WordPress vagy Drupal? Melyik a jobb CMS?
Egyik rosszabb mint a másik :)
Ezek a CMS-ek a 2000-es évek elején kezdtek el terjedni, az akkori internetre és internetezőkre szabva, az akkori technikákkal. Az a gond velük, hogy ha igényes oldalt szeretnél, akkor pont ott vagy, mint ha kiadnád bérmunkába egy fejlesztőnek. Mert ezek a CMS-ek egy nagyon korlátozott alapot adnak csak, minden mást neked kell összelegóznod hozzá, és onnantól fogva keményen bele kell tenni a CSS-t, JS-t, PHP-t, hogy valami vállalható legyen belőle.
Kell egy slider? Oké, keressünk egy ingyenes plugint valahol. Nade akkor az már biztosan nem fog illeszkedni az oldal designjába, mások lesznek a színek, az animációk... és akkor már bele kell nyúlni a CSS-be. És ha mondjuk gyárilag bulletekkel vezérelhető a slider, de te nyílakat szeretnél, akkor megint csak bele kell nyúlni.
És mondjuk kell egy három hasábos hírblokk, akkor megint letöltesz egy plugint valahonnan, de mondjuk egész más animációja van, mit csinálsz? Hát azt csinálod, hogy nekiesel, CSS+JS, pár tíz-száz munkaóra, és talán olyan lesz, amilyet elképzeltél.
Persze, vannak ilyen egybecsomagok, hogy az alap site+egy rakat plugin, előre témázva. De az is csak addig jó, amíg minden benne van, amit szeretnél, amint valaki olyasmi kell, ami nincs benne, akkor megint csak jön a pluginozás, és még utána is fejleszteni kell...
Egy alaptelepítésű Drupallal sem tudsz igazából kezdeni semmit, abba is bele kell ölni még egy rakat munkát, hogy igényes legyen.
Ráadásul ezek a CMS-ek elég bonyolultak, ennélfogva sokszor komoly biztonsági lyukak tátonganak bennük, és sokszor nehéz velük egyedi tartalmat létrehozni, mert nem tehetsz bele csak úgy egy saját PHP scriptet, hanem modult kell csinálni, stb.
A munkahelyem weboldala Joomla alapú, ne tudd meg, mit össze szoktam anyázni, amikor valami olyasmit kell benne megoldani, amire nincs kész plugin.
Az pedig külön izgalmas, amikor a tartalomfeltöltést végző csaj hív, hogy lécci segítsmár, mert megint elcsúszott valami.... mert ő ugye azt a nyomorult WYSIWYG szerkesztőt használja, ami olyan trehány gány fos kódot generál, hogy sírva fakad tőle az ember. De nem mondhatom neki, hogy te figyelj, tanulj már meg légyszíves egy markdown nyelvet, és térjünk át valami static site generatorra, mert attól meg alighanem ő fakadva sírva.
Szóval, akinek van egy minimális informatikai érzéke, annak azt szoktam mondani, hogy keressen inkább egy static site generatort, és felejtse el a CMS-eket.
Én a WordPress-re szavazok.
Viszont az ingyenes alapnak vannak hiányosságai (elég komoly hiányosságok).
Ami először is fontos, hogy telepítsünk valami security bővítményt, pl. az All In One WP Security & Firewall bővítmény megfelel: [link]
Fontos, hogy ezt konfigurálni kell, mert alapbeállításon semmi védelmet nem nyújt. Viszont ha minden védelmi funkciót aktiválunk, ha feltörhetetlen nem is lesz az oldalunk, de nagyon meg tudjuk nehezíteni a hackerek dolgát. Természetesen ez mellet fontos, hogy legalább két hetente telepítsük a frissítéseket. Sokan ezzel a két dologgal nem foglalkoznak, ezért törik fel az oldalát.
A másik dolog, hogy sajnos az ingyenes bővítmények és weboldal építők funkcionalitásban sokkal kevesebbet nyújtanak, mint a prémium verziók. Bár a WordPress alap ingyenes, és az ingyenes megoldások megfelelnek egy alap oldal vagy blog elkészítéséhez, de ha komolyabb oldalt szeretnénk készíteni, akkor érdemes megvásárolni egy prémium kiegészítőt.
Amire még jó az ingyenes, az tanulni és gyakorolni (meg személyes oldalakhoz).
