Mennyire nehéz remote job-ot szerezni programozóként?(többi lent, még csak junior szinten vagyok)
Nem egy évi 130k eurós top állásra gondolok, hanem egy átlag programozóra senior szint alatt. Arra lennék leginkább kíváncsi, hogy:
-mennyire nagyok az elvárások?
-mennyi ilyen állás van?
-mekkora a verseny rá?
-hátrányként indulok-e magyarként?
-hány körös interview van?
-mennyire erős angol tudás kell (már hallottam cégnél olyan seniort, aki igaz mindent is eltud mondani, de borzalmas akcentusa van és keveri az igeidőket..)?
-ezek hosszútávú munkák vagy inkább egy project idejére szólnak?
Meg bármilyen hasznos tanácsot elfogadok, de leginkább a fentebb írtakra lennék kíváncsi.
Külföldi munka érdekel? Alkalmazottként nehéz lesz ha nem ott élsz vagy nincs ott lakcímed. Vállalkozókét tudsz külföldre számlázni, ezt szokták csinálgatni emberkék.
Juniorként nem hiszem, hogy túl sok sikered lesz de nem én szeretném elvenni a kedvedet. Angol nyilván fontosabb mint hazai munkánál mivel csak azt fogod használni kommunikációra. A helyi nyelv ismerete is előny.
"Mennyire nagyok az elvárások?"
Ez nagyon cég függő. Ez tud ég-és-föld lenni, mert mindenkinek mást jelent a senior, ahogy a junior is. Valakinél azt, hogy kell még segíteni és szívesen mentorálnak, valakinél majdnem egy medior-t jelent, hogy találd fel magad és tudd megoldani a problémákat. Engem se vettek fel bárhova senior-ként senior pozícióra.
Persze függ a használt technológiától, azaz ha A-ban szeretsz programozni, de B-t kérnek, akkor veszett fejsze nyele...
"Mennyi ilyen állás van?"
Junior nem annyi, mint a tapasztaltabbakkal kapcsolatban. Mert ugye a vállalatok célja a növekedés vagy az üzleti év teljesítése. Ha ég a talpuk alatt a talaj, mert annyi mindent kell csinálni, akkor inkább seniort keresnek, hogy tudjanak tempósan haladni, mint juniort.
De jellemzően hirdetésben kevesebb jelenik meg (pl. profession.hu-n), mert nem biztos, hogy te megtalálod-e. Ez is olyan, hogy te is nézel egy adott portál halmazt, ők hirdetnek bizonyos oldalakon, és ha nem találkoztok nincs match.
Ezért jellemzően közösségi oldalakon (esetünkben LinkedIn) jelennek meg többnyire a fejvadász cégek, akik inkább embereket keresnek a cégeknek, nyilván megbízási alapon, amit a megrendelő fizet (azaz nem te). Én is így helyezkedtem el, egy fejvadászon át. Ennek 2 előnye van: 1) nem te keresed meg a cégeket, hanem egyeztetsz a fejvadászokkal, hogy mely cég jöhetne szóba. 2) Összehoz a céggel.
Persze ez igaz az itthoniakra és a külföldiekre is.
"Mekkora a verseny rá?"
Hát a juniorokét nem tudom.
"Hátrányként indulok-e magyarként?"
Semennyi, ha beszéled az angolt. A korrekt nagy vállalati környezetben pont, hogy arra mennek rá, hogy lényegtelen ki vagy, honnan jössz vagy milyen kultúrából ott a kollégákkal egyenlő vagy. Én dolgoztam arab nővel, afroamerikaival és romával is.
"Hány körös interview van?"
Cége válogatja. Valahol 1 vagy 2, valahol 5.
"Mennyire erős angol tudás kell (már hallottam cégnél olyan seniort, aki igaz mindent is eltud mondani, de borzalmas akcentusa van és keveri az igeidőket..)?"
Lásd a milyen hátránnyal indulsz részt. Ha mersz megszólalni, és érted amit más mond, akkor minden oké lesz. Nem az a lényeg, hogy mennyire nyelv helyes, hanem eltudod-e mondani azt amit akarsz. Ahol én dolgozok, majdnem minden meeting/oktatás angolul megy. Olyan is előfordult, hogy akadozva beszélte a kolléga angolt és majdnem minden mondata végére odatette az "as well" toldalékot. De a mondandóját érteni lehetett, és persze egy tudásmegosztás előadást tartott. :)
"Ezek hosszútávú munkák vagy inkább egy project idejére szólnak?"
Jellemzően utóbbi, de egy projekt is tarthat évekig, valakinek karban kell tartania. :) Tehát tekinthetsz rá, hosszú távban.
Köszönöm a gyors válaszokat, ment a zöld!!
#1
Természetesen nem most terveznék ilyesmit, majd 3-5 év múlva, most még csak szakmailag fejlődnék.
#2
Nagyon szépen köszönöm az infotmatív választ! Linkedin profilba vetett hitem eddig is nagy volt (csak még várnék vele egy kicsit), de ezek után mégnagyobb lett. Már erős juniorként is jellemzőek a fekvadászok vagy inkább csak később?
Nagyon megnyugtattál az angol tudással:) minden ismerősöm szerint jól beszélek, elakadni se szoktam (csak nagyon ritkán) és viszonylag választékosan is beszélek, de sajnos ezen a téren még így is lenézem a tudásomat, viszont ezt nagyon jó hallani!
Még azt elfelejtettem megkérdezni, hogy mennyire várjak el az utazást? Vagy ez is cég függő? Feltételezem heti egyszer biztos nem kell utazni, na de havi szinten? Mondjuk ez nem zavar, csak később ha család van, akkor már érdekesebb ugye.
Én junior vagyok egy multinál, habár azt beszéltem meg felvételikor, hogy heti 2-3 alkalmat járok be, látták rajtam hogy kifejezetten jól fejlődök, megértettem a sablont amit használnak és rövid időn belül olyan kódot fejlesztettem ami már prodba is állt, ezért másfél hónap után (addig heti 2 alkalmat jártam hetente) mondtam, hogy otthonról kényelmesebb számomra úgyhogy onnantól tőlem nem várták el, hogy bejárjak.
Mostanában havi 1x szoktam bemenni, de lényegében akkor amikor megbeszélünk valami közös rendezvényt pl: kocsma, teremfoci stb... vagyis ilyen csapatépítő jellegűt, de ezen is opcionális a jelenlét.
A külföldi munkavégzéssel kapcsolatban nincs személyes tapasztalatom, nekem a közeli ismerősöm dolgozik külföldre remote poziban, ő azt mondta, hogy pár éves tapasztalat nélkül (kb. medior szint) szinte lehetetlen külföldön elhelyezkedni. Legjobb amit tehetsz, hogy Magyarországon valami nevesebb nemzetközi multinál szerzel x év tapasztalatot és szerintem onnantól sima. Annál jobb minél jobban tudod az angolt, de nem kell nyelvész szinten lenni belőle, szerintem bőven elég ha a szakmai részt összefüggő, folyékony mondatokban el tudod mondani amivel foglalkozol és nem okoz gondot mások / szakmai dokumentációk megértése.
#2-es vagyok:
Utazni hova? Másik országba? Én egy NewYork-i cégnek dolgozok, igaz van itthon is irodájuk, így évente látogatóba. De ország/közösség függő. Azt tudom, hogy a svájciak rávannak gyógyulva a "költözz hozzájuk"-ra.
#6
Köszi, hogy ennyi idő után is válaszoltál, ment is a zöld!:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!