Milyen olyan informatikai programozó képzések vannak, amik érnek is valamit, el lehet helyezkedni és jól lehet vele keresni?
Sajnos már elvégeztem egy 5 éves jogászképzést, így még egy egyetemi 7 féléves + Msc képzésre már nem igazán lenne időm (családalapítás, házvásárlás eléggé időszerű lenne már)
Sajnos 5 év után sem szerettem meg jobban a jogot. Arra a képzésre sajnos az volt igaz, hogy az egyetem elején profitmaximalizáló, kb a fele után pedig már kárcsökkentő játékelmélet tartott bent. Az elején még elhittem hogy jó bármire is, miután rájöttem hogy jogásztúlképzés van és protekció nélkül mehetsz a híd alá, már a kezemben volt a diploma lényegében.
Életem egyik legnagyobb hibája hogy nem hagytam ott időben. Pedig Cum Laude diplomám lett, sosem buktam semmiből minden tárgy elsőre lett meg.
Az én igazi érdeklődési köröm a számítógépek körül forog.
Gyerekkorom óta érdekel a dolog. Kb 10-12 éves korom körül már Javascripttel készítettem honlapokat, játékok fájlai között hackelgettem, honlapok forráskódjaiból másolgattam ki a dolgokat, de tényleg sorolhatnám, teljesen auto didakta módon a mai napig szedem magamra a tudást.
Érdekesség hogy a családban 2 végzett diplomás programtervező informatikusnak állítottam, szereltem össze, és folyamatosan tartom karban (távvezérléssel) a számítógépét. (Nem viccelek)
Már ez utóbbi miatt is kicsit kezdett nyílni az ér a karomon az utóbbi időben hogy ők szerte széjjel keresik magukat programtervező infósokként (ilyen tudással ugyebár) én meg a közigben jogászkodok éhbérért.
Valami nem nagyon van rendben.
De én nem irigységből írok ilyeneket, legyen nekik jó.
Viszont én már régóta gondolkodok rajta mit tehetnék, hogy elmozduljak egy olyan irányba, amiben valóban van lehetőség (elhelyezkedni) és pénz is, és csinálhatom azt amit a legjobban szeretek, gépek és programok között úszkálni.
Nézegettem én a képzéseket itt, mik a lehetőségek.
Találtam én ilyen PLC programozási OKJ-t.. Arról itt azt olvastam nem sokat ér..
Hallottam olyan esetről is (munkatárstól) hogy van valami olyasmi hogy jelentkezel valami Java képzésre, és fix munkahelyet biztosítanak, rendkívül jó fizetéssel, csak hát el is kell végezni. Viszont erről nem tudom pontosan mi.
Azért írtam ki ide ezt a (bocsi de) hosszú kérdést, hogy ha akad itt valaki aki tudnak nekem tanácsot adni, hogyan lehetne kezdeni valamit ezzel az egész helyzettel úgy hogy jó dolog sülhessen ki belőle, esetleg tud valami képzésről, azt nagyon megköszönném.
PLC programozás, teljesen más dolog, mint a szoftver fejlesztés. Van egy olyan megérzésem (PLC miatt), hogy nem tudod mi fán terem a fejlesztés.
Szerintem pesten a GreenFox, Codecool, progmasters.hu-ra gondolt a költő. De ezek egyike se ad papírt. Csak szólok az informatikában mindenki leszarja, hogy Cum Laude vagy (nekem is rá kellet Google-znom, hogy mi a rák az) vagy hogy milyen papírral rendelkezel. Nyilván kell a munkavállalás miatt, de felvételinél ha utcáról betéved egy ember, és megüti a szintet HR és Tech interjún azt is felveszik.
#1.Már hogyne kéne, ez is egy telített piac a koklerektől.
Urban legenda hogy nem kell semmi végzettség és bárki felvesznek.
Ha van aktív hallgatói viszony simán odaültetnek egy senior mellé, sőt ha kell ki is taníttattnak.
De ha semmit nem tudsz felmutatni kb. állásinterjúig sem jut el az ember.
Kell valami alapján szűrni, és annak tökéletes az hogy valaki képes egy BSC képzést elvégezni.
Az ilyen Greenfox meg társai kb. vicc kategória, inkább valami könnyebb egyetem, akár BProf és mellett gyakornoki melók.
Kérdezőnek is ezt javaslom, ez nem az a szakma(sőt egyik sem) ami 1-2 év alatt megtanulsz, nem véletlenül lett megszüntetve az OKJ sem, mert ennyi idő alatt nem lehet kiképezni szakembereket.
