Mi a véleményetek?
"Van a házban egy ember, aki programozóként dolgozott és most tanít. Ő mondta, hogy a legjobb választás a basic, mert azt a legkönnyebb megtanulni."
Igen, valami vaskalapos vénember lehet, akinek valamikor a '80-as években megtanították, hogy az interpretált nyelvek rosszak, mert lassúak és kell melléjük az interpreter is, a compilált nyelvek pedig gyorsak, és natívan futnak.
Ez manapság egyrészt nem teljesen igaz ebben a formában, másrészt egyes eseteket kivéve nem fontos (sokkal fontosabb a nyelv támogatottsága, a hozzá elérhető eszközök száma, minősége és egyebek), harmadrészt pedig az, hogy egy nyelv interpretált vagy fordított, nem a nyelv tulajdonsága, hanem az implementációé is.
Basichez ugyanúgy van interpreteres fordító, mint compileres, de van Pascalhoz is mindkettő, C-hez is.... és Pythonhoz is. Sőt, a Python alapvetően bájtkódos nyelv, ugyanúgy, mint pl. a Java. A Pythont első körben lefordítja az interpreter bájtkódra, amit aztán a Python Virtual Machine futtat.
Arduinora valóban a C való, ahogy írták, bár nem mondom, hogy a Tiny Basic rossz választás lenne hozzá. De egyébként Pythonban is lehet Arduinót programozni.
"A basicnek van jövője."
... hát... annyi biztosan van, mint az eszperantónak. ;)
"facebook csoport is van, 1500 taggal. De van 4000 tagot számláló basic csoport is."
Van a laposFölHívők - nek is facebook csoportja, ráadásul sokkal nagyobb, mint néhány ezer fő.... és? Akkor most lapos a Föld?
"Nem akarok komoly, összetett programokat írni. Csak rövidebbeket, magamnak."
Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy nem akarok angolul komolyan megtanulni, elég lesz 1000 szó, meg a present simple...
...valamire biztos... épp csak sem a hallott, sem az olvasott szöveget nem fogod érteni, hogy a beszédedről már ne is beszéljünk.
Igazából már azt sem értem, mit akarsz egyáltalán. Valami ilyesmit például, hogy
10 LET N = 10
20 FOR I = 1 TO N
30 PRINT "Hello World!"
40 NEXT I
Nem komoly, nem összetett, elég rövid is.... maradhat? :)
Viccet félretéve: miért teszed fel a kérdést, ha már fixen beáraztad, hogy Basic -ezni akarsz?
Csatlakozom az előttem szólókhoz.
Akkor tanulj Basic-et, ha már úgy is eldöntötted hogy azt akarsz tanulni, bár akkor nem tudni mi értelme volt a kérdésnek.
Hát igen, a bézik.
Sokan lenézik ezt a nyelvet, pedig ha nem lett volna, akkor ma nem itt tartanánk, pontosabban, itt még biztos nem tartanánk.
Ha a programozás, mint tevékenység elsajátítása a cél, akkor arra a legmegfelelőbb eszköz pedig, pünkt a basic. Az emberi gondolkodáshoz a legközelebb álló nyelv, ami mégis mindent tartalmaz, ami az alapok elsajátításához szükséges. Lehet, hogy ezért is ez lett a neve, hogy basic, alap. Régebben, amikor a basic még nem csak tanulónyelv, de munkaeszköz is volt, gyakran szóba került, hogy "a basicet ne, inkább a pascalt", mert egy kicsit több erőfeszítés ugyan, de mennyivel jobb nyelv. Aztán ugyanezt eljátszották a pascallal is, hogy ha már, akkor "ne pascalt, az istenért, hanem c-t", mer' az mennyivel menőbb és nem is sokkal nehezebb.
Csak hát, ez nem igaz. A c egy elég markáns, abszolút nem könnyű nyelv, hiába kevés a kulcsszava. A pascal már barátságosabb, de még mindig sokkal nehezebb megtanulni mint a basicet. A tiny basic vagy arduino basic is elég jó választás, kivált annak az amatőrnek, aki az eszközt nem játékszernek szánja, hanem valamilyen konkrét feladat megoldására akarja használni.
A tiny basic-kel az eszköz gyorsan felprogramozható, ráadásul, akár telón vagy tableten, laptopon keresztül is. A futtatandó program ott az eszközön, ujrafordítás nélkül változtatható, részlegesen vagy teljesen ujraírható, tesztelhető, élesíthető. Még profik is használják.
Ha már szóba került a facebook, van ott olyan group is, amelynek tagjai olyan egyedi hardvereket terveznek, buildelnek, amelyeken a célplatform a tiny basic.
#27
A Basic és a többi hasonló, procedurális nyelv (Pascal, C, stb.) tanulási görbéje között nincs jelentős különbség. Jó oka vannak annak, hogy középiskolában sem Basicet tanítanak, hanem jellemzően C#-ot, egyetemeken sem Basicet vagy Pascalt, hanem Javát és C++-t tanítanak, illetve az olyan oktatási intézmények, mint pl. a Logiscool (akik már az egészen kicsiket, a 8-10 éveseket próbálják bevezetni a programozásba világába) pedig egy Javascript-variánst, a Scretch-et oktatják. Ugyanis nehezebb átállni Basic-szerű szintaktikáról másik nyelvre, mint amennyi előnye van annak, hogy ha valaki Bascikkel kezd.
A C sem nehéz egyébként, ott a pointeraritmetika az, ami nehézségket okozhat, illetve a stringkezelés kényelmetlensége.
Azt én is elismerem, hogy a Tiny Basic nem rossz választás, ha CSAK ÉS KIZÁRÓLAG az Arduino a cél. De ha a kérdező egy szép napon úgy kel fel, hogy "hmm, de jó lenne összedobni valami egyszerű Android appot...", vagy ha webalkalmazást szeretne készíteni, vagy ha szerveroldali backendet szeretne programozni, vagy ha Linuxra szeretne programozni, ... akkor elég nagy hátrányban lesz a Basic tudásával.
"A Basic és a többi hasonló, procedurális nyelv (Pascal, C, stb.) tanulási görbéje között nincs jelentős különbség."
Ez hatalmas tévedés. Elég ha megnézed a Tiny Basic, a pascal és a c BNF/EBNF definíciós listáját. Az első [basic] egy fél gépelt oldal, a második [pascal] már hat és fél.
"Jó oka vannak annak, hogy középiskolában sem Basicet tanítanak, hanem jellemzően C#-ot, egyetemeken sem Basicet vagy Pascalt, hanem Javát és C++-t tanítanak,"
Hogyne, annak is nyilván jó oka volt, hogy 1975-ben az egyetemeken bizony BASIC-et oktattak, 1995-ben meg PASCAL-t. Amúgy, most is vannak egyetemek, főiskolák, ahol a pascal dívik, a visual basic pedig ma is élő, relatív intenzíven alkalmazott nyelv.
Ennek oka elsősorban az, hogy vannak emberek, akik képességei megrekednek egy bizonyos szinten. Itt még tudnak teljesítményt felmutatni, mert a nyelv támogató az irányukban, de egy pascal nem biztos, egy c meg biztos, hogy nem válna hasznukra.
A tiny basic a Boehm-Jacopini tételt éppen csak, hogy kielégítő nyelv. A szintaxisa profi számára tíz perc, kezdő számára két-három nap alatt elsajátítható.
A megszerzett tudással bárki olyan készség birtokába jut, amit tovább vihet, hasznosíthat egy pascal-lal, c-vel való ismerkedés során is. Választ kap miértekre, hogyanokra, megtanul programozni, úgy-ahogy.
A basic-kel egyébként érdemes vigyázni, mert rengeteg dialektusa van és akad, amelyik végletesen, parádésan jól ki lett dolgozva. Pl. én dolgoztam olyannal, amelyben a növekményes ciklus step-je lehetett real tipusú is [pl. 0.24], ráadásul a ciklusmagban meg lehetett változtatni az értékét. És ez a feature, akkor éppen, aranyat ért.
De a quick Basic is egy elég jóféle darab volt, nagyon sok hasznos beépített függvénnyel. Olyan alkalmazások írásához, ahol a sebesség nem volt elsődleges szempont - jellemzően ügyviteli programok vagy szövegfeldolgozás -, nagyon megfelelt. Az akkori fejlesztő-környezet is nívódíjas volt a maga nemében [pl. subrutines show/hide/list], SCREEN editor, stb., ráadásul maga a kód is remekül olvasható volt, a sorszámozás itt már a múlté. Persze ez a basic igényelt némi áldozatot, időbeli befektetést a használójától, de meg is hálálta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!