Mi a véleményetek az alábbi ötletről?
A gyakorikérdések oldal már elég elavultnak tűnik. Mint programozók, jópáran összefoghatnánk, hogy megírjuk az oldal 2.0-ás verzióját. Mindezt open-source alapon, majd ha kész a weboldal eljuttathatnánk azt a WebMinute kft. (gyakorikérdések üzemeltetője) részére.
Ha összefogunk, szerintem egy remek oldalt is össze tudnánk hozni.
Volt ennek az oldalnak számtalan konkurenciája. Csak jellegéből fakadóan egy ilyen kérdezz-felelek oldal csak egy kritikus tömeg esetén működik, ha kevés a felhasználó, akkor a kérdezők azért látogatják az oldalt egyre ritkábban, és azért csökken az aktivitásuk, mert kevés jó minőségű, releváns válasz érkezik, a válaszolók meg azért, mert kevés a megválaszolandó, illetve a még meg nem válaszolt kérdés.
Ami ebből a lényeg, hogy a GYK működik. Nem kényelmes, nem szép, sok funkció van, ami hasznos lenne, de nincs, viszont működik. Így aztán hiába van egy oldalnak extra funkciói, hiába szebb, hiába kényelmesebb, a GYK attól még működő alternatíva marad, így nem is hagyják el tömegében ezt az oldalt. Már csak azért sem, mert nem ismerik az alternatívát. Ahhoz meg igen erős tőkebefektetés kell, marketing, reklám, ami viszont aligha térülne meg, így senki nem önti a pénzt a kútba. Tehát a GYK üzemeltetőjének nem kell attól aggódnia, hogy fellép egy jobb konkurencia. És még van néhány tényező, ami miatt a GYK nem érdekelt abban, hogy különösebb fejlesztéseket végezzen el önszántából, mert nem kell tartania a konkurenciától. „Ami nem romlott el, azt nem kell megszerelni.” Az oldal így is hozza a megfelelő látogatottságot, így a reklámokból a megfelelő bevételt. Ha jobb, szebb, kényelmesebb az oldal, akkor sem hoz nagyobb bevételt. Viszont a fejlesztés meg pénzbe, időbe, energiába kerül.
Te most hiába teszel le egy komplett opensource megoldást, annak a beüzemelése is időt, energiát kíván:
1. Te nem ismered a GYK adatbázisát. A te opensource megoldásod valószínű nem lesz kompatibilis a GYK adatbázisával, így azt migrálni kell, ami önmagában jelentős időt, energiát kíván. Meg kell írni a migrációs scripteket, többszörösen ellenőrizni, tesztelni kell. A GYK a háttérben végezhet olyan összesítéseket, futtathat olyan kódokat, amik a felhasználó részére nem láthatóak, de a GYK-nak kellenek, ezeket is át kell írni az új adatbázis sémára.
2. Az, hogy valami opensource, az önmagában semmire nem garancia. Ahhoz, hogy a GYK megbízhatónak tartsa a kódot, nekik is át kellene tüzetesen bogarászni a kódot sorról sorra, hogy nincs-e valahogy egy kiskapu. Ez is önmagában több heti, akár több hónapnyi munka. Lehet, hogy a kódban amúgy önmagában teljesen ártatlan apróságok vannak, amik önmagában nem tűnnek támadási felületnek, de ezeket együttesen kihasználva hátsó kaput biztosítanának a rendszerhez. Nota bene a crackelés sok esetben erről szól, hogy önmagában nem kritikus hibák, inkább sajátosságok összességében egymásra hatva kritikus támadási lehetőséggé állnak össze.
3. És ahogy mondani szokták, minden valamire való programban van legalább egy változó és egy hiba. Az opensource megoldásban is minden igyekezet és tesztelés ellenére számos hiba, bug fog maradni. Ki fogja ezt kijavítani? A közösség? Akkor újra át kell minden új változat esetén néznie a GYK-nak hogy a megváltozott kódon nem tartalmaznak-e kiskaput, vagy olyan sajátosságot, ami az oldal többi, változatlan részével együtt hátsó kapu nyitására adnak lehetőséget. Vagy a GYK fejlesztője fogja javítani a hibákat? Egy olyan rendszerben, amit nem ő írt, nem az ő szájíze, stílusa, metodikája alapján íródott? Ez sokkal nehezebb feladat, lehet az oldal jelenlegi programozói nem is tudnák ezt megcsinálni.