Ingyenes témában elég jó az Astra Free: [link]
Itt az Elementor Free elrendezéseket ajánlom, van pár egész tetszetős ingyenes kinézet.
Az Elementor Free egy weboldal építő, az Astra egy téma csomag. Mindkettőnek van prémium verziója, amiben jóval több beállítási, illetve szerkesztési lehetőség van. Ha valaki megveszi mindkettő pro verzióját, azzal tényleg nagyon szuper weboldalt tud létrehozni.
Itt is van néhány egész jó téma: [link]
Ezt azért emelem ki, mert írtad, hogy híroldalt szeretnél. Vannak ehhez is ingyenes témák.
Itt pedig webáruházhoz és fotós oldalhoz is van ingyenes téma: [link]
Mindkettőre igaz, amit többször is írtam, az ingyenes verzió tudása korlátozott.
Itt nagyon jó prémium témák vásárolhatók: [link]
Ezeket egy oldalhoz tudod megvenni, sajnos ha többön szeretnéd használni, akkor újra meg kell vásárolnod. Cserébe nagyon jó speciális (adott típusú) oldalhoz készített témák vannak itt.
Ha általános (szinte minden oldalhoz jó) témát keresel, népszerű a Divi: [link]
Ez elég sok mindenre jó, pl. webáruházhoz, híroldalhoz, normál weboldalhoz, bloghoz is jó. Nem csak téma, hanem weboldal építő is benne van, és még néhány hasznos bővítmény, erről akár esszét lehetne írni, YouTubeon van hozzá bőven oktatóvideó Magyarul is, ha érdekel, keress rá.
Korlátlan weboldalon használhatod, és van éves meg örökös licensz, az örökös szerintem jobban megéri.
Azt kell mondjam, ha a Divi-t egyszer megveszed (az örököst), és persze megtanulod, akkor egy olyan eszközt kapsz a kezedbe, hogy jó eséllyel soha többet nem kell más témára költened (hacsak nem valami nagyon speciális oldalt szeretnél).
Összegzés: ha komolyabb oldalt szeretnél, mindenképp kell rá költened. Ha csak egy kisebb személyes oldalt készítenél, és nem probléma, hogy kicsit egyszerűbb a kinézet, meg nincs annyi beállítási lehetőség, akkor megfelelnek az ingyenes megoldások is.
A Drupal pont nem arról híres, hogy tele lenne biztonsági lyukakkal. A probléma vele az, hogy erőforrás igényes és pilótavizsgás a pluginrendszere fejlesztői oldalról nézve.
A WordPress közismert arról, hogy az ellenőrizetlen pluginok révén rengeteg támadási felülete van, emiatt nagyon meg kell válogatni, hogy mit és mennyit használ az ember.
Joomla egy hulladék, de mivel nem igazán van választék funkciógazdag CMS-böl, ezért sokan használják Drupal helyett, mert egyszerűbb a kezelése.
Mindenesetre úgy tudom, hogy még senkinek nem sikerült überelnie a királyok királyát, a császárok legcsászárabbikát, a méltán híres PHP Nuke-ot, úgyhogy a világ úgy gondolom, hogy jó irányba halad.
Profi webáruházakat, weboldalakat készítek és üzemeltetek WordPress alapokon.
Ez a legkönnyebben bővíthető, leginkább fejlesztő barát rendszer. Illetve a legszélesebb körben támogatott. Rengeteg ingyenes és prémium sablon, bővítmény érhető el hozzá.
Természetesen ha egyedi igényeid vannak, azok mindig egyedi fejlesztést igényelnek. De több milliós fejlesztési költségeket redukálhatod, hiszen nem kell nulláról megírni mindent. Fontos ehhez, hogy legyen egy segítőkész programozód, aki megkeresi az igényednek leginkább megfelelő már kész összetevőket és azokat minimális plusz munkával alakítja tovább.
Sok rendszert kipróbáltam, mivel webáruházakról is szó van, a statikus generátorok itt nem jönnek szóba. A többi CMS: Joomla, Drupal, OpenCart, Magento mind elbukott. Vagy nem tudta, amit szerettünk volna, vagy használhatatlan volt, vagy alacsony a támogatottsága. Alig van hozzá készen valami.
Szóval csakis WP, ha CMS kell!
#8, azért a negatívumokat is érdemes elmondani: lassú, tele van résekkel, és folyamatosan frissíteni kell.
Ehhez képest 3-as válaszoló megoldása brilliáns.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!