tényleg nagy mértékben fejlődne, akkor is meg kellene neki valakinek mondani, hogy a kódot hogyan írja meg. Szóval csak egy újabb eszköz lenne, amivel dolgozni tudunk, de ezt az eszközt egy nem programozó nem fogja tudni használni:D
Annó gépi kódban programoztak, ahhoz képest most egy python milyen nevetségesen egyszerű dolog nem? De látod nem tűntek el a programozók, mert ezek az egyre magasabb szintű nyelvek nem jelentenek semmit, kell szakmai tudás és ugyan így kellene ChatGPT-hez is.
#2 létezik most is ilyen, Github Copilot erre trainelve GPT3 modell alapján (magyarán ugyan az, mint a chatgpt) és tanul tőled hosszútávon, azaz a stílusodat és a forráskódot amit írsz, szóval egyre ügyesebb lesz, de ettől még kell egy szakember aki dolgozik vele.
ChatGPT pedig sosem lesz egy sci-fi értelemben vett mesterséges intwlligencia, mert egy egy """"""egyszerű"""""" matematikai modell, ami semmi mást nem tud, csak tokenekre megfelelő tokeneket generálni, ahol a tekeneket szavakat, szó részleteket jelentenek. Meg ha valaki csinálna egy valófi MI-t, akkor mindegy mit dolgoz:D
Egyébként kiberbiztonság egy terület amit nem fog kiváltani ChatGPT, mert egyszerűen egy tokenekből tokeneker generáló modell nem ilyesmire van kitalálva, mint ami ott a feladatod.
Bármilyen matekos terület is remek választás, plána a machine learning:D
Üzemeltetés is könnyen automatizálhatónak tűnik, de nem hiába mem az:) szóval ennek is érdemes utána járni és ők is jól keresnek.
Szóval lenne opciód bőven így is, nem kell aggódni. De mondom, ha lenne egy MI ami képes lenne leváltani a programozókat, mert emberi szinten vagy felette lenne intelligenciában, akkor teljesen mindegy mivel foglalkozol:D de erre alkalmatlan a GPT és ha tudnád mennyire quality data kell neki a tanuláshoz, majd utána emberi segítség akik finomra hangolják, hogy mire mit válaszolhat, akkor nem aggódnál olyanokon, hogy milyen okos és levált minket.
2 területet biztosan nem fog kiautomatizálni:
-1. Data Science: ide nagyon komoly domain-specifikus tudás és erős matematikai készség szükséges. Még ha a programot nem is ember fogja írni de az adatokban rejlő domain-specifikus logikai kapcsolatokat önmagában egy automatizált rendszer képtelen felfedezni, még ha teljesen átalakul a programozás és gépek fognak programozni (mondjuk 50 év múlva) akkor is kell egy ember aki megmondja hogy mire milyen adatokra milyen statisztikai / matematikai függvényeket alkalmazzon.
-2. Kiberbiztonság: mivel folyamatos verseny van a hackerek és a cybersec engineerek között és folyamatosan újabb és újabb módszerek jönnek be a piacra ezt képtelen egy nyelvi modell lekövetni. Jelenleg is az AI alapú betörésdetektáló rendszerek legnagyobb problémája hogy borzasztóan nehéz betanítani a támadási mintázatok felismerésére és mire ezt megtanulja addigra "elavul" a támadási módszer, mert más módszerrel fog támadni a hacker. Az AI mindig lépéshátrányban van komolyabb hackerekkel szemben akik frissítik a tudásukat és újabb módszerekkel próbálkoznak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!