IT szektorban szükség van mesterszakos diplomára?
Nemsokára végzek programtervező informatikus alapszakon. Szeretek új dolgokat tanulni, abból viszont kezd elegem lenni, hogy a suli elveszi az összes szabadidőmet, és nem tudom azt tanulni, amit tényleg szeretnék (dolgozok is suli mellett, főleg jupyter notebookban készítek fancy chartokat).
Ami pl. ebben a félévben kiakaszt, hogy rákényszerítenek, hogy tanuljam meg a JAVA Swinget, miközben, ha GUI-t szeretnék programozni és rajtam múlna, én biztos nem ezt választanám, hanem pl. Electront vagy Qt Frameworkot. Nehéznek egyáltalán nem nehéz a JAVA Swing, nem erről van szó, de az időmet rabolják a beadandók és borzasztó elavultnak érzem.
Frontend webprogramozásból Reactot tanítanak (és még hálás lehetek, hogy nem Angulart), miközben én szívem szerint Sveltét használnék.
Megnéztem a mesterszakok kurzuskínálatát és akárhogy is nézem, mindenhol van egy csomó "felesleges" tantárgy. Olyan fele, amit hasznosnak mondanék. Ha nem muszáj, én nem tanulnék tovább. Származhat ebből hátrányom később?
Az érem egyik oldala, hogy úgy érzem sokkal jobban teljesítenék a munkában, ha nem lenne suli. Most úgy vagyok vele, hogy ha megyek is mesterszakra, legkorábban 5-10 év múlva, levelezőre vagy estire, addig pedig karrierépítéssel és családalapítással szeretnék foglakozni.
Az érem másik oldala, hogy legjobban a data science érdekel, és most is ebben a témában dolgozom. Itt viszont sokan mondják, hogy jól jön a mesterszak vagy akár a PhD is.
Kifejezetten szükség nincs rá, bár attól függ, mik a terveid.
A szokásosnak mondható karrierúthoz (pld fejlesztő egy multinál) nem igazán kell mesterszakos végzettség, bőven boldogulsz nélküle és nem is nagyon érdekel másokat. Ha viszont k+f területben gondolkozol, esetleg oktatási tevékenységet szeretnél végezni, akkor jól jön. Szintén nagyobb előnyt szokott jelenteni interdiszciplináris területeken, például gazdasági informatika, matematikai elemzések, orvosi informatika területein, magyarul olyan szakmák határán, ahol azért jobban számít a papír is.
Ha akadémiai vonalon mennél tovább valamikor, akkor nem kérdés, hiszen oda a beugró, hogy legyen PhD - t, amihez viszont az MSc az egyik szükséges feltétel.
Céges vonalon (főleg IT területen) viszont nem jellemző, hogy megkövetelnék. Bár az is igaz, hogy előfordul azért olyan hely is, ahol esetleg előny (meg vannak cégek, amik elküldik a dolgozóikat MSc - re (de persze nem kötelező jelleggel)), de - főleg, ha jó vagy abban, amit csinálsz - kicsi esélyt látok rá, hogy túl sok hátrányod származna abból, hogy nincs MSc - d.
#9 voltam: Meg nem egyetemen fogsz ténylegesen megtanulni fejleszteni, hanem valós környezetben. Mikor napról napra kapsz ilyen-olyan feladatokat.
Egyébként az egyetemi tudásod akkor évül el, mikor a kezedbe kapod a diplomádat. Kb. annyit jelent, hogy megtanultál gyorsan tanulni és azt alkalmazni. De most gondolj bele, mennyi tárgy van, amiből ismételten nem tudnál levizsgázni? Szerintem akad pár.
Menny el egy céghez, aztán rá fogsz jönni, hogy amit tanultál ezidáig a hasznosítható tudásod összege csupán a 20-30%-a a valós üzleti környezetének.
Nekem is egy BSc-m van és egy posztgraduális papírom, de még így is tanulnom kellet:
- GitLab CI folyamatot
- Kubernetes kezelést
- Prometheus + Grafana monitorozást
- Kafka és RabbitMQ üzenetküldő rendszereket
- ezáltal async alapú fejlesztést
- Cloud alapú technológiákat
- Különböző cache és adatbázis rendszereket, főleg NoSQL téren. Lásd: MongoDB, Redis, Cassandra
És amiket itt felsoroltam nem programnyelv specifikus. NodeJS, Java vagy akár Python nyelvek mellet is simán megállja a helyét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!