Azok a programozók, akiknek sok év tapasztalattal, seniorként is 6 számjegyű a bruttó fizetésük, őket csak a szakma szeretete motiválja?
"Nagyon sokan vannak, akik a millának a felét ha megkeresik, bruttóban, vagy még annyit sem"
De seniorok?
Csak mert pl. 2020-as Hays statisztika szerint egy junior fejlesztő kezd 450 bruttóval minimum.
Az meg azért furcsa, hogy 6-10+ évvel a szakmában annyit keresnek “szakemberek”, mint a 23 éves juniorok.
A Hays-nél meg ugye alacsonyak is a számok, senior sáv teteje pl. 1.3 milla náluk, holott legalább 5 céget tudok mondani kapásból, akik 1.4-1.6 között adnak senior (nem lead) szinten.
"Az meg azért furcsa, hogy 6-10+ évvel a szakmában annyit keresnek “szakemberek”, mint a 23 éves juniorok."
Lol.
Mondom én, hogy nem kéne neked ezzel foglalkozni, mert csak a hülyeséget spricceled.
Adott egy kisebb cég, ahol a 10 ott dolgozó ember nettó jövedelmének átlaga kb. 600 ezer forint. Ez nem hangzik rosszul, igaz?
A gond csak az, hogy kilenc alkalmazott keres fejenként nettó 100 ezret, az egy főnök meg nettó öt millát. Így jn ki a hat kilós átlag.
Jól fizető munkahely mindig kevesebb van, mint aspiráns az ilyen helyekre. Aki rosszabbul van fizetve, az nem azért marad ott, ahol van, mert csak, hanem azért, mert nincs azokból a jobb helyekből több, amit te beálmodsz magadnak*.
Érted már, uborka?
* Vagy azért, mert a jövedelem-többlettel nem arányos az elvárás.
Jó pénzekhez mindig valami extra kivánalom is társul. Vagy tudásbéli többlet, vagy túlóra, vagy hétvégi munkavégzés, vagy változó munkakörnyezet, vagy valami más negatívum.
"Adott egy kisebb cég, ahol a 10 ott dolgozó ember nettó jövedelmének átlaga kb. 600 ezer forint. Ez nem hangzik rosszul, igaz?
A gond csak az, hogy kilenc alkalmazott keres fejenként nettó 100 ezret, az egy főnök meg nettó öt millát. Így jn ki a hat kilós átlag"
Oké, de ennek mi köze ahhoz, amit én írtam? A Hays statisztikára hivatkoztam, ami ugyanazon munkakörben dolgozókat átlagolja, junior fejlesztőt a junior fejlesztővel vesz egy csoportba, nem vezetővel.
A hay's SG-nek a világon semmi köze nincs a magyar valósághoz.
csak annyit az egészhez, hogy a kiadvány szerint errefelé a frontendes többet keres, mint egy c++ fejlesztő, vagy, hogy junior python fejlesztő fizetése errefelé minimum fél milla. Lol
"Jól fizető munkahely mindig kevesebb van, mint aspiráns az ilyen helyekre. Aki rosszabbul van fizetve, az nem azért marad ott, ahol van, mert csak, hanem azért, mert nincs azokból a jobb helyekből több, amit te beálmodsz magadnak"
De akkor miért van folyamatosan rengeteg nyitott pozíció jól fizető cégeknél?
Oracle-nél pl. 50+ nyitott pozi van jelenleg is.
Evosoft szintén 50+.
Morgan Stanley 50+.
stb.
Ráadásul ezek csak a magyar irodával rendelkező cégek és már egyáltalán nincs is helyhez kötve az ember, rengeteg a külföldi távmunka lehetőség is, Spotify, Toggl, HotJar, GitLab, GitHub, Reddit, Stackoverflow stb. + kismillió noname cég, akik szintén bőven a magyar átlag felett fizetnek.
"De akkor miért van folyamatosan rengeteg nyitott pozíció jól fizető cégeknél?"
Pont azért, mert a cégek az ilyen kimutatások szerinti összegeket egyáltalán nem hajlandóak megadni, de az aspiránsok jobb híján ezekből a salary guide-okból tájékozódnak a fizetésigényüket illetően.
Itt van egy írás ezzel kapcsolatban:
"Ezek a számok a Hays 2019-re írt adatai alapján, kategóriánként, a tipikus fizetéseket tartalmazzák.
A problémám 2 kategóriával van: junior és a lead.
Egy átlagos junior pozíció, hacsak nem a NASA rakétairányító rendszerének a fejlesztése, blockchain alapú fejlesztés, illetve valódi MI fejlesztés, majdhogynem elképzelhetetlen, hogy alkalmazotti munkaviszonnyal ezek a számok visszaköszönjenek.
Nem azt mondom, hogy juniorként nem lehet jó pénzt keresni, de br.750 ezret egy 0-2 év tapasztalattal rendelkező ember itthon nem fog keresni."
Ok, a Hays hazudik, akkor nézzünk mondjuk egy céget, ahol publikusak a bérsávok:
1400-2000 EUR junior bérsáv, az kb. 500 000 - 720 000 HUF átszámítva.
(és ez egy relatíve kicsi cég a komoly játékosokhoz képest)
A külhoni cégeket ne vedd.
Eleve, sok magyar alkalmatlan számukra, és a legtöbb cég elvárja a személyes jelenlétet is. Talán ez most változni fog.
Amelyik meg nem, az távmunkában kivégez, halálra kínoz. Nem mondom, hogy teljesen általános, de elég szépen megfogható jelenségek ezek.
Amelyik cég jól fizet, az komoly elvárásokat is támaszt.
Az egyik ismerősöm, aki egyébként remek szakember, magából kikelve mesélte, hogy interjú során olyan szakmai kérdésekkel bombázták, amikre a választ kb. senki nem tudná. Jobbára lexikális adatokat kellett fejből sorolnia, olyanokat, amiket csak az ismer ennyire, aki minden napját ilyesmivel tölti, évek óta. Azzal dobták ki szegényt, hogy nem felel meg.
Éppen ez generálja a betöltetlen álláshelyeket, a reméltnél kevesebb bér és a reméltnél magasabb elvárási szint.
Az ilyen kimutatások készítői kapcsolatban sincsenek vidéki, vagy városi, de kisebb cégekkel, kkv-kkal, inkább csak bankokkal, multikkal, hiszen közvetítő cégek, akiknek jószerivel nincs is másféle ügyfelük.
Már miért ne venném a külhoni cégeket, mikor a legjobban fizető cégek Magyarországon mind külhoni cégek?
Más baromságot nem tudsz most már kitalálni és ez maradt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!