Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Szintetizált programok?

Szintetizált programok?

Figyelt kérdés

Mi vajon a programfejlesztés - mint szakma - jövője? Tovább megyek, mi lehet a jövője egy olyan milliőben, ahol a programok maguk írják meg a programokat, maguk tervezik, optimalizálják, tesztelik ezeket a rendszereket?

Nem félő, hogy akár négy-öt éven belül eljuthatunk arra a szintre, hogy nem kell fejlesztő, mert a gép mindent maga megír, megold?

Vagy legalábbis nem kell majd ennyi fejlesztő mint most?

Lehetséges, hogy kifejlesztenek egy programcsomagot, amely valamilyen szabályrendszer alapján, maga fogja megtervezni, megírni és kitesztelni az igényelt programot?



2020. júl. 8. 03:02
A kérdező szavazást indított:
Igen, tartok ettől. Öt éven belül be is következhet
Tartok ettől, de húsz év is kell hozzá, vagy még több
Nincs ilyen veszély. A programozók soha nem lesznek pótolhatók
Szerintem az MI-t nem fogják pazarolni efféle célokra
27 szavazat
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
46%
Nem tud. A mesterséges intelligencia is előre programozott, adott feladatot tud megoldani. Mást nem. Nem fog egy kódot megírni neked, mert nem tud, de ha meg is tudna írni akkor is meg kéne írnod, hogy mit írjon meg, ergo ugyanúgy programozol, hogy ő leprogramozza és ez egy paradoxon lenne.
2020. júl. 8. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
74%

Tételezzük fel, hogy ez a (jelenleg sci-fi-be illő) világ beköszöntene:

Fejlesztőre akkor is szükség van, mert hiába van egy gyárad, a gyárt is meg kell tervezni és elkészíteni. :)


Azontúl én lennék a legboldogabb ha ez megvalósulna, mert az azt jelentené, hogy sokkal gyorsabban, sokkal több, testreszabott program lenne előállítható alacsonyabb költségen, tehát megindulna egy fejlődés.


Tudod hányan papírfecniznek meg excel táblába tologatnak olyan adatokat amik már rég túlnőtték az igényeket? A kkv tipikus példa erre. Persze van a piacon jelenleg is számukra fejlettebb megoldás, de vagy "túl bonyolult" (szerintük, mert túl összetett), vagy nem tudja azt amire szükségük lenne vagy túl drága. Egyedi fejlesztés lehet meghozná azt a halmazmetszetet amire szükségük lenne, de jelenleg annak a költsége is az egekbe rúg (vezetői szemmel). Az más kérdés, hogy most is megtérülne sok esetben, de "minek ha a papír meg az excel ingyen van?" <-- nem vicc, ezt tényleg érvnek szánták.


Tehát ha olcsón, gyorsan, egyedit lehetne előállítani a minőség megtartása mellett, akkor talán ez a réteg is felismerné a hasznosságát és pl nem egy papírcetlire vennék fel az anyagrendelést egy fatelepen. (Árukiadásnál a 3-ast pedig 9-esnek nézték a szép kézírás miatt így kiszállítottak 6 gerendát ajándékba. :D)


Úgyhogy veszély az nincs. De sajnos ez csak sci-fi (egyelőre). :(

2020. júl. 8. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
69%
Nem félő, mert még évtizedekbe telik mire elérjük azt a szintet, másrész ilyentől az az alulképzett ember fél, aki csak gépiesen megtanult szkriptelni, bármiféle logikai megértése helyett. Én meg kb teszek arra is, ha már holnap szakmát kell váltanom, mert úgyis megtanulom ha kell.
2020. júl. 8. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
49%

Azért ez elég naiv elképzelés az AI-ról, főleg az 1-es. A modern mesterséges intelligencia kutatás pont arról szól, hogy olyan rendszereket hozzanak létre, amik (elméletben) végtelen számú problémára tudnak megoldást kreálni. Genetikus algoritmusok, neurális hálókon alapuló mélytanulás etc.


Ráadásul a legnagyobb veszélyt a programozók munkájára nem is az AI jelenti, hanem azok a rendszerek, amik képesek a felhasználó természetes nyelven, vagy más interfészen keresztül megadott igényét értelmezni, és abból megadott szabályrendszer és előregyártott panelek alapján egy "alkalmazást" létrehozni. Erre már ma is vannak próbálkozások, gondoljunk csak a makrórögzítő funkcióra Excelben (meg egy csomó más programban,) vagy a BI toolokra, ahol a user összekattintgatja magának, hogy mit akar látni egy riportban, és a tool létrehozza neki a reportot. Ezek ma még nem igazán "veszélyesek," mert egyrészt még mindig túl bonyolultak az átlag user számára, másrészt az komplexebb követelményeket még nem tudják kezelni, de fejlődnek ők is. És lehet mondani, hogy ezek (ie. Excel makró vagy riport gyártás,) amúgy is az "aljamunka" a programozáson belül, de az igazság az, hogy a programozók egy jelentős (nagy?) része elsősorban ilyeneken dolgozik.


