Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Lehetséges, hogy egyszer már...

Lehetséges, hogy egyszer már nem lesz szükség arra, hogy egy programozónak tudnia kelljen bármilyen programozói nyelvet?

Figyelt kérdés
Ugyebár egy programozónak legalább egy programozási nyelvvel nem árt tisztában lenni-e különben nem igazán tudná végezni a munkáját. De egyre több már az alternatíva arra, hogy programozási nyelv tudása nélkül is megtudjunk csinálni weboldalakat, játékokat. Csak hogy példát is mondjak: Wordpress, Game maker studio, GDevelop. Lehetséges-e, hogy egyszer már nem lesz szükség programozási nyelvek tudására?

2021. aug. 18. 01:01
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
88%

Szerinted, most komolyan, a WordPress mögött mi van? :D


Nem, szerintem nem lesz ilyen. Mert az eszközök, amivel programozni nem tudók raknak össze dolgokat, programozókat igényelnek, fejlesztésre és javításra szorulnak, és soha az életben nem lesznek olyan színvonalúak, mint egy szép, precíz munka. A lehetőség velük véges, kb. mint a gyári torta az Auchanban és a kézzel készült mestercukrász munkája közötti különbség. Torta torta? Nem egészen...

2021. aug. 18. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
13%

Nem. Inkább az lesz, hogy programozóra nem lesz szükség. A fejlődés jelenlegi állapotában viszonylag kis erőbefektetéssel létre lehetne hozni olyan rendszert, amely elég jó minőségű programok előállítására lenne képes.

A holnap pedig már olyan rendszert is képes lesz prezentálni, ami nem csak elég jó minőségű, hanem a legjobb minőségű programok előállítására lesz képes. Nem kell hozzá 15 év.

2021. aug. 18. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
94%

Ha arra gondolsz, hogy az MI fog programot írni és a programozó feladata ezáltal "megváltozik": akkor igen, ezt talán elképzelhetőnek tartom, bár még mindig elég messze vagyunk tőle. Arról nem is beszélve, hogy azt is valakinek meg kell írnia. :)


Ellenben a példák amiket felhoztál: nem, sose lesz olyan keretrendszer ami teljes mértékben leválthat egy fejlesztőt. Kezdjük ott, hogy aki wordpress-el készít honlapot az többnyire nem programozó. Az esetek többségében online marketing ügynökségek bővítették a portfóliójukat azzal, hogy "honlapot" is csinálnak. Ez tökéletesen működik addig, míg egy kisebb cég bemutatkozó oldaláról van szó vagy egy őstermelő mézeinek kell webshop. Ellenben ha jön egy csavarbolt egyedi igényekkel és kb 30ezer termékkel akkor széttárják a kezüket, mert ez jelentősen átlépi mind a CMS mind az ő korlátaikat.

2021. aug. 18. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
90%

"Ugyebár egy programozónak legalább egy programozási nyelvvel nem árt tisztában lenni-e"

Én inkább legalább hármat mondanék. Aki egyetlen nyelvet képes vagy hajlandó megismerni, az egyrészt kiszolgáltatott lesz a változásokkal szemben, másrészt valószínűleg még lusta is, harmadrészt meg nem lesz meg az a rálátása a programozási nyelvekre, ami azért jó, ha egy profinak megvan.


De egyre több már az alternatíva arra, hogy programozási nyelv tudása nélkül is megtudjunk csinálni weboldalakat, játékokat. Csak hogy példát is mondjak: Wordpress, Game maker studio, GDevelop."

Kérlek, mutass nekem egy egyedi igényeknek megfelelő weboldalt, ami mindennemű programozási tudás nélkül készült Wordpressben! Vagy egy komolyabb piaci siekrt elért játékot, ami nulla kódsort tartalmaz! Csak mert én egy ilyet sem ismerek.

