Milyen Programozói meg egyéb szaktudás kell a az OpenAI GPT-3 nyílt forráskódú alternatívájának a megertéséhez?
"ELTE-BTK szabad bölcsészet szak (elméleti nyelvészet szakirány)"
Nem a mekiben szeretne hasábburgonyát sütögetni az emberünk, bár erős matek tudás nélkül az lesz a vége.
Azért mert egy "nyelvi" modell semmi szükség ilyen selejt szakot elvégezni ahol semmi hasznosat nem tanulna AI vonatkozásban. Ilyen erővel javasolhattad volna neki a fényképész képzést is mert képeket is generál az AI.
Ezek a képzések jöhetnek szóba ami közül vélhetően egyet sem képes a csekély tudása miatt elvégezni a kérdező: alkalmazott matematikus BSc, mérnökinfó BSc, progtervező informatikus BSc, fizikus BSc, data science MSc, survey stat MSc, data science MSc, statisztikus PhD
"Azért mert egy "nyelvi" modell semmi szükség ilyen selejt szakot elvégezni ahol semmi hasznosat nem tanulna AI vonatkozásban."
Hát igen, a mondat második fele totál igaz, csak emiatt nyelvészeti képzésbe beleállni hülyeség.
Az viszont nem igaz, hogy a nyelvészet selejt szak lenne. Nagyon is hasznos, még a számítástechnikában is. Lásd: Noam Chomsky!
11. Te egyébként diszlexiás is vagy, vagy csak ADHD miatt lettél funkcionális analfabéta? Mi nem világos abban, hogy (idézem a 10-es hsz-t)
"a legalkalmasabb a fentebb említett szabad bölcsészet + matek szakpár"
Vagy a "+" operátor értelmezésével akadnak gondok? Vagy hogy érted azt, hogy "bár erős matek tudás nélkül az lesz a vége"? A matek szak nem ad erős matektudást?
"Azért mert egy "nyelvi" modell semmi szükség ilyen selejt szakot elvégezni"
Miért teszed a "nyelvi"-t idézőjelbe? És honnan veszed, hogy az elméleti nyelvészet "selejt szak" lenne? Még egyszer: szemmel láthatóan diszlexiás vagy csak szimplán funkcionális analfabéta vagy, olvasási / szövegértési nehézségekkel, de akkor is...
12. "Hát igen, a mondat második fele totál igaz"
Totál nem igaz a mondat második fele sem. Az adattudomány egy nagyon fontos részét teszi ki a domain ismeret, ami még akkor is így van, ha az NLP modellek egy része brute force módszerrel dolgozik. Nagyon hasznosak az elméleti nyelvészeti ismeretek akkor, ha valaki NLP-vel akar dolgozni. Ebben az esetben az "AI" (már eleve bullshit itt az AI kifejezést használni, közönséges DL könyvtárakról van szó) csak egy eszköz itt, kutatás tárgya a nyelv, annak pedig domain ismeretét az elméleti nyelvészet szak adja.
Nem feltétlenül NLP-ben kell gondolkozni. Az AI nem is ott kezdődik, hogy chat a nagy tesóval és nem is ott a vége.
Én általánosságban válaszoltam, egységnyi AI fejlesztőnek nincs különösebb szüksége annál több nyelvészeti tanulmányra intézményi alapon, mint amit IT szakon megszerezhet. Persze, hogy nem árt neki, ha nyelvészettel is képben van, az nem vitás. A nyelvészetet én abszolút a számítógépes programfejlesztés egyik nagyon fontos kiegészítő tudományának tartom. Az is egy ismert dolog, hogy a top fejlesztők ösztönösen vonzódnak a nyelvészet iránt.
"vélhetően egyet sem képes a csekély tudása miatt elvégezni a kérdező:"
Bárcsak diszlexiás lenne, Vagy legalábbis csak az, az sokkal kisebb probléma lenne...
15-ös és a többi értelmes hozzászólók:
Nem feltétlenül al fejlesztőben gondolkozom saját magam részéről, De persze nem is csak a chat használatára, ha nem arról van szó hogy szerintem ez egy olyan téma amiben érdemes belefolyni mert egyre inkább az életünk része lesz.
Talán érdemes elkezdeni tanulni hogy minél nagyobb rálátásuk legyen és közben el tudjuk dönteni hogy ezzel kapcsolatban merre megyünk tovább.
Kérdés inkább az hogy valaki amikor csak erre amit itt elmondtam rájött akkor merre induljon el a kezdet kezdetén?
Igen, az életünk integráns része lesz, de szerintem nem úgy, ahogy te elképzeled. Ez a dolog nagyon erőforrásigényes és garantáltan az is marad. Elképzelhető, hogy ez az iparág célszámítógépeket is fog fejleszteni, amik bekerülnek a motyóinkba, de sztem valószinűbb, hogy inkább a kliens/szerver alapú modell fog erősödni.
Sok kis MI motyót, pláne saját fejlesztést én nem tudok elképzelni és az MI piacfelosztás a néhai oprendszer-háborúhoz fog hasonlítani, ahol is néhány nagy fogja vívni a harcot, amíg az utolsó talpon maradó el nem foglalja a piac őt megillető részét. A többi meg csak úgy lesz, mint a bing, meg a többi a Google keresője mellett, vagy specializálódik egy szűkebb területre.
"a legalkalmasabb a fentebb említett szabad bölcsészet + matek szakpár
Vagy a "+" operátor értelmezésével akadnak gondok?"
A szabad bölcsészetnek semmi haszna nincs AI vonatkozásában (és egyéb területen sem túl sok) ahogy már említettem, a matematikának van egyedül haszna az általad említett "+" operátorral összekapcsolt szakok közül, viszont ilyen logika mentén emlithetnéd azt is hogy népegészségügyi ellenőr + data scientist kombináció nagyon hasznos (amiből az egyik elvégzésének semmi értelme a másiknak van). Mivel a matematika önállóan elvégezhető szak az égvilágon semmi szükség a szabad bölcsészet szak megtanulására.
De feltételezem hogy ilyen alacsony logikai készséggel te max a szabad bölcsészetig jutottál.
#Kérdező te egy másik kérdésedben ecsetelted hogy mennyire gyenge a matematika készséged és az AI-t csak felhasználni szeretnéd úgyhogy ismételten nem fejtem ki a véleményemet, mivel kár pazarolni az időt ilyen IQ nélküli álmodozókra akik örülnek majd ha karácsonykor nem osztják be esti műszakba a gyárban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!