Hol lenne érdemes programozást tanulni?
Jelenleg levelezőn vagyok egyetemen, teljesen nem belevágó szak, emellett van egy félállásom, viszont ez azt jelenti, hogy rengeteg szabadidőm is, ezért szeretnék belekóstolni a programozásba. A barátom annak tanult, próbál magyarázgatni, mini projectezgetünk, de rendes tudást nem várok el tőle.
Ha nem egyetemen szeretném tanulni, akkor hol éri meg elkezdeni a tanulást? Persze sose ér véget, az önfejlesztés is fontos, de ha egylőre azt se tudod mi-hol van, nincsenek teljesen alap információid, akkor azt se tudod mit keress, ha elakadtál.
10: Nem rólad beszéltem, burgonya.
A kérdezőnek: Aki ilyen hülyeséget állít, hogy programozni nem iskolában tanulsz meg, az nem tudja mit beszél.
A tanulás folyamatának vannak fázisai. Amire ők gondolnak, az a bevésés fázisa, amikor a szerzett ismereteket elmélyíti a tanuló. Az iskolában ugyanis az ismeretet adják át, a házifeladat elvégzése már arra való, hogy az iskolában átadott ismeret /a tudás/ megfelelően rögzüljön. Vannak persze, akik esetében az átadott ismeretek zöme azonnal rögzül, és vannak akik még otthon is hiába majomkodnak vele, sőt, el kell, hogy járjanak repetára, vagy magántanárhoz is, hogy ne maradjanak teljesen hülyék.
A megszerzett ismeretek kombinálása, az megint egy másik dolog.
Természetesen lehet iskolán kívül is tanulni, ismereteket szerezni - csak nem bármit és nem az eféléknek - de azt megnézném, hogy hazugmondó és tsai mikor jutnánal el iskola nélkül, pusztán önerőből, mondjuk a gyökvonásig.
Amúgy is, "igazmondó" reloaded egy nulla. Nem programozó, de még amatőrnek is nagyon-nagyon kevés. Ez abból is látszik, hogy mekkora ökörségeket állít, pl., hogy ő a hatodik nyelvet is az alapoktól kezdené, holott, eleve, soha nem ismert hat nyelvet, de még ha úgy is lenne, totál fölösleges befektetés volna mondjuk a hátultesztelő ciklusokat, a kiválasztás tételét, vagy bármit újra venni a C-nél, pascal-nál, Java-nál, mindegy minél.
" Hanem csinálj egy chat app-ot. Akár webre, akár telóra, akár desktopra. De itt kell kliens, server, bejelentkezés..stb"
LoL.
Egy szimpla, webes chat progi php-ban kb. 70 sor, mondjuk bő fél óra.
Kliens-szerver? Észnél vagy? A szerver oldali script nyomja a kliens felületét. Jószerivel egyéb dolga sincs.
Egy komolyabb chat, regisztrációval, adminnal, emoticonnal, bad words filterrel együtt se nagyon több 6-700 sornál /+ word list/. Ha valami framework-öt is használsz, akkor még a fele sem.
Ebből nem lehet programozni tanulni. Legalábbis hatékonyan nem.
Veled is csak többen vagyunk. :/
#12
Bár nem én javasoltam a chat app-ot, de szerintem sem akkora hülyeség. Senki nem mondta, hogy feltétlen php-s backendet kell mögé rakni, de ettől függetlenül több technológiát is megismer (pl websocket) illetve egyéb nyelv esetén hogyan lehet hálózati alkalmazást írni (hiszen alapvetően a programok jelentős része a gyakorlatban az). De lehetett volna bármi mást is felhozni, építhetne időjárásállomást is egy arduino segítségével és akkor meg C-vel ismerkedhetne.
NEM ez a lényeg és nem is kell kisarkítani, hanem hogy egy valós projekt kapcsán könnyebben tanulsz. Nem véletlen, hogy idegennyelvet is csak úgy lehet igazán tanulni, ha beszéled is, tehát használod. Attól hogy munkafüzeti feladatokat töltögetsz ki, még nem lesz nyelvtudás. Szerintem a "költő" is így értette.
"Az iskolában ugyanis az ismeretet adják át, a házifeladat elvégzése már arra való, hogy az iskolában átadott ismeret /a tudás/ megfelelően rögzüljön."
Igaz is meg nem is. Inkább azt mondanám, hogy egy iránymutatást adnak és nem ismeretet. (Mondom ezt egy Bsc után.) pl vegyük az adatbázistervezést: nem voltak rossz tanáraim (elméleti kifejezetten jó volt), de érdemben kb semmit nem tettek hozzá ahhoz, amit amúgy az Ullmann féle könyvből ne tudhattam volna meg. Sőt, a gyakorlati oktatóm pl elavult marhaságot magyarázott, amibe bele is sült mikor rájött ő is, hogy frissíteni kéne a jegyzeteit mert már 5 éve is deprecated volt amiről beszélt. Na mindegy.