A CMS-ek arra jók, hogy sablonos feladatokhoz ne kelljen újra feltalálni a spanyolviaszt. Ha egy fórumot kell létrehozni, és nem szűkösek az erőforrásaink, akkor inkább felteszek egy Drupalt, mint hogy nulláról magam megírjam. Tiszta sor, hiszen pont arra van igényük, amit a Drupal nyújt. De ha mondjuk emellett szükség van egy külső adatbázisból való adatlekérésre, és mondjuk minden felhasználónak a számára releváns adatokat kéne megjeleníteni bejelentkezés után, azt már nem fogod megoldani kódolás nélkül. Vagy írnod kell hozzá egy plugint, ami szintén programozás, vagy nulláról kell fejlesztened. Félre ne rétsd, nagyon jók a CMS-ek, de nagyon komoly korlátaik is vannak.

A különböző játékmotorok pedig programozás nélkül legfeljebb csak nagyon sablonos, egy kaptafára épülő játékokat képesek előállítani. Nem mondom, ebben a kategóriában is vannak nagyon jó alkotások, és például egy RPG Makerben egész profi szerepjátékokat lehet elkészíteni, de ha kicsit el akarsz térni az alapértelmezésektől, akkor bizony ott is kódolnod kell. De akármelyik másik game engine-t is vehetnénk: én például sokat Unityzek, tényleg nagyon kényelmes benne fejleszteni, és csak ámultam, amikor először láttam, hogy nulla kódsorral, ide-oda kattintgatással össze tudtam dobni egy 3D játékteret, amiben tudtam össze-vissza mozogni, stb. De ha már valamit ténylegesen akarok is csinálni a játékban, ahhoz már ott is kódolni kell. Nyilván hatalmas segítség, hogy nem nekem kell a játék fizikáját és emgjelenítését adó kódsorokat megírnom, de attól az még ugyanúgy programozás, ha "csak" a játék lényegét kell megírni.

Meg persze azt se felejtsük el, hogy csak olyan játéktípusoknál előnyös egy game engine, amilyenekre tervezték. Meg azért az sem elhanyagolható szempont, hogy ezek eléggé tudják zabálni az erőforrásokat.


Egyébként nem új keletű az aggodalmad. Már a '60-as években is pánikoltak az akkori szakmabeliek (legalábbis a szűkebb látókörűek), hogy mi lesz a szakmával, ha megjelennek azok a programozási nyelvek, ahol nem kell mérnöki tudás ahhoz, hogy egy szöveget kiírj? Ennek ellenére pont akkor kezdett a szoftveripar fellendülni. Változások tényleg voltak: például nem kellett közvetlenül, gépi kódban birizgálni a procit ahhoz, hogy valami értelmeset alkoss, de magát a programozói szférát nem, hogy negatívan nem érintette ez a változás, de épp, hogy ez lendítette fel.

Aztán a '90-es években is ment a hiszti, amikor a Visual Basic, meg a Delphi megjelentek, hogy 1-2 év, és már nem is kell programozni, hiszen ott anélkül meg tudsz jeleníteni egy ablakot, hogy két képernyősornyi kódot leírnál. Ráadásul még a Windows üzenetkezelő ciklusát sem kell ismerned, milyen szörnyű világ... Aztán a valóság meg az, hogy ha csinálni is akar valamit az a program, akkor bizony a kódot meg kell írni hozzá. Pusztán a kreativitást nem igénylő, repetitív feladatokat vállalta át a fejlesztőeszköz a programozótól.

Nem lesz ez másként a jövőben sem. A sokak által rettegett mesterséges intelligenciától meg nem kell tartani. Amit most annak csúfolnak, az távolról sem az, és meg lennék lepve, ha egy évszázadon belül egy valódi mesterséges intelligenciát létre tudnának hozni, ami valóban képes gondolkodni, és nem csak kategóriákba sorol be meglévő minták alapján.

2021. aug. 18. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
84%

Ezeket a programokat szerinted mégis ki alkotta es ki tartja karban, ki fejleszti a kiskutya?


Programozóknak szüksége lesz mindig a program nyelvekre.


Képzeld el ha nem tudná és egy elszabadult Mesterséges intelligenciát kellene átprogramozni mert a kedves civilek gyk módra egy szexmániás zaklatót csináltak a Mesterséges intelligenciából mert azt elfelejtették programozni, hogy ne legyen naív és ne tanuljon el hülyeségeket. Lsd. A twitter diáklány chatbot-ja amit egy ideig le kellett kapcsolniuk míg átprogramozták mert egy szörnyet csináltak belőle a civilek. Minden ilyen oldal ilyen mesterséges intelligencia nélkül is. Pl. Az annotalk ott a szexmániás emberek üldözték el az embereket a gyk-n a trollok, taplok üldözik el időnként az embereket akik hosszabb pihenés után térnek vissza csak. Közbe egyik oldal sem ertől szólna.

2021. aug. 18. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
84%

* Közbe egyik oldal sem erről szólna. Az annotalk a beszélgetős, ismerkedős oldal lenne ahol elvileg kulturált intelligens viselkedéssel barátokat szerezhetnél.


A gyk meg arról szólna hogy hogyan segítsünk a másiknak ha nem tud valamit. Vagy jó tanáccsal. Nem a trollkodásról és nem a frusztrált emberek állandó zaklatásáról és nem arról hogy szekáld a másikat állandó lepontozással csak mert te irigy vagy es ha lepontozod akkor öröm árad el a testedben. Miközben a kérdezőnek fontos információ lenne. Emiatt volt hogy pusztult már el kutya mert a kedves gyk népség egy mentőst kitrollkodtak és le is pontozták és a kérdező nem hitt neki.


Én a gyk helyében ezt a pontozást beszüntetném, hogy mennyire találják a válaszolók hasznosnak a választ vagy átalakítanám. Én értem hogy ez azért van hogy a kérdezőnek segítsenek mint a Legyen ön is milliomos játékba a közönség szavazásnál hogy szerintük melyik a helyes válasz de a gyk-s emberek a helyes választ szavazzák le legtöbbször, írói stílus alapján kispécéznek egy segítségnyújtót és úton útfélen próbálják szekálni és megtéveszteni a segítségkérőt. Lepontozzak, hogy az a nem helyes es van olyan kerdezo sajna aki erre alapoz mert nem mindenki felnőtt nem mindenki tanult dolgokat es vannak akik epphogy tudjak hasznalni az internetet es vannak a nagyi koruak akik vilag eletukben mezogazdasagbol eltek es valamikkel nincsenek tisztaban es fontos kerdesnel ezek a trollok, frusztraltak komoly karokat is okozhatnak.


De azt pl. megjeleníteném, hogy mennyien nézték meg.

2021. aug. 18. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
84%
Tudomhoy ehhez nincs koze a MI-nek de képzeld el ilyen helyzetbe is szukseges a programozas nem hogy egy mesterseges intelligencia altal letrehozott weboldalnal. Keszitettem MI-vel weboldalt de x-edik tetszett es arra is raférne egy átalakítás. Egy MI csak par kerdes alapjan epiti fel egy webdesigner kozbe is tud valtoztatni ha valami nem olyan. Csak ugye a kodolasnal ott azert mar nem mindegy mert van ami felulirja a masikat ha nem tudod akkor csak frusztralodsz hogy nem tudod atalakitani ahogy szeretned. 6-os vagyok.
2021. aug. 18. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
74%

"Lehetséges, hogy egyszer már nem lesz szükség arra, hogy egy programozónak tudnia kelljen bármilyen programozói nyelvet?"

Nem. Ez belátható időn belül biztosan nem fog előállni.

2021. aug. 18. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
27%

4-esnek:


"Már a '60-as években is pánikoltak az akkori szakmabeliek (legalábbis a szűkebb látókörűek), hogy mi lesz a szakmával, ha megjelennek azok a programozási nyelvek, ahol nem kell mérnöki tudás"


Én nem tudok ilyenről. Ha lett volna, tudnék.


"Aztán a '90-es években is ment a hiszti, amikor a Visual Basic, meg a Delphi megjelentek, hogy 1-2 év, és már nem is kell programozni, hiszen "


Meg ilyenről sem tudok, pedig ekkor tájt már éltem, sőt, programozgattam is.