Egyetemi képzés is kb. arra jó hogy megtanulj határidőre végezni és adjon egy kis alapot, ami az első interjúig még kelleni fog aztán úgy is már csak a tapasztalat, szokás mondani az a beugró jobb helyeken.
Kezdjük a pozitívumokkal: a felsőfokú végzettséggel, illetve a számítógépek iránti érdeklődéssel már most nagyságrendekkel jobb esélyekkel indulsz, mint pár bejegyzéssel lejjebb az, aki érettségi, és szaktudás nélkül szeretett volna diadalmaskodni. Az érdeklődésed pedig láthatóan nem merül ki abban, hogy napi 10 órát játszol, meg álmodban is kezeled az Instagramot. (Csak mert sokan erre azt hiszik, hogy ettől már komoly előnyük lenne.) Szóval a helyzet egyáltalán nem reménytelen.
"Érdekesség hogy a családban 2 végzett diplomás programtervező informatikusnak állítottam, szereltem össze, és folyamatosan tartom karban (távvezérléssel) a számítógépét. (Nem viccelek)"
Én ezt nem találom furcsának.
Egyrészt: soha nem fogom azt mondani, hogy a diploma csak elvesztegetett idő lenne, de a rendszerben azért bőven vannak hibák. És nagyon sok a nagyon szigorú értelemben vett szakbarbár, akik egy kicsivel a szakterültükön túl már életképtelenné válnak. Ismertem olyan programozót, és egyébként nagyon jó programozót, akinek egy router port forward beállítása nem ment. Meg olyat is ismerek, aki egyszerűen lusta. "Programozó vagyok, ne kelljen nekem még a szerver üzemeltetésével is foglalkozni. Inkább megoldom valakivel okosba."
Én azt látom, hogy neked talán a rendszerüzemeltető (rendszergazda) munkakör lenne az, ami testhezállóbb. Én ugyan programozni jobban szeretek (mindkettőből van képesítésem, most rendszergazda vagyok), de objektíven nézve a programozói karriert nehezebb beindítani. Rendszergazdaként lesz olyan hely, ahová felvesznek úgy is, ha csak egy tanfolyamot végeztél. Sőt... én tudok olyanról is, akinek semmi szakirányú végzettsége nincs, mégis felvették, mert szeretett a számítógépekkel foglalkozni. (Bár tegyük hozzá, már eleve ott dolgozott, csak más munkakörben, és nem egy nagyon komoly helyről beszélünk.) Egy programozótól pedig minimum elvárnak egy felsőfokú végzettséget, vagy nagyon komoly referenciamunkákat.
"Valami nem nagyon van rendben."
Ez tény.
"Találtam én ilyen PLC programozási OKJ-t.. Arról itt azt olvastam nem sokat ér.."
Az egyáltalán nem igaz, hogy nem sokat ér, de az egy gépészeti irány, és semmi köze nincs a számítógépes programozáshoz. (Jó... informatikaelméleti szekemberek ebbe biztos bele tudnának kötni, de a gyakorlatban ég és föld a kettő.)
Olyasmi után keresgélj, hogy "rendszergazda OKJ", vagy "informatikai rendszergazda képzés". El lehet puffogtatni azt a közhelyet, hogy ez csak akkor ér valamit, ha mellette szorgalmasan képzed magad, de az írásodból az tűnik fel, hogy ezzel egyébként sem lenne gond. Szeretsz bütykölni, kísérletezgetni, és folyamatos gyakorlatod van szerver üzemeltetésből.
Persze, azért azt ne reméld, hogy majd helyből millás fizetéssel kezdesz! De ha már egyszer lesz pár év munkaviszonyod, akkor onnantól jóval több lehetőség nyílik meg előtted. Nekem mióta megvan az 5 év munkaviszonyom, engem keresnek meg rendszeresen állásajánlatokkal.
"Hallottam olyan esetről is (munkatárstól) hogy van valami olyasmi hogy jelentkezel valami Java képzésre, és fix munkahelyet biztosítanak, rendkívül jó fizetéssel, csak hát el is kell végezni. Viszont erről nem tudom pontosan mi."