Szóval az iskola is egy út, ami átfogó betekintést ad (hiszen megismerkedsz a hálózati rétegekkel és egyéb nyalánkságokkal, amik pl pont a szerver-kliens program esetén - csak hogy a példánál maradjunk - nem jönnek rosszul) de alapvetően programozni nem tanítanak meg. Vagyis az átfogó "ismeretterjesztésen" kívül semmi olyan plusz tudást nem tudnak adni, amit amúgy pl könyvekből ne lehetne megszerezni, hiszen az általuk összeállított oktatási anyag forrásaként is azok szolgálnak.
A tényleges tudást munkahelyen szereztem meg, tapasztalt kollégáktól . Ott egy év alatt többet fejlődtem, mint az egyetemi 4 év alatt.
Nyilván nem mondom, hogy haszontalan lett volna (kitartásra nevel az tuti), de baromság hogy jó szakember CSAK diplomásból lehet. Erre van is egy személyes példám, aki 18 év gyakorlattal, diploma nélkül mentorált frissen végzett eltés progmatosokat. Végül levelezőn elvégezte ő is, mert "hogy néz már ki, hogy neki nincs". :)
"Egy szimpla, webes chat progi php-ban kb. 70 sor, mondjuk bő fél óra."
Ha Te biztonságosan megcsinálod php-ba, regisztrációval, real time chatként. Úgyhogy több partnerrel is beszélhetsz - tehát egy Messenger-t, Skype-ot csinálsz. És ezt 70 sorban megcsinálod fél óra alatt én fizetek neked 13.5 millió forintot (az összes félretett pénzemet). Rendben vagyunk? De képernyőmegosztásba csináld.
"Ebből nem lehet programozni tanulni. Legalábbis hatékonyan nem."
Hát jobban meglehet, mint olyan OOP-ban írogatni kódot, hogy a "Kutya ugat", meg "Auto" és akkor van piros autó, kék autó, ilyen metódusokat írsz és csak kiiratás történik meg... Ez lószar... Ezt tanulják az iskolába és ezzel nem is mennek semmire, mert érdekes módon, akik kikerülnek Egyetemről vagy bármilyen képzésről a valós munkahelyi környezetbe nem fognak tudni semmit, eléverznek segítség nélkül, mert fogalmuk sincs, mit hogyan kellene használni.
"Hát jobban meglehet, mint olyan OOP-ban írogatni kódot, hogy a "Kutya ugat", meg "Auto" és akkor van piros autó, kék autó, ilyen metódusokat írsz és csak kiiratás történik meg... Ez lószar... Ezt tanulják az iskolába és ezzel nem is mennek semmire, mert érdekes módon, akik kikerülnek Egyetemről "
Honnan is tudnád te, hogy mi folyik az egyetemeken?
Közöd nincs az egészhez. Csak irkálod a hülyeségeket. Amiket kitalálsz, vélsz, gondolsz.
"Honnan is tudnád te, hogy mi folyik az egyetemeken?"
Végigjártam. Kettőt is. Egy mérnökinfot és egy psz-t. A psz hasznosabb volt. Mérnökinfon is volt rengeteg hasznos dolog, de a programozás nem tartozott közéjük és a tudásannyag is olyan, amilyen. Igaz, minden félévbe volt valami progos tárgy vagy köze van. Talán a Robotprogramozás volt az Egyetlen olyan tantárágy, ahol valóban gyakorlatias szempontból közelítettük meg a dolgokat, hisz ott voltak előtted az Ipari robotkarok és dolgozhattál volna, ráadásul a legkorszerűbb technológiákkal. De az ilyen Prog 1 - 3-ig tartó tantárgyakon a tudásanyag az semmi.
A PSZ képzés nem volt rossz, de azt csak azért végeztem el levelezőn, mert érdekelt. Ott is inkább gyakorlatias oktatás folyt.
Szóval a Programozásra visszatérve, tényleg ilyen feladatok vannak. Nem nagy kunszt. ZH-kba olyan van, hogy hozzon létre egy Interface-t és megvan adva milyen metódusnak kell a protitpípusát megírni. Aztán csinálj konstruktórt, hívd meg ezt, hívd meg azt. Ne haragudj, de ez semmi. Nem is értem, hogy tudnak bukdácsolni egyesek ...
Szóval szerintem kettőnk közül, akinek nincs köze a felsőoktatáshoz, az Te vagy.
Volt vizuális programozás is. Na az is olyan volt, amilyen. Ha azt a módszert alkalmaznánk, amit ott tanultunk akkor az eredménye => saláta kód! :). Szóval tényleg megéri ...