3.1. Ugyanez igaz, ha nem bugról van szó, hanem valami új fejlesztésre, ami akár határidős. Azt a közösség fogja lefejleszteni határidőre? Aligha. Nem fűződik hozzá érdeke, hogy tartsa a határidőt, vagy egyáltalán folytassa a fejlesztést. Vagy a GYK programozói fejlesszenek le valamit, ami megint csak nem a saját szájízük, sőt lehet nem is az általuk ismert nyelven íródott?
4. És ha már bugok… Mivel az oldal forrása nyílt lenne, jó eséllyel külsősök hamarabb felfedeznék ezeket, ami összességében több sikeres támadáshoz vezetne. Így, hogy az oldal forrása nem ismert, így nehezebb is egy-egy hibára, hiányosságra rátapintani és azt kihasználva támadni az oldalt.
5. Nem mellesleg az opensource megoldás valószínű más programnyelvet, más technológiát, más szoftverkörnyezetet fog igényelni, mint a jelenlegi. Az opensource megoldás átvételéhez újra kellene építeni a rendszert. Mert lehet, hogy az opensource megoldás Java nyelven íródott, a jelenlegi meg PHP-ben. De még ha PHP-ben írod is meg, lehet, hogy a jelenlegi oldal PHP 5-öt használ, te meg PHP 7-re építesz. Ha meg frissítené a GYK a PHP verziót, akkor lehet, hogy számos más program nem működne, ami még a szerveren fut. Lehet, hogy te MySQL-ben írnád meg az adatbázist, míg a GYK-n meg PostgreSQL fut, ami így aztán vagy kompatibilitási problémákat vet fel, vagy újra kell hangolni a rendszert. Vagy az opensource megoldás erősen épít az Nginx képességeire, míg a szerveren Apache fut. A már kialakult architektúrát kellene lecserélni valami újra, ami ki tudja milyen problémákat okoz rövid- és hosszútávon.
6. Szintén problémaforrás, hogy lehet, hogy az új opensource rendszer ezerszer szebb és jobb, de az extra funkciók miatt extra terhelést jelent a szervernek. Nem tudom a GYK-t hány szerver szolgálja ki, csak gyanítom, hogy egy. Viszont az új rendszert nem biztos, hogy ugyanaz a szerver elbírná ugyanilyen felhasználói aktivitással. Lehet, hogy egy jóval erősebb szervert kellene venni/bérelni, aminek önmagában hosszútávon fix extra költsége lenne. Vagy több szervert kellene hadrendbe állítani, ami megint csak magasabb üzemeltetési költséget jelentene.
~ ~ ~
Hiába a minden téren, teljesen kidolgozott működőképes megoldás, annak az átvétele jelentős időt, energiát kívánnak a GYK részéről, és számtalan kockázatot, vélt vagy valós félelmet jelentene. Ez tevőlegesen is és potenciálisan is meglehetősen nagy anyagi befektetést igényel, hiszen a programozót meg is kell fizetni, illetve ha van programozó, más fejlesztések !helyett! végezné ezt a munkát el. Mindez viszont semmiféle pozitívummal nem járna a bevételi oldalon, az oldal valószínű nem lenne látogatottabb, nem jelenne meg több reklám.
+1 ellenérv: Pl. számos kényelmi funkció inkább csökkentené a látogatottságot, így a megjelenített reklámok számát. Pl. ha új üzeneted érkezett, vagy valaki választ írt, akkor tök hasznos lenne, ha erről küldene push értesítést az oldal. De ha ez így van, nem fogsz felmenni az oldalra öt percenként, hogy megnézd, jött-e a privát üzenetedre, vagy a kérdésedre válasz. Megszűnik az a felesleges oldalhasználat, amit pont ezen kényelmi funkció hiánya generál, viszont ezzel együtt megszűnik az ezekkel járó reklámmegjelenítés is. Összességében tehát egy jobb rendszer lehet, hogy nem hozna extra bevételt, de még csökkentené is a bevételeket, ami még akkor is ellenérdekelté tenné az oldal üzemeltetőjét, ha amúgy a kiadási oldalon nem jelennének meg extra kiadások.
"1. Te nem ismered a GYK adatbázisát."
Váltanánk pár email-t az üzemeltetővel, ők leírnák jelenlegi környezetük, adatbázis szerkezetük. Ezután open-source kódban egy olyan scriptet is készíthetnénk ami átváltja az eddigi adatbázis sémát az újra pl. MongoDB alapúra.
