Mit gondoltok a chat gpt-ről, milyen veszélye van a programozás szakmára?
Ha junior valaki, akinek kérdeznie kell, hogy valamit elvégezzen, míg pl a medior önállóan dolgozik, akkor véleményem szerint a chat GPT eltolja az egész folyamatot 1 szinttel fejjebb. -->
- A juniorok is meg tudnak oldani önállóan több feladatot
a chat gpt javaslatot ad teljesítményre,
- debugol,
review-ol.
- És sokkal gyorsabban is fejlődnek vele a "juniorok" véleményem szerint, hiszen a sok órás frusztráció helyett ha például valaki elakad valamiben, rögtön ott a chat gpt részletesen kommentelt kódokkal.
(persze, a chat gpt nem tökéletes, de értelmezi a hibakódokat is stb, illetve jön majd nemsokára a 3szor erősebb éles verzió stb)
Emiatt nyilván kevesebb programozó kell majd, mert a hatékonyságot növeli, és a fizetéseket is el fogja kezdeni lefelé tolni. Emellett sok szereplő jelenhet meg, aki akár semmilyen előzetes tudással is meg tud oldani egy medior feladatot, így a verseny növelése még jobban csökkenti a bért.
Aki biztonságban van az egyedül a senior dev (még kb 3 évig).
Dehogy értelmezi a hibakódokat. Buta mint a s*gg. Ha így állsz hozzá, akkor a Google / Stackoverflow is értelmezi a hibakódokat, mert ha beírod neki a hibakódot, akkor kidobja a megoldást. :D
Minden csoda 3 napig tart. Ez is addig fog csak, utána belesimul a többi intelligens eszköz közé. Egy eszköz, semmi több.
"a chat gpt javaslatot ad teljesítményre,"
:D
Ilyen erővel a Google és a StackOverflow is veszélyt jelent a programozó szakmára. Sőt a keretrendszerek dokumentációi is elvégre csak ki kell keresni benne a dolgokat...
Nem sértésből de ha te pusztán a ChatGPT segítségével el tudod látni a mindennapi fejlesztői munkádat akkor nagyon alacsony színvonalú fejlesztői cégnél dolgozol ami élből halálra van ítélve.
Te a prog.hu-ról szöktél ide?
Ott pánikolnak havonta, amolyan apokaliptikus hangulatban a munkájukat féltve.
Nem akarom részletesen kifejteni, de: rohadtul nem jelent veszélyt a programozói szakmára.
4:
Nem pánikolnak többesszámban, hanem Sting, a weboldal gazdája adja elő rendszeresen ezt a butaságot.
#6 "Nem pánikolnak többesszámban"
Azért van ott még pár hasonszőrű egyén. Az értelmesebbek nagy része meg - pont Sting, és a csatlósai miatt - már rég elhagyta azt az oldalt. Ha elolvasod az ilyen "elveszik a munkát" posztok alatt a kommenteket, azért találsz bőven olyanokat, akik tényleg rettegnek tőle.
Mondjuk ott sok az egynyelves szakbarbár, akik egyetlen egy nyelv egyetlen keretrendszerére álltak rá, és semmi másban nincs minimális jártasságuk sem, aztán amikor Sting másik mániája, a TIOBE index szerint fél százalékot csökkent a kedvenc nyelvük népszerűsége, ők is pánikolnak, hogy jövőre már nem lesz munkájuk. :D
A helyzet az, hogy mióta létezik programozás, mindig vannak, akik pánikolnak, meg a szakmát temetik, ha valami programozást segítő eszköz / szoftver megjelenik.
Hogy miért? Sokan vannak, akik féltik a szakmai dominanciájukat. Mert ha más is, kevesebb erőfeszítéssel ugyanezt el tudja érni, akkor ő már nem lesz annyira "menő". Aztán sokan tényleg attól félnek, hogy elveszítik a munkájukat. Mondjuk ha egy 10 éve a szakmában levő ember attól fél, hogy majd azért veszíti el a munkáját, mert egy újonc könnyebben tud számlálós ciklust írni, az a "szakember" valószínűleg annyit is ér. Aztán vannak, akik egyszerűen félnek attól, hogy nem tudják az új ismereteket elsajátítani. Meg persze vannak, akik szimplán buták. Lehet, hogy egy adott szakterületen nagyon jók, de átfogó gondolkodásra nem képesek.
Nem most volt, de amikor az Assemblyt kezdték leváltani a fejlettebb programozási nyelvek, sokan nagyon komolyan pánikoltak, meg kongatták a vészharangot, hogy vége a programozói szakmának. Soha többé nem lesz szükség programozókra, hiszen eddig egy szövegkiíráshoz is ismerni kellett a gép architektúráját, azt most egy sima print is megoldja, amit egy iskolás is be tud írni. Igen. De ettől az algoritmusok lényegét ugyanúgy a programozónak kell megírnia. Csak ahelyett, hogy pepecselő részfeladatokon kellene törnie a fejét, több lehetősége van magára a feladatra koncentrálni.
Aztán amikor megjelentek az első komolyabb IDE-k, ugyanez volt a hiszti. Milyen dolog már, hogy másfél oldalnyi rutin kódsor nélkül is ki lehetett rajzoltatni egy ablakot Windowsban? Ez teljesen feleslegessé teszi a programozói munkát, mert ezt egy kisiskolás is meg tudja csinálni. Igen... ameddig az a feladat, hogy két nyomógombot kitegyél. Ahhoz meg, hogy a mögötte levő logikát leprogramozd, ugyanúgy programozónak kell lenni. Csak több idő és energia marad a lényegre koncentrálni.
Aztán hasonló hiszti volt, amikor a fejlettebb adatbáziskezelők megjelentek (bár az kicsivel kisebb hiszti volt), ugyanez volt, amikor a kódkiegészítés megjelent, és ugyanez volt, amikor a különböző game engine-ek, meg hasonlók megjelentek. És ugyanez a hiszti megy most is.
Összefüggésében: nem a segédeszközök fogják elvenni a munkát. Azok csak segítenek, hogy tényleg a lényegi feladatokra lehessen koncentrálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!