Mit gondoltok a chat gpt-ről, milyen veszélye van a programozás szakmára?
Ha junior valaki, akinek kérdeznie kell, hogy valamit elvégezzen, míg pl a medior önállóan dolgozik, akkor véleményem szerint a chat GPT eltolja az egész folyamatot 1 szinttel fejjebb. -->
- A juniorok is meg tudnak oldani önállóan több feladatot
a chat gpt javaslatot ad teljesítményre,
- debugol,
review-ol.
- És sokkal gyorsabban is fejlődnek vele a "juniorok" véleményem szerint, hiszen a sok órás frusztráció helyett ha például valaki elakad valamiben, rögtön ott a chat gpt részletesen kommentelt kódokkal.
(persze, a chat gpt nem tökéletes, de értelmezi a hibakódokat is stb, illetve jön majd nemsokára a 3szor erősebb éles verzió stb)
Emiatt nyilván kevesebb programozó kell majd, mert a hatékonyságot növeli, és a fizetéseket is el fogja kezdeni lefelé tolni. Emellett sok szereplő jelenhet meg, aki akár semmilyen előzetes tudással is meg tud oldani egy medior feladatot, így a verseny növelése még jobban csökkenti a bért.
Aki biztonságban van az egyedül a senior dev (még kb 3 évig).
"A juniorok is meg tudnak oldani önállóan több feladatot"
Legfeljebb repetitív rutinfeladatokat.
"debugol"
És ez miért baj?
"És sokkal gyorsabban is fejlődnek vele a "juniorok" véleményem szerint"
Ismét megkérdezem: ez miért baj?
Itt tipikusan a már említett szakmai irigységet vélem felfedezni. "Ha én szoptam, akkor más is szopjon." Tudod: dögöljön meg a szomszéd tehene is.
"hiszen a sok órás frusztráció helyett ha például valaki elakad valamiben, rögtön ott a chat gpt részletesen kommentelt kódokkal"
Ami egyébként nem biztos, hogy segít.
Vajon véletlen, hogy még ma is a tanítás/tanulás során elvárják, hogy elemi szinten megérts algoritmusokat? Hogy pl. tudj minimumot, maximumot keresni, buborékrendezni, pedig már szinte minden nyelvben van sort, min, meg max. Nem véletlen. Mert nem attól fog tanulni az ember, ha fél perc alatt készen megkap mindent. És nem kell ehhez ChatGPT. Amikor hirtelen nagy divattá vált a Python, rengetegen kaptak rá, főleg, mivel sok előre elkészített függvénykönyvtár volt. Aztán sajnos sokuknak annyiból állt a "programozás", hogy "na, keressünk erre egy libet". Aztán egy sima összegzéshez is mázsás libeket töltöttek le, ami még ki tudja, mit csinál, mennyi erőforrást eszik még tök feleslegesen, és ami a legfőbb probléma: hogy elfelejtenek gondolkozni. Volt dolgom ilyen emberekkel. Tök egyszerű feladat, tervezéssel és teszteléssel együtt nem volt több egy óránál, erre az újonc srác úgy kezdené, hogy "akkor keresek rá egy libet". Na mondom, még mit nem. Leülünk, megtervezzük, és megírjuk. Optimálisan, erőforráshatékonyan, átláthatóan. Jó dolog, hogy sok minden készen van, de pont, hogy a tanulást, és főleg a megértést ez egy szint után már nem fogja elősegíteni.
"értelmezi a hibakódokat is"
Ez azért nem olyan hű, de nagy dobás...
"Emiatt nyilván kevesebb programozó kell majd"
Tipikus példája az elhamarkodott következtetésnek. Vagy inkább annak, amikor az ok és az okozat között nincs logikai összefüggés?
Tekintve, hogy nem fog egyetlen túlhype-olt bot sem komplex rendszereket létrehozni, nem fog kelleni kevesebb programozó. Sőt, tekintve, hogy jó programozóból még mindig hiány van, egy ideig még egész biztos, hogy nőni fog irántuk az igény. Aztán vélhetően valamikor majd ez beáll egy stabil egyensúlyi szintre.
"mert a hatékonyságot növeli"
A hatékonyság növelése - ebben a szférában főleg - nem a munkaerő szükségességét csökkenti, hanem lehetőséget biztosít komplexebb rendszerek létrehozására is.
"és a fizetéseket is el fogja kezdeni lefelé tolni"
Nem.
"Emellett sok szereplő jelenhet meg, aki akár semmilyen előzetes tudással is meg tud oldani egy medior feladatot"
Ez már tényleg a prog.hu-s szint.
A logikád ott siklik félre, hogy összekeversz egy segédeszközt egy komplex gondolkodásra képes lénnyel.
"Aki biztonságban van az egyedül a senior dev (még kb 3 évig)."
20 éve vagyok a pályán. Azóta már legalább háromszor hallottam ezt a "még 3 évig" mantrát. Aztán tessék, soha ekkora igény nem volt programozókra, mint most. De nyugodtan rettegj csak, meg vágd a centit, aztán majd 3 év múlva térjünk vissza erre a kérdésre.
Ha egy szélhámos p*cs lennék aki 2 hét gyorstalpaló után robbant be a szakmába és semmi érdemi munkát nem végeznék akkor lehet én is elkezdenék rettegni mert azt se tudnám hogy működik ez a sz*r.
Szerencsére komplex gondolkozásmóddal megáldott nagyon intelligens személy vagyok magas matematikai és általános műveltséggel valamint széleskörű mély programozási ismerettel aki karrierje során több millió soros cloud-natív kódbázist látott át és transzformált úgyhogy esélye nincs egy nyelvi modellnek leváltania engem ami a "tudását" interneten elérhető szószedetekből szedte össze.
"Igazából ha jól tudtad eddig használni a google keresést és a stack overflowt, semmi újat nem ad neked a Chat GPT."
Megfogtad a lényeget. A Chat GPT gyakorlatilag ugyanolyan válaszokat ad, mintha rákerestél volna a Google-n, csak kicsit át van fogalmazva.
Két hete még ezt a választ adta a Chat GPT:
Azóta már persze javították.
Nem hinném, hogy "veszélyben" a programozók munkája.
"Tekintve, hogy nem fog egyetlen túlhype-olt bot sem komplex rendszereket létrehozni,"
Egy, mondjuk két-három milliárd tranzisztort tartalmazó célprocesszor elég komplex rendszer. Na, ilyeneket már elég rég óta automaták terveznek, nem emberek.
"A logikád ott siklik félre, hogy összekeversz egy segédeszközt egy komplex gondolkodásra képes lénnyel."
A te logikád meg ezer helyen siklik félre, általában azért, mert nem vagy képes mélységében látni a dolgokat. Ha mást nem nézek, csak a gnu compiler optimalizálóját, már az is elég durva ahhoz, hogy ember képes legyen annál jobban optimalizálni, futószalag szerűen.
Láttam mit tud csinálni a chatgpt néha, még szerintem egy darabig marad az állásom
Ezenkívül az adatok amit használ pontosan azok amik, már megoldott problémák szóval nem sokkal másabb mint ha egy picit google keresőznél, de ha ad is egy megoldást lehet változtatni kell rajta később vagy átkell írnod hogy az legyen ami kell neked így a tudás még mindig kell. Ettől függetlenül meg ott vannak a meg nem oldott problémák, vagyis amit mondjuk egy saleses hetente 2x megkér egy programozótól, de olyan irányba is elmehet ez hogy "Írj egy kódot ami megfelelne az általános mesterséges intelligenciának" és véletlen egy chatbot elkészíti a skynetet
17, tényleg ettől nyertek önbizalmat?
A legokosabb ember is mond néha hülyeséget.
Ezen túl, a ChatGPT egy látható, általános célú fejlesztés. El nem tudjátok képzelni, hogy mi megy azon a vonalon, ami célorientált, nem publikus.
"17, tényleg ettől nyertek önbizalmat?"
Ezek a példák inkább jól mutatják mennyire gyerekcipőben jár még ez a dolog. Elemi matematikából például elég béna, a kép amit küldtem csak egy a sok közül.
Majd akkor szólj, ha egy komplett alkalmazást a 0-ról le tud fejleszteni, és az ügyfelek egy ilyen chatbothoz fordulnak, ahelyett hogy programozót keressenek.
Apropó. Ez sok más kérdést is felvet. Ki a felelős azért, ha valakit elüt egy önvezető autó? Ki a felelős azért, hogy a MI által fejlesztett programban biztonsági rések vannak?
Aztán ott hardver- és tárigénye. Ez se annyira elhanyagolható tényező azért. A saját gépeden nem tudod ezt csak úgy futtatni, egy céghez kell fordulni, ami azt csinál az adataiddal amit akar. Zárt forráskód, és még lehetne sorolni.
Hagy némi kivetnivalót maga után ez a felhypeolt MI.
"Hagy némi kivetnivalót maga után ez a felhypeolt MI."
Inkább a te tudáshiányod, meg a szűklátókörűséged, vitára való hajlamod hagy kivánnivalót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!