"A GYK a háttérben végezhet olyan összesítéseket, futtathat olyan kódokat, amik a felhasználó részére nem láthatóak"
A toplistán kívül nem hiszem hogy komolyabb számításokat kell végezni szerveroldalon.
"Az, hogy valami opensource, az önmagában semmire nem garancia. Ahhoz, hogy a GYK megbízhatónak tartsa a kódot, nekik is át kellene tüzetesen bogarászni a kódot sorról sorra, hogy nincs-e valahogy egy kiskapu."
Igen, ez valós tény. Azonban a lényeg továbbra is hogy INGYEN kapnának egy kész megoldást, amit megrendelésre is csak rengeteg pénzért készítenének el.
Ehhez képest nem túlzott erőfeszítés a kód átnézése.
"És ha már bugok… Mivel az oldal forrása nyílt lenne, jó eséllyel külsősök hamarabb felfedeznék ezeket, ami összességében több sikeres támadáshoz vezetne"
Több szem többet lát alapon könnyebben kiszűrnénk a hibákat. Plusz még ha az üzemeltető át is nézi még kisebb az esély a hibákra. Ha pedig kiadnánk a hiba javításokat biztonságosabb oldalt kapnánk mint a jelenlegi változat. A forráskód és a fejlesztések utóbbi hiánya miatt ki tudja hány hiba van a mostani változatban. Lehet nem jön rá senki, de ez is csak idő kérdése.
"Nem mellesleg az opensource megoldás valószínű más programnyelvet, más technológiát, más szoftverkörnyezetet fog igényelni, mint a jelenlegi. Az opensource megoldás átvételéhez újra kellene építeni a rendszert."
Ez az új frissítések velejárója. Ha pl. valamely linux disztribúciót használnak, akkor nem feltétlen nehéz az új csomagok telepítése, régebbiek törlése. Akár egy éjjel alatt is át tudnának váltani.
"Szintén problémaforrás, hogy lehet, hogy az új opensource rendszer ezerszer szebb és jobb, de az extra funkciók miatt extra terhelést jelent a szervernek."
Nem feltétlenül. Több új rendszer sokkal gyorsabb a régebbieknél. Például ha jelenleg PHP 5-öt használnak, az újat pedig PHP 7-ben programoznánk le, akkor sebességben növekedést lehetne észrevenni.
"Mindez viszont semmiféle pozitívummal nem járna a bevételi oldalon"
Egy új moderációs rendszer kifejlesztése után lehet többen visszatérnének, akik régebben itthagyták a oldalt a trollok és az értelmetlen kérdések miatt.
Ha több internetes (pl. számítástechnikai) lapon is megjelenne, hogy új felület érhető el a gyakori kérdésekhez, biztos többen ki is próbálnák, majd bizonyos mértékük tovább is maradna az oldalon.
"..számos kényelmi funkció inkább csökkentené a látogatottságot, így a megjelenített reklámok számát. Pl. ha új üzeneted érkezett, vagy valaki választ írt, akkor tök hasznos lenne, ha erről küldene push értesítést az oldal. De ha ez így van, nem fogsz felmenni az oldalra öt percenként, hogy megnézd, jött-e a privát üzenetedre, vagy a kérdésedre válasz."
A konkurencia hiánya miatt így is, úgy is visszatérnének az egyetlen magyar kérdezős oldalra.
Én csak azt nem értem, hogy neked ez miért lenne jó? Ha annyira tudsz programozni, hogy egy csapat számodra idegen emberrel eltudnád készíteni ennek az oldalnak a jobb verzióját akkor miért csinálnád ezt ingyen? Légy vállalkozó és kérj érte pénzt. Vagy menj el egy céghez dolgozni és kapsz egy fix fizetést. De miért akarnál ingyen dolgozni valakinek? Ha csak a gyakorlatszerzés a cél akkor csinálj magadnak hobbi projekteket.
Szerintem már ott gyanúsak lennétek ha ezt így előadnátok az oldal üzemeltetőjének. Hisz tisztában vannak vele, hogy ez mennyibe kerülne és senki nem értené miért akarnátok ezt ingyen megcsinálni.
"neked ez miért lenne jó?"
"Ez nem így működik... Vagy nekik kell megrendelni az új oldalt, vagy te megcsinálhatod és ennek az oldalnak a konkurenciája lehet, persze a név és egyéb védjegyek használata nélkül."
Na pontosan ez a baj ezzel az országgal. Miért ne lehetne ingyen megcsinálni? Nem tartