25 évesen elkezdeni tanulni programozni, úgy hogy matekból csak alapokra emlékszem érdemes?
Az egy több évtizedes mítosz, hogy a programozáshoz hú, de komoly matematikai ismeretek kellenek. Hülyeség. A két szakterületnek annyi a köze egymáshoz, hogy az informatikában is lehet számolni, és a matematikában is lehet számítógépet alkalmazni. De amúgy két tök különálló szakterületről beszélünk, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a matekosok többsége brutálisan gyenge informatikából. (Oké, ez csak saját tapasztalat, nem valami reprezentatív kutatás, és tudom, sokan szeretik ezt a két szakot párosítani... talán kissé erőltetetten is, de egyetemről is az a tapasztalatom, hogy a "matek-infósok" 90%-a vagy az egyikből, vagy a másikből rendkívül gyéren teljesít.)
Az az oka, hogy szeretik a matematikát idekapcsolni, hogy amikor még nem volt kiépült intézményrendszere az informatikának, akkoriban - kényszerből - a matematikához szokták hozzácsapni. Persze, nem mindenhol, volt, ahol a fizika részeként próbálták kezelni, és volt, ahol a híradástechnikaként, de legtöbbször a matematika alá szerették volna besorolni. Ehhez egy érdekesség: talán még ma is sokaknak ismerősek a Matematika Feladatgyűjtemény I. és II. nevű kiadványok. Azok a sárga, illetve zöld alapon fehér csíkos, jó vastag, szenvedtető kiadványok. Nos, ennek volt harmadik része is: [link] És igen, ez egy programozás feladatgyűjtemény.
De aztán pár év alatt kiderült, hogy a matekosok többsége teljesen inkompetens a programozáshoz, a tantervekbe csak elvétve került bele az algoritmizálás, és egyre inkább a technika nevű, ma már feledésbe merült tantárgyba szántották be. Onnan vált önálló tantárggyű a '90-es évek második felében.
... viszont az a mítosz, hogy a programozás a matematika része, még ma is makacs módon tartja magát.
Az igazság pedig az, hogy konkrétan a matematika akkor kell a programozáshoz, ha matematikai, vagy azon alapuló szoftvereket akarsz írni. Mondjuk egy navigációs szoftverhez azért jó, ha konyít az ember a koordinátageometriához meg a gráfelmélethez (is). De ez egy szűk részterület. Ennyi erővel felhozhatnám a génszekvenálást segítő, genom-elemző szoftvereket is, amik megírásához meg komoly biológiai szaktudás kell. Mégse mondom azt, hogy ha programozni akarsz, akkor pengének kell lenned biológiából, mert hát van olyan szoftver, amihez majd az kell.
Amire szükséged lesz, az a logika. De azt meg azért ne tekintsük már a matematika sajátjának... már csak azért se, mert sok ponton nagyon más gondolkodásmód kell az algoritmizáláshoz, mint a számtanhoz.
3: Persze. CRUD appokhoz nem kell a matek. :). Na de a programozás akkora terület lassan, mint az Univerzum. Ha az ember használható dolog akar csinálni, akkor szüksége lesz valamilyen szintű matematika/fizika/elektronika/közgazdaság tudásra, attól függően, hogy milyen területen helyezkedik el. Beszélhetünk képfeldolgozásról, jelfeldolgozásról, pénzügyi szoftverekről (Vannak banki hírdetések, akik programozókat keresnek, de ott is elvárás a gazdasági ismeretek, PSZ, Közgáz diploma is feltétel a programozás másodlagos), orvosi szoftverek (Itt mégjobb, ha orvosláshoz is értessz, főleg orvosi képfeldolgozásba, nem egy orvos professzor programozik, és kutató..., nem kérnek fel bootcampes programozókat ilyen munkákhoz. :D). Szóval a terület vételen és általában mindenhez kell valami plussz, nem elég a programozás. :)
Önmagában természetesen tanulni a programozást nem kell matek! Ezzel egyetértek. Vagyis igazából, osztás, szorzás, mátrixok .. ha ez megy akkor teljesen OK minden. Változókat létrehozni, ciklusok, elágazások ... stb stb. Ezeket, ha tanulod valóban nem kell matek. :D. Na de ezzel mire mész? Semmire. Nem vesznek komolyan. Ahogy mondtam megkeredhetsz olyan szinten és olyan állást is találhatsz ahol csak CRUD van és ennyi ... :). De a fizetésben is megfog látszani, mert 200 nál nem kapsz többet.
Nem érdemes.
A programozás az elég erős matematikai tudást is igényel. Bárki bármi egyéb hülyeséget is állít. Amit alapszintű matematikai ismeretekkel is meg tudsz valósítani, az minimális kivétellel, már rég óta nem piacképes.
Érdemes, a programozás leginkább sajátos problémamegoldási képességet igényel ami kialakul idővel ha foglalkozol vele rendesen.
Nyilván a matektudás sem utolsó, de nem kell számolgatni feltétlen olyan sokat mint ahogy mondják, ott is a gondolkozós rész a fontos.
Hogy megértsd az összefüggéseket és meg tudd oldani az adott felmerülő problémát.
Bár ha a matektudás nem az igazi akkor egy BSC nagyon nehéz lesz, inkább valami gyorstalpaló ez esetben illetve online kurzusok.
30 évesen is érdemes lehet. A matek tudás előny, de nem feltétel. Nekem személy szerint a legjobb matekos ismeősön egyben a legjobb programozó ismerősön is.
A kapcsolat viszont sokkal inkább érinti a logikai készségeket, mint a tényleges matematikát. Logikaolag hasonló a kettő, de ez nem jelenti ezt, hogy matematikusnak kell lenned, hogy programozni tudj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!