Mindezekkel együtt nem látom azt, hogy 5 éves távlatban csökkenne a kereslet a programozókra, az még mindig odébb van. 20 év már reálisabban hangzik. De mire eljutunk oda, hogy a fejlesztői munkát is automatizálják, addigra már a szakmák nagy részére igaz lesz ez. Olyan társadalmi változások előtt állunk, amik túlmutatnak a szűkebb iparágunkon.

2020. júl. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:

Az első válaszoló több dologban is téved. A mesterséges intelligencia nem csak arra képes, amire beprogramozták, hanem annál sokkal többet.

A másik, hogy a megrendelő sem programozik a szó klasszikus értelmében, mégis a kívánalmainak megfelelő programok készülnek.

Az, hogy a feladatot megfogalmazzuk egy gépnek valamilyen formában, még nem egyenlő azzal, hogy le is programozzuk. Ezzel a szemlélettel élve, a megrendelő is programoz bennünket, amikor a kivánalmait előadja, részletezi.


Én egyébként arra hajlok, hogy a kérdésben vázoltakat már most meg lehetne valósítani, tehát létre lehetne hozni egy olyan rendszert, amely a megrendelői igények jelentős részét az emberi produktummal azonos minőségben képes lenne elkészíteni. Logika szempontjából még jobb is lehetne.

Ma már kijelenthető, hogy nem sok olyan algoritmus van, amit ne fejlesztettek volna le, max. a paramétereik számában, tartalmában különböznek ezek. De bármelyik ilyen algoritmus szétbontható olyan elemi egységekre, amelyekből összeállítható egy másik algoritmus, a korábbival közel azonos, vagy éppen teljesen más célra.


Valamikor régen létezett egy számítógép, amely a PDP-8 névre hallgatott. Ez egy processzor-mentes gép volt, hiszen akkoriban még processzorok nem is léteztek. A masina mindössze nyolc utasítást ismert, mégis, erre építve hoztak létre programnyelveket, programrendszereket, amelyeket a gépen eredményesen futtattak is.


Szóval, szerintem a lehetőség már adott, hiszen számítási teljesítmény és háttértár ma már egy magánszemély számára is korlátlanul elérhető.

2020. júl. 8. 14:24
 6/26 anonim ***** válasza:
53%
Ha olyan szintet ér el a mesterséges intelligencia, hogy a fejlesztőket helyettesíteni tudja, akkor addigra már a legtöbb szakmát helyettesíteni fogja, teljesen más világ lesz.
2020. júl. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
86%
A mesterséges intelligenciának a közelében sem vagyunk sehol, semmilyen formában. Amit jelenleg AI-nek neveznek, azok az átlagosnál bonyolultabb programok, de semmi több. Egyelőre senki nem tudja megmondani, mikor lesz igazi, embert helyettesítő AI, ha lesz egyáltalán valaha. Úgyhogy a mostani programozóknak, de még az unokáiknak sem kell félni, hogy munkanélküliek lesznek. Kivéve, ha bootcamp-en végeztek :D
2020. júl. 9. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:

"A mesterséges intelligenciának a közelében sem vagyunk sehol, semmilyen formában."


Ez a kijelentés egy kicsit felületes.

Az MI-t nem képes legyőzni az ember sem GO-ban, sem sakkban, sem más, tartós figyelmet és száraz logikát igénylő területeken. Az összetettebb dolgokban meg cégek komplett felügyelőbizottságát, igazgatótanácsát alázza szénné.

2020. júl. 9. 18:35
 9/26 anonim ***** válasza:
45%

"MI-t nem képes legyőzni...[...]"


Ez nem azért, van mert "MI", hanem azért mert gép és előre tud 1000 lépést számolni nagyon-nagyon gyorsan, tehát mindegy mit lépsz, mert az összes lehetséges lépést előre tudja.... Semmi köze az MI-nek ehhez.

2020. júl. 9. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

"Semmi köze az MI-nek ehhez."


Akkor légy szíves, áruld el nekem, mi az az MI.

2020. júl. 9. 19:40
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!