Nem mondom, hogy nincs hasznos dolog. Mert például ott van a matek, elektro, villanytan, iránytech, jelek, érzékelők...stb. Azt egyedül, segítség nélkül nem tudod megtanulni, főleg ha olyan laboros, ahová eszközök is kellenek. Itt valóban előjön az, hogy muszáj elmenni Egyetemre például. De a programozás nem ilyen! Nem kell hozzá se tanfolyam, se Egyetem. Ez maximum egy kisebb szemléletmódot ad, de ha ott akar az ember megtanulni programozni vagy attól az anyagtól várja, hogy majd tud programozni akkor nagyon elvan tévedve.
Tényleg a legjobb módszer az, hogy bele a mélyvízbe. Úszni is így tanulsz meg. Bedobnak a medencébe és megtanulsz úszni. Nem kell a baszakodás, már bocsánat a kifejezésért.
A legalapvetőbb dolgokon végigrágod magad és utána belevágsz olyan projectekbe, amik IRL hasznosíthatók és nem 3 éven keresztül konzolos alkalmazásokat fejleszteni. Az egyik hozzászoló említette az Arduinót. Az is nagyon jó választás vagy még ott van a STM32 Discovery Board. Az is nagyon jó. Gyroscope-tól kezdve minden bele van építve. Letöltöd a ChibiStudio-t, amibe ezernyi példa van és máris mehet a buli. Ha elakadsz még a szoftver készítőjétől is tudsz kérdezni (Amúgy az olasz faszi egyedül fejlesztette le az egészet és mindenkinek egyesével válaszol a fórumba és segít). Szóvel ezek a mikrokontrollerek remek eszközök arra, hogy tanulj és ráadásul interkatívan, illetve egy teljesen kézzelfogható eredményt kapsz. Ciklusoktól kezdve mindent megtudsz tanulni már egy léptető motoron keresztül is.
Visszatérve a Vizuális programozásra. Olyanról pl szó sem esett, hogy figyelj már, ha gui alkalmazást csinálsz akkor async metódusokat használj, mert különben 1-1 feladat elvégézésére befagy addig az alkalmazásod. ;). (ez csak egy példa, sorolhatnék még számtalant)
Szóval, ha nagyobb projecteket készítessz, de akár lehet kisebb project is, de az legyen összetett, többféle funkcióval. Nem kell, hogy ezeket a projecteket 1 hét alatt befejezd. 1 évig is csinálhatod, hiszen rengeteg tanulsz, mert annyi mindent felhasználsz és közben tanulod az elméleti hátteret is, hiszen folyamatosan olvasol utána, mit hogy kéne, miért kéne, miért így kéne, ha ezt megváltoztatom akkor mi történik... De szerinted, ha ez nem egy járható út, akkor kérlek fogalmazd már meg nekünk, laikusoknak, hogy mi lenne az? :).
Nagy házi: [link]
Progalap I. első félév:
Algoritmusok
A tudás fajtái
Specifikáció és algoritmus
Egy gép belülről: faktoriális számítása
Pszeudokód: a gép szöveges leírása
Algoritmus – definíció
A programok
A programozás alapjai
Helló, világ
Számológép
A változók és használatuk
A típusok fogalma
Kifejezések
Változók a C nyelvben
A C nyelv statikusan típusos
A kör kerülete és területe
A vezérlési szerkezetek
A(z imperatív) programok működése
Szekvencia: egymás utáni lépések
Elágazás: feltételes végrehajtás
Elágazások a C nyelvben
Ciklus: működés
stb, stb.
A hatodik héten már pointerezés megy ezerrel.
Lényegében az első félévben megtanítanak - alaphangon - programozni C-ben. Megismered a nyelvi elemeket.
Magadtól eddig a szintig úgy legalább másfél év alatt jutnál el. Te meg aztán pláne.
Szóval, fölöslegesen hazudozol.
OOP talán valamikor a harmadik-negyedik félévben kerül szóba.
Nehogy azt képzeld el, hogy ilyen stílusú játék beadandót készítenek. :D Az sima console app - ami tényleg pár sor. Egy amőba játék is pár sor...
"A házi feladat sorainak számára nézve nincs alsó és nincs felső határ. Alapvető követelmények vannak a működésével és a felépítésével kapcsolatban"
Amit felsoroltál tematikát az semmi... :). Már bocs, de ugyannyi idő alatt egyedül is elsajátítod otthon, hogyha elolvasod azt a jegyzetet. Nem kell, hozzá bemenned órára. :) Nem kapsz több tudást, mint ami le van írva.
De ezt is hiába tanulod meg még nem leszel képes két mikrokontrollel közötti kommunikációa buszon keresztül. Na ugye?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!