Nos... van az a vicc, hogy a szado-mazichizmus informatikai megfelelője a Java szoftverfejlesztés. Én nem akarok senkit sem megbántani, de sajnos ezt azért nem alaptalanul mondják. Legyünk őszinték: a Java nyelv nehéz. Bár lehet, hogy a "szadista" jobb szó lenne rá. Persze, meg lehet tanulni ezt is. De ma már jócskán veszített népszerűségéből a nyelv, ezáltal egyre kevesebb helyen keresnek újoncokat. Más területeken jóval több, és könnyebb lehetőség van. Már ha végül a programozás mellett döntesz, mert nekem a leírtak alapján úgy tűnik, hogy neked inkább az üzemeltetés, esetleg a webfejlesztés lenne az, ami testhezálló. (De természetesen neked kell döntened, én csak mint külső szemlélő mondom el a véleményemet.)
Ami pedig ezeket a "gyorstalpalókat" illeti, nos, nagyon felkapottak, nagyon nagy a hírverés körülöttük, főleg a prog.hu-n szentségtörés bármi rosszat mondani róluk (mondjuk az az oldal egyébként sem a szakmaiság csúcsa, és akkor nagyon finoman fogalmaztam), meg azért itt is van egy masszív réteg, aki személyes sértésnek veszi, ha valaki nem magasztalja ezeket a "tanodákat". A tények viszont azt mutatják, hogy távolról sem annyira jók ezek a helyek: [link]
#6.
" papírfanokat nyugodtan ignoráld, alapvetően megkeseredett emberkék akik semmit nem értek el a szakmában"
Erre tényleg nagyon szükség volt, egy kis pihenő nem ártana neked sem az oldalról.
Amúgy ha most ennyire tiszta a múltad alapján is, hogy az informatika érdekel, akkor miért jogásznak mentél? Nekem csak ez furcsa.
#6
Ismerek embert, akinek a cég csak akkor volt hajlandó 25%-os fizetés emelést adni (a semmire), ha elment volna egyetemre és lediplomázik.
Nem kértek semmi extra tudást, csak a papírt, hogy emelést kapjon.
Most vagy komolyanveszed a leendő szakmád vagy bohóckodsz és mégtöbb pénzt meg időt égetsz el. Félre ne érts, nem akarlak feltétlenül rádumálni az egyetemre, de nem teljesen értem, honnan szeded azt, hogy ha más képzésre jársz vagy magadtól tanulod a szakmát, nem kell majd beletenned legalább annyi energiát, legalább annyi időn keresztül, mint amennyit egy egyetemi képzés megkövetel...
Az egyetlen jogos indok a pénz, aránylag drága egy képzés és nem feltétlenül szükséges a szakmában. De jobb, ha megszokod, hogy sokat kell tanulnod, olykor munkaidődön kívül is, magyarul semmivel nem lesz különb az életed a tandíjon kívül, mintha levelező vagy más részidős képzésen tolnád munka mellett az egyetemet.
"4. Ezt a baromságot. Bármikor szakmát lehet váltani. "
Ja, csak nem mindegy, hogy milyen szakmát. Mert a villamosmérnöki, a programtervezői, vagy a mechatronikus szakmák azért mégis egész embert kivánnak és előtte kemény, színvonalas, szakma-specifikus képzést.
Egy festő szakmunkás átképezheti magát egy éves képzésen szakáccsá és elmehet egy harmad-osztályú kifőzdébe dolgozni, de hogy egy jogász pár hónap, vagy egy év gyorstalpaló után nem válik a szoftveripar fenegyerekévé, az garantált.
A kérdező, ha tényleg annyira summa cum laude, akkor a saját szakmájában is meg kellene találnia a felfelé vezető utat.
Tény, hogy rengeteg a jogász, legalább négyszer annyi, mint kéne, de az is tény, hogy rengeteg a hülye, csapnivaló jogász is. Ezekkel meg azért mégis csak lehet versenyezni. Az is tény, hogy az ismeretség, a rokoni kapcsolatok határozzák meg az előmenetelt, sok esetben magát a pozíciót is, de a piacnak mégis csak a remek, szakmailag perfekt jogászok kellenek.
Azt meg türelemmel és jó munkával ki kell érdemelni, hogy valakit a valódi értékén mérjenek.
Ismerek jogászt, akit a szakma nem látott szivesen, még alulfizetett, közszolgálati munkakörben sem, szándékosan olyan helyre pozicionálták, ahova napi három óra utazással tudott csak bejárni, ezt csinálta bő négy évig, később váltott, újra szakvizsgázott, immár ügyvédként, és úgy bő tíz éve már, hogy a szakma kollektívája áhítattal ejti ki a nevét. Mindenféle túlzás nélkül írom ezt.
A programfejlesztők nem keresnek rosszul, pláne ha még jók is, de egy kiváló jogász jövedelmét meg sem közelítik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!