Megéri kismamaként programozást tanulni úgy, hogy sokat veszíthetek, mert nagyon drágának találom és félő, hogy nem térülne meg?
Hallottam jót meg rosszat is. Ismerek olyat, aki ilyen tanfolyam után elhelyezkedett és jó állása lett, meg olyat is, aki nem tudott. A cégek, ahol én megfordultam nem igazán szeretik ezt tapasztalat nélkül, szóval a kezdőként nettó 4-500, amit cikkezgetnek pár helyen tuti nem elérhető ezzel.
Ha szorgalmas vagy és teszel bele energiát, akkor eljuthatsz vele lépésenként sok helyre, de garanciát nem tudok adni. A tanfolyamok feltételei sokszor borzalmasak, pl csak a cég választhat neked munkát (ha nem tudnak elhelyezni x ideig nem kereshetsz önállóan) és ott is kell maradnod x ideig. Nagyon nézd meg, hogy mit írsz alá.
Tanulni mindig érdemes. Ha nem is azért, hogy programozó légy, de növeli a világlátásod, akár más jellegű munkában is hasznos tud lenni.
A gyorstalpaló képzésektől - akik "200000 hiányzó programozóról", "bárkit programozónak átképzünkről", "női kvótákról", "biztos állásokról" meg "junior 400000 Ft-os kezdőkeresetekről" hadoválnak - tartózkodnék. Hamis álmokat sző.
Teli a net ingyenes oktatóanyagokkal, akár ilyen egyszerűekkel is:
kezdésnek, motivációnak elegendő, aztán lehet továbblépni (igen, főleg angol nyelvű, a számítástechnikához ajánlatos ismerni az angol nyelvet):
stb...
A hirdetésben halottakat most felejtsd el, jó kis marketing duma csak, hogy a milliós képzésre rávegyék az embereket.
Mivel nem túl nehéz elsajátítani az alapjait, így rengetegen vannak akik ezt már megtették, sokan itt meg is akadtak, tehát rajtuk kell túllépni.
Ahhoz hogy sikeresen eltudj helyezkedni megtérüljön, rengeteget kell tanulni, rengeteg technológiát megismerni, leíró és programozási nyelveket, azokhoz írt keretrendszereket...
Itt egy vázlat a technológiákról hogy érdemes megismerni: [link]
Általánosságban azt mondanám, hogy nem. (Persze, minden eset egyedi, nem jelenthető ki egyértelműen, hogy ez neked megérné-e. De azrétvannak buktatók.)
Ez a "legyenek a kismamákból programozók" dolog annyira ostobaság...
És nem, ne értsd félre, nem azért, mert bárki képességeiben kételkednék! Kismamának lenni pedig minden bizonnyal egy csodálatos időszak, de ettől függetlenül a programozáshoz szabadidőn kívül a megfelelő képességek megléte is szükséges. Még az egyes informatikai területek, pl. szoftverüzemeltető és a programozó között is hatalmas különbségek vannak. Nem írtad, hogy milyen fejlesztői kompetenciáid vannak, így nem tudok arról nyilatkozni, hogy te milyen fejlesztő lennél - az is lehet, hogy te lennél a jövő nagy programozó guruja -, de ha a pénz a fő motiváció, akkor tapasztalatból mondom, hogy felejtős a dolog. Ha tetszik a programozás, és óriási átéléssel tudsz nekiugrani egy-egy problémának, és ilyenkor akár fél napot is a fejlesztés öröme okozta révületben töltesz, akkor azt mondom, hogy hajrá. :) Talán nem nagy túlzás azt mondani, hogy ez is egy hivatás, amit a megfelelő hozzáállás nélkül nem lehet jól csinálni.
Ami pedig a tanfolyamokat illeti: programozni nem lehet középfokon megtanulni. Ez egyébként a kifogásom a középiskolai informatikai szakokkal is, elhitetik az oda jelentkezőkkel, hogy majd kapnak egy menő, versenyképes szakmát, a valóság pedig az, hogy egy ilyen képzés ugródeszkának remek, de egyébként meg az alsó határát is alig kapargatja annak a szintnek, ami szükséges ahhoz, hogy valakiből versenyképes fejlesztő, vagy üzemeltető legyen. Az ilyen kismama-tanfolyamoktól sem szabad csodát remélni. Megtanulsz egy-két egyébként minden bizonnyal érdekes dolgot, viszont ez nagyon kevés lesz ahhoz, hogy te azon a téren elhelyezkedj. Esetleg egy ZS-kategóriás sufnicégnél alkalmaznak a jelenlegi béred 80%-áért, vagy egy kevésbé színvonalas iskolában lehetsz rendszergazdának csúfolt titkárnő-segéd, de önmagában ez ennyire lesz jó. Illetőleg: ugródeszkánek. Mert nem fogom letagadni, elindulni egy ilyen tanfolyam remek lehetőség. De az út nagyobbik része a tanfolyam elvégezte után várna még rád, akár egyetemen, akár autodidaktaként. (Ami azért kisbaba mellett... hááát nem tudom.)
