Mikrokontroller hogyan?
Jelenleg a BME-VIK-en tanulok villamosmérnöknek és otthon szeretnék a tanulmányok mellett saját projekten dolgozni. Programozni tudok (C, CPP, Assembly). A kérdés az pontosan, hogy milyen mikrokontrollert érdemes beszerezni (és honnan), ha valami olyasmit szeretnék, amely nem a középiskolás érdeklődő réteget célozza meg, hanem olyanokat, akik a későbbiekben akár ezzel akarnak foglalkozni (beágy szakirány pl).
Kb eleinte csak azt akarom elérni, hogy bitsorosan tudjak küldeni adatot egy külső perifériára, de ezek után már szeretnék komolyabb dolgokat is összerakni.
Bármilyet.
Érdemes tudni, hogy nincs a "hülyék" vagy a "hobbisták" számára kifejlesztett mikrokontroller. Mindet használják az iparban. Az arduino uno központi egységét az AtMega328-at is.
A mikrokontrollerekre is igaz az ami a programozásra. Nem ezt vagy azt a kontrollert kell megismerni, hanem a kotrollereket úgy általában.
Egyébként, régen, amikor még én tanultam az intel 8051-es kotrollereken alapult a tananyag, de ez mára jócskán felülíródott.
Ha ma menő, divatos, nagy jövő előtt álló kontrollert keresel, akkor azok az ST Micro STM32 nevű cuccai.
Ha csak hobbira szeretnél valamit, akkor az Arduino a legjobb választás. Szerezz be egy Arduino Nano-t 328-as AVR-rel. Már 700 Ft-ért beszerezhető (Ebay, ingyen postával), breadboard-friendly, és az ingyenesen letölthető Arduino IDE-n kívül csak egy USB kábel kell hozzá, semmi több. És már lehet is csapatni. Igaz, ha sürgősen kell, mert nem akarsz egy hónapig rá várni, akkor a Vaterán is hozzá lehet jutni úgy 1800 Ft-ért.
Igaz, én a Visual Studio-t jobban szeretem, van is hozzá egy tök jó bővítmény, a Visual Micro. Ingyenesen is használható, de baszogatni fog, hogy regisztráld pénzért.
Amikor én foglalkoztam ilyesmivel, akkor két nagy név volt, a Microchip (PIC) és az Atmel (AVR). A PIC-eknek jobb volt a dokumentáltsága, jobb ingyenes fejlesztő progik voltak hozzá, az AVR-ek viszont ipari felhasználásra robosztusabbak, megbízhatóbbak voltak, sokak szerint jobban meg voltak tervezve. (Azóta az Atmel-t felvásárolta a Microchip, de a két irány megmaradt.) A fentebb említett egyéb típusok is biztosan jók, azokat nem ismerem.
Én annak idején ezzel a doksival kezdtem, kezdőknek szép olvasmány. :)
"PIC16F870/1 Datasheet"
Az Arduino akkor jó, ha nem a csupasz kontrollert akarod használni és mondjuk saját tervezésű hardverbe ágyazni (bár egy villamosmérnöknek ez nem akadály), hanem inkább kész hardverre építeni. Nem akarom leszólni, mert amúgy nagyon jól kitalált eszközök. Érdemes lehet ezzel kezdeni, később esetleg saját hardvert építeni valamilyen kontroller köré, és jobban elmélyedni a kontroller IC-k lelki világában.
A CPLD és az FPGA használata sokal szűkebb, mint az általános mikrokontrollereké, ezért én ez utóbbit javasolnám.
STM32 tényleg jó, és ARM, ami előny. Az egyszerűbb verziós lapok (pl. 103) már ezer Ft alatti áron bejönnek Kínából, de a jobbak azért drágábbak, többezer Ft.
Az ESP32 "nagyon kínai"? Kétezer Ft környékén kapható lapok, valódi két maggal, valódi párhuzamos programozással, freeRTOS operációs rendszerrel, rengeteg hardverben megvalósított periféria kezeléssel, 240 Mhz-el, elég sok memóriával.
A beépített WiFi sem hátrány, ha induláskor nem használod is ki. A gcc fordítója a C++11-et tudja, de az eggyel újabb egy részét is.
Melyik kontroller tudja ezt, ami nem tízezrekbe kerül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!