Alkalmazott matematika alapszak + mesterszakon számítástudomány specializáció jó programozáshoz?
Sziasztok! Most állok alapszak választás előtt és sok helyen azt olvastam, hogy az informatika főleg a matematikára épül. Azon gondolkodtam, hogy érdemes-e programtervező informatikus Bsc és Msc helyett matek szakra menni, ha informatikán belül főképp programozni szeretnék? Vagy ott már túl sok lenne a matek a gyakorlat rovására?
Már mindkettőt bejelöltem, de a sorrenden még lehet változtatni.
Jó a választott szak plusz spec.
A matematikai készséged bőven jobb lesz egy mérnökinfó MSc-snél.
A matek szakokon programozás /majdnem/ ugyanúgy van, mint mérnökinfón, proginfón, úgyhogy, rosszabbul nem jársz, mint a progterv MSc-vel.
Ráadásul, ha kedved lesz kutatni, akkor azt csinálod, ha meg inkább programozni, programot tervezni, akkor azt.
Utóbbit szinte azonnal teheted majd, elit környezetben, felsőfokú fizetésért. Ott nem játszik ilyen junior, medior, senior mókázás.
De ha ráunsz, akkor még mindig tárt karokkal vár majd egy biztosító társaság vagy nagybank. Kiskirály lehetsz. Kicsikhez ne menj. Mármint, kis bankokhoz.
Itt van egy lista az alkalmazott matekosok diplomamunkáiról:
Én matek szakon végeztem BSc-t meg MSc-t is, és valóban igaz, hogy minden félévben volt valamilyen programozós tárgy (python, C, R, matlab...), de ezeknek főként a matekos alkalmazásaival foglalkoztunk. Azért szoftvertervezés, meg ilyesmik nem igazában jönnek elő matekon. Továbbá túl sok a matekos tárgy, aminek nem sok köze van annyira az infóhoz, és csak kb. időpazarlás, ha tényleg a gyakorlatias szovftverfejlesztés a célod.
Én abszolút azt mondom, ha programozni akarsz, akkor ne matekra menj, hanem infóra. Ott bőven megtanítják neked azt a matekot ami kell hozzá, hidd el.
A mateknak kicsit máshogy van köze az programozáshoz, inkább elméleti síkon lehet alkotni/kutatni a témában. Pl. ha kitalálsz vmi új gyors algoritmust, amit aztán lehet implementálni a valóságban, vagy mondjuk valami kriptográfiai felfedezést teszel, amivel lehet másképpen/jobban titkosítani, mint az eddigiekkel. Szóval a matek az pár absztrakció szinttel itt feljebb van, és sok köze van a programozáshoz az igaz, de nem úgy, ahogy te gondolod/szeretnéd.
"A mateknak kicsit máshogy van köze az programozáshoz, inkább elméleti síkon lehet alkotni/kutatni a témában. Pl. ha kitalálsz vmi új gyors algoritmust, amit aztán lehet implementálni a valóságban, vagy mondjuk valami kriptográfiai felfedezést teszel, amivel lehet másképpen/jobban titkosítani, mint az eddigiekkel. Szóval a matek az pár absztrakció szinttel itt feljebb van, és sok köze van a programozáshoz az igaz, de nem úgy, ahogy te gondolod/szeretnéd."
A fenét.
A mateknak pont úgy van köze a programozáshoz, ahogy a számítógépnek a számításhoz.
Bármi is van, azt lematekozza a matematikus "papíron", majd átkölti az egészet valamilyen programnyelvre vagy pszeudokódra.
Ha mondjuk valós idejű hang- vagy képtömörítés kell adott sávszélességre, átviteli közegre, akkor az igények ismeretében a peremfeltételeket kiszámítja, jóvá hagyatja, a szükséges algoritmust lemodellezi, utána megnézi hogy működik-e és úgy, ahogy azt remélte, aztán ha igen, akkor lehet lepöckölni a fejlesztésnek, hogy: tessék implementálni.
Ok, akkor úgy fogalmazok, hogy van alkalmazott meg elméleti matematikus. Az elméleti kitalja az algoritmust, lepasszolja valakinek, aki implementálja a számítógépen, vagy esetleg megcsinálja/kipróbálja maga, de itt megáll a hatásköre szerintem.
Az alkalamzott matematikus az, aki közelebb áll a szoftverfejlesztéshez (tulajdonképpen lehetne az alkalmazott matematika egy ága is). Őt nem izgatja, hogy új algoritmusokat találjon ki, jól ismeri az eddigieket, és tudja mikor melyiket érdemes használni. Ismeri az adatstrukturákat, tervezési mintákat, és felismeri, hogy mikor melyik optimális megoldás.
Ha a kérdező matekra megy, akkor ez triviálisan eltolódik az elméleti irányba elég jelentősen. És mivel azt írta, hogy főként programozni szeretne, azaz inkább gyakorlatiasság érdekli, ezért ezt jobban megkaphatja egy infó szakon.
Ha valaki fogorvos akar lenni, az nem általános orvosira fog menni, hanem egyből fogorvosira. Nyilván nem lőne messze az orvosival tőle, meg hát nyilván ő is tudja valamennyire a fogakat, dehát mégsem annyira mint egy fogorvos, szóval miért is ne menjen akkor egyből oda?
Csupa hülyeséget írsz.
Az alkalmazott matematikusok nem elméleti dolgokat tanulnak, hanem - sok egyéb mellett - azt a matematikát, amit a gyakorlatban hasznosítanak. Ennek az összefoglaló neve az alkalmazott matematika.
Az orvos meg a fogorvos az két teljesen más szakma.
Nem véletlen, hogy a fogorvosi a specializációt magába foglalva is 5 év, az általános orvosi meg 6 év és még legalább kettő, vagy más esetben hét év szakirány.
Ő meg azért menjen alkalmazott matematikusnak, mert :
"A képzés: alkalmazott matematikusok képzése, akik tudományos kutatási szintet elérő szakmai felkészültségükkel magas szintű matematikai ismereteik és modellezési tapasztalataik birtokában képesek alkotó módon a gyakorlatban felmerülő matematikai problémák megoldására. Nyitottak szakterületük és a rokon területek új tudományos eredményeinek kritikus befogadására. Felkészültségük alapján képesek a gyakorlati problémák modellezésére, megoldására és a megoldások gyakorlati kivitelezésének irányítására. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Az elsajátítandó szakmai kompetenciák
Az alkalmazott matematikus
Rendszerszinten és összefüggéseiben ismeri a matematika tudományának módszereit az algoritmuselmélet, az alkalmazott analízis, a diszkrét matematika, az operációkutatás, a valószínűségszámítás és a matematikai statisztika területén.
Összefüggéseiben ismeri az alkalmazott matematika eredményeit az algoritmuselmélet, az alkalmazott analízis, a diszkrét matematika, az operációkutatás, a valószínűségszámítás és a matematikai statisztika területén.
Ismeri az alkalmazott matematika különböző részdiszciplínái közötti mélyebb, átfogóbb kapcsolatokat, egymásra épülésüket.
Ismeri az absztrakt matematikai gondolkodást, az absztrakt matematikai fogalmakat.
Ismeri az alkalmazott matematikai modellek megalkotásához és szimulálásához szükséges informatikai, számítástechnikai ismeretanyagot.
Specializáció választása nélkül továbbá
Ismeri a differenciálegyenletek, a közelítő számítások elméletének alapjait és ezek legfontosabb alkalmazásait természeti, műszaki és gazdasági jelenségek modellezésében.
Ismeri a valószínűségelmélet és a matematikai statisztika modern elméletének alapjait.
Ismeri a kódoláselmélet és kriptográfia alapjait, a gyakorlatban legelterjedtebb kódok és titkosírások elméleti hátterét és alkalmazhatóságát.
Ismeri a kiszámíthatósági kérdések elméleti hátterét.
Ismeri a legfontosabb matematikai és statisztikai szoftverek használatát és azok matematikai hátterét, alkalmazhatóságuk korlátait.
Alkalmazott analízis specializáción továbbá
Ismeri a matematikai analízis természettudományos, ipari és üzleti szférában történő alkalmazásait.
Ismeri az egyes alkalmazási területeken felmerülő problémák közönséges és parciális differenciálegyenletekkel történő modellezési lehetőségeit, a modellek matematikai tulajdonságait.
Ismeri a matematikai modellezéshez szükséges fontosabb matematikai programcsomagokat."
A többit meg majd hozzá gondolod.
"Csupa hülyeséget írsz."
Erre annyit tudok mondani, hogy nem igaz.
Figyelj, én a saját tapasztalataimból indulok ki. Ismerek sok matematikust egyetemről, és infóst is egyaránt.
Amit matek szakon programozás címen kapsz, az jócskán elmarad az infóstól. Ez nem vita kérdése, ez egyszerűen tény.
Továbbá én nem állítottam, hogy az alk. mat az full elméleti lenne, bár meg kell jegyeznem, hogy valamennyi elméletis tárgyat kell ott is végezni, azokat nem lehet megúszni, akárhogy erőlködik az ember.
Az megint csak tény, hogy egy "alkalmazott matematikus" az elméletibb ember, mint egy programtervező informatikus.
Az meglehet, hogy általad copy-paste-elt írásból egész vonzónak tűnhet az alk. mat. szoftverfejlesztés szempontjából, de a valóságban én fel tudnék hozni mondjuk olyan 20-30 ellenpéldát kb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!