És persze el ne felejtsük azt, hogy ha a megfelelő hozzáállás megvan, akkor ugyanazt a tudásanyagot, amit a tanfolyamon szereznél, magadtól is meg tudod szerezni. Az internet a modern világ csodája. Soha az emberiség történelmében nem volt még lehetőség ekkora tudásanyag elérésére. És mindezt szinte ingyen, és szinte bárki számára. Nem mondom, hogy egy tanár magyarázatát ki tudja váltani egy internetes leírás, de sokszor a tanfolyamokon sem tanítanak a szó klasszikus értelmében, hanem csak annyi, hogy egy ember mondja el élőben ugyanazt, amit te egy Youtube-videóban is megnézhetnél. Nem tudom, mennyibe kerül az a tanfolyam, amit kinéztél magadnak, de azt beleszámítva, hogy az általa adott végzettség munkaerőpiaci értéke közel nulla, nem hiszem, hogy megérné.
Ha az ilyen Zöldróka-szerű tanodákkal szemezel, előtte azért ezt olvasd végig!
Miért nem próbálod ki te magad? Szó szerint minden elérhető ingyen, csak rá kell szánni az időt, hogy kiderüljön, fekszik-e neked. Fejlesztőkörnyezet, példakódok, dokumentációk, oktatóvideók... csak rá kell keresni a Google-ben angolul.
Hogy érdekel-e, az onnan derül ki, hogyha szembetalálod magad egy problémával, hogyan érzel:
- frusztrált vagy, hogy nem működik és annak örülnél, ha lenne rá valami azonnal bevethető kész megoldás
- kíváncsi vagy, hogy mit csinálsz rosszul, rászánsz akár órákat is, próbálgatsz
Ha utóbbi, akkor gratulálok, ez a szakma neked való, ugyanis ezt fogod csinálni állandóan.
Utána pedig én nem az ilyen lehúzó képzésekbe fektetnék, hanem egy nagyon jó magántanárba. Előnyök a képzéssel szemben:
- On-demand fizetsz, akármikor abbahagyhatod következmények nélkül
- Csak veled foglalkozik, beléd veri a tudást
- A te saját tempódban tudsz fejlődni
- Ha kell, ötször elmagyarázza neked az adott témát, ha nem érted
- Jobb esetben a szakmában dolgozik, így pontosan tudja, hogy mire lesz szükséged az életben.
Ha érdekel, nagyon szívesen mesélek neked, mivel backend fejlesztőként dolgozom.
Nagyon szépen köszönöm az informatív válaszokat! Nem is gondoltam, hogy ennyien írnak majd. :) Elég sok gondolat cikázik bennem ezzel kapcsolatban. Azt nem mondom, hogy csak a pénz miatt csinálnám, közel sem, de az igaz, hogy egészségügyisként klinikai laborban az ezelőtti fizetésem 130nettó(!!!!) volt, ami nem kicsit ösztönöz arra, hogy más szakmát tanuljak. Az informatika igazából mindig érdekelt, gyakorlatilag a biológia és csillagászat után talán ez érdekel a legjobban. A legnagyobb bajom ezzel a területtel az volt, ami a csillagászattal is, hogy nagyon féltem a matek részétől. Habár maga a fizika nagyon érdekes és izgalmas, de mivel kőkemény matek az alapja így letettem róla. Mennyire kell programozáshoz matek? Nem voltam kettes belőle, olyan 4-es,de egyetemi szinten azért nem ment volna.
Az angol nyelv szerencsére nem probléma, mert kint éltem az Egyesült Államokban pár évig és itthon is tanultam, így az nem jelentene gondot. Lehet igazatok van, hogy autodidakta módon tanulnám kezdetben és ha elakadok akkor vennék igénybe segítséget, mert az biztos hogy szükségem lenne rá. Viszont nem tudom, hogy ebben az esetben mennyire számítana, hogy nincs papírom, az mégis csak kellene, nem? Majd átnézem amiket küldtetek.
Attól függ, hogy milyen szinten érdekel a programozás.
Tervezés a legmagasabb szint, azzal lehet igazán jól keresni, de azt nem fedi le ez a képzés.
Ha csak kóder szintű munka érdekel, akinek odadobják a kész terveket, hogy valósítsa meg C-ben, akkor megfelelő lehet, de nagy fizetésekre ne számíts. Ez tulajdonképpen az a szint, mint amikor a cégnél átdobják a meló macerás részét az indiai "fizetett kollégáknak", akik potom pénzért lekódoljál, aztán mindenki örül a csapatban, hogy nem neki kellett szívnia vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!