Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Milyen mikrokontrollert...

Milyen mikrokontrollert ajánlotok egy kezdőnek?

Figyelt kérdés
Első éves villamosmérnök vagyok (BME) és megtetszett ez a téma, viszont még nem sokat tudok róla. Ismerem az arduinot, de több külföldi fórumon olvastam, hogy hobbistáknak való inkább, és hogy nem nyújt igazi bevezetést a mikrokontrollerek világába. Olyasmit keresek amivel szabadidőmben, vagy akár nyáron el tudnék indulni, hogy a specializáción már legyen egy kis gyakorlati tapasztalatom is. Ha számít valamit, az abszolút alapok megvannak, prog1 (C nyelv) 5-ös, digit1 4-es lett.

2021. jan. 25. 20:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
PIC16/18 esetleg 24 alapú fejlesztő panel.
2021. jan. 25. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
85%

Hülyeséget olvastál.

Az arduino tökéletes, mert van egy platform, ami még az abszolút kezdőket is segíti, hát még a leendő villamosmérnököket, ezen túl, minden arduino board szíve egy-egy nagyon jól tervezett mikrokontroller. Az arduino, mint platform, segít a kezdő lépések megtételében, de nem zárja el az utat a továbblépni szándékozók elől. Egy arduino UNO felprogramozása egy PC-n keresztül gyerekjáték. Ennek a lelke egy atmega328-as MC. Ezt /UNO/ először c-ben programozod, az arduino IDE segítségével, később a board-ot magad mögött hagyhatod és a natúr 328-ast fel tudod programozni assembly-ben is. Megismered a kontroller perifériáit, képességeit, annak határait.

Később átléphetsz 32 bites platformokra is. Ehhez ma az ST Micro cuccai, starter boardjai lesznek leginkább a segítségedre. Ezek ma a legelterjedtebbek.

2021. jan. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Ardunio-t mindenképpen.
2021. jan. 25. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
74%

STM32 Nucleo (pl. Nucleo L433RC board), vagy ESP32/ESP8266 devboard (ESP32-DevkitC)


Talán valóban az STM32 lenne az egyik legjobb, van HAL meg egész sok mindent ki tudsz generálni a CubeMX-en keresztül, magyarul nem kell a datasheet alapján a regisztereket irkálni, de ha bele akarsz mélyedni a dolgokba, akkor ahhoz is van lehetőséged. Neten pedig rengeteg példa van és a dokumentáció is egészen elfogadható az átlagos perifériákhoz.

2021. jan. 25. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Miért pont Nucleo? Akkor ott az STM32F4 Discovery direkt arra a célra, aki elsőnek akar vele foglalkozni. Leszedi hozzá a Chibi Studio-t, ami ingyenes, mindent tartalmaz, példakódokkal is - "ha esetleg ezt választod akkor küldök hozzá rengeteg anyagot, példafeladatokat, leírással..stb" - De az Ardunio még mindig felhasználó barátabb. :)
2021. jan. 25. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
85%

Villanyon digit2-ből ha jól tudom intel 8085 lesz, de Assemblyben.


Az Arduino bár tényleg hobbistáknak való, de ez közel sem jelenti azt hogy hallgatóként ne használhatnád. Ha nagyon ízes, gyors és kevés helyet foglaló programot akarsz írni, akkor azt valóban nehéz az Arduino könyvtárakkal kivitelezni, na de tanuláshoz több mint kiváló eszköz. Leginkább erre lett kitalálva. Tök jól meg lehet tanulni az alapokat. Mi az a port, kimenet-bemenet, ledek villogtatása, nem mindegy hogy kötöm az alkatrészeket a mikrokontrollerhez, hogy kommunikálok a számítógéppel és minden más. Nem kell lemenned regiszter szintig. Arra van egyszerűbben tanulható mikrokontroller. Ha olyanokat látsz, hogy TCCR0, OCRA0, TIMSK meg DDRD, akkor persze mehetsz tovább Arduinoval is, de meredek tud lenni.


Ha érted a nagyon alapokat Arduinoból (ledvillogtatás, Serial port, nyomógombok, esetleg minimális interrupt) akkor 8051 assemblyben. A digit2-n tanult 8085 assembly nagyon hasonló lesz ehhez. Kiindulási alapnak perfekt.

A 8051-et azért ajánlom, mert bár ősrégi, de tényleg pofon egyszerű az utasításkészlete és a perifériái is nagyon alapok. Ha architektúra szintig le akarsz menni a megértésben, talán ez a legegyszerűbb mikrokontroller ami azért még ma is előkerül pár helyen. Ha jól tudom, akkor szakirányon is ezt tanítják. Dokumentáció és anyag van bőven.

A natúr AVR/PIC jóval bonyolultabbak, az ARM alapú mikrokontrollerek (ST Nucleo) pedig nem kezdőknek lettek kitalálva. A CubeMX amit említett a #4-es válaszadó egy nagyon szuper környezet, de a tanulást kezdő szinten nem könnyíti meg, sőt.. Amikor egyből HAL-lal dolgozol, és millió féle clocking, interrupt meg miegymás közül választhatsz, az minden csak nem kezdőbarát.


Nyugodtan ismerkedj az Arduinoval, mert filléres tétel és nagyon sok projektet lehet találni a neten. Aztán utána Assembly szinten én személy szerint a 8051-et javaslom, de csak mert tényleg banális mikrokontroller egy ARM-hoz képest, és Ebay/Aliexpressről szinten nem túl drága egy panel, de ez az én 2 centem.

2021. jan. 25. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
57%

A mikrokontrollerekhez szükséges ismereteket inkább Digit 2-n és Info 1-en fogod majd elsajátítani.


Egyébként én is javaslom egy Arduino, illetve ahhoz tartozó kezdőkészlet beszerzését. Az Arduino IDE segítségével gyorsan kipróbálhatsz ötleteket, hamar jön sikerélmény, ha pedig mélyebben belenyúlnál a dolgokba, az Atmel Studio / Microchip Studio segítségével azt is megteheted. Külön előny, hogy egy csomó dokumentációt és projektet elérhetsz Arduino-hoz, úgyhogy kezdőknek talán az a leginkább ajánlott.


Az STM32 illetve a PIC is jó választás (utóbbiban pengék a Digit 2 oktatói), azokkal sem nyúlsz mellé.

2021. jan. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
79%

Külön mikrokontrollernek akkor lehet (lesz?) értelme, ha már túl vagy az elektronikai képzésen. Az Arduino nagy előnye, hogy nem kell vacakolni az áramköri környezettel, nem kell ellenállást, kondit választani, esetleg fokozatokat méretezni, stb. Ha már legalább olyan szinten leszel, mint egy rutinosabb műszerész, akkor lehet mókolni áramkörökkel, addig viszont az Arduino jó platform a mikrokontroller használatához.


Én anno egyébként egy PIC16F871-essel kezdtem, ami ma már elavultnak számít, ráadásul sokan inkább az AVR-ekre esküsznek.


Ez csak kis ízelítő, de mondom, vannak modernebbek is.

[link]

(PIC16F870/871)

2021. jan. 26. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Okés, akkor valószínűleg Arduino lesz. Szerintetek egy nyár alatt napi átlag 1-2 óra tanulással kitanulható nagyjából?
2021. jan. 26. 18:26
 10/14 anonim ***** válasza:
57%
Valamilyen szinten biztosan.
2021. jan. 26. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!