"Aztán a valóság meg az, hogy ha csinálni is akar valamit az a program, akkor bizony a kódot meg kell írni hozzá. Pusztán a kreativitást nem igénylő, repetitív feladatokat vállalta át a fejlesztőeszköz a programozótól."


Persze, hiszen ez is volt a vizuál nyelvek fejlesztőinek a célja. Ezek azonban nem MI-k.


"Nem lesz ez másként a jövőben sem. A sokak által rettegett mesterséges intelligenciától meg nem kell tartani. Amit most annak csúfolnak, az távolról sem az, és meg lennék lepve, ha egy évszázadon belül egy "


De, másképp lesz, hiszen a 60-as években még személyi számítógép sem létezett, a 90-es években meg a mai gépek teljesítményének 100-ad részét jó ha tudták az akkori 486-osok, pentium II-k.

Nem mellékes az a tény sem, hogy ma ilyen nagyobb tejlesítményű gépekből (mondjuk i3) cluster-ba vághatsz 64-et vagy 128-at is akár, magánszemélyként, míg a 90-es években örültél ha egy, esetleg két dögösebb konfigra jutott pénzed.

Mesterséges intelligencia meg létezik már ma is, Attól függetlenül, hogy te mennyire hiszed ezt vagy mennyire nem. A témában igazán kompetens emberek, mint Hawking, vagy Elon Musk, már kifejtették a véleményüket. Az az etalon és nem az, amit te mondasz. Már bocs..


A dolog lényegéről: Te magad mondod, hogy mi volt a 60-as években.

Hát, annyi igaz, hogy gépi kódban, vagy asm-ben programoztak még sok helyütt, a magas szintű nyelvek is csak akkoriban jelentek meg.

A 90-es években felbukkantak a vizuális fejlesztőeszközök is, a programozás könnyebbé vált volna, ha a feladatok nem nehezedtek volna el.

Mára a 4GL-ek elérték a fejleszthetőségük határát.

A programok komplexitása sem növelhető, hiszen nincs hozzá feladat.

Na, éppen ezért van ok aggódásra, mert ha valamit az ember képes lesz megtenni, akkor azt meg is teszi.

Olyan rendszert, ami maga farag, optimalizál algoritmusokat, még én is tudnék írni. Egy ilyen rendszer felprogramozásához is kellene egy nyelv, de az a nyelv már olyan egyszerű is lehetne, amit bárki képes elsajátítani. Na, ez lesz az a pont, amikor a programmer elmehet koldulni a nagyvárosok aluljáróiba. És az sajnos nincs is olyan messze.

2021. aug. 18. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes válaszokat!


#4

,,Kérlek, mutass nekem egy egyedi igényeknek megfelelő weboldalt, ami mindennemű programozási tudás nélkül készült Wordpressben!"


Nem tudom mit jelent az, hogy ,,egyedi igényeknek megfelelő" de nézd meg ezeket:


[link]


Jó ez az oldal nyilván nem nagy kunszt ha valaki támogatni szeretné átirányítja paypal-ra.(kérek mindenkit, hogy ebből ne csináljunk politikát csak szimplán kerestem egy politikust akinek wordpress-es oldala van)


[link]


Ez csak egy szimpla rajongói oldal/blog


Nem tudom neked ezek mennyire ,,egyedi igényeknek megfelelő" de a célnak alkalmas.


,,Vagy egy komolyabb piaci siekrt elért játékot, ami nulla kódsort tartalmaz! Csak mert én egy ilyet sem ismerek."


Undertale, hotline miami, spelunky, Hyper Light Drifter, wuppo, crashlands, Swords of Ditto, downwell, rivals of aether, turmoil, nuclear throne


Ezek közül én csak az első kettővel játszottam azok full szórakoztatóak ráadásul az undertale a mai napig nagy kedvencem. Nyilván értem én, hogy a nagy kategóriás játékokhoz (GTA, CS:GO stb.) elengedhetetlen a programozási nyelvek használata (azokon látszik is, hogy jóval komplexebbek).

2021. aug. 18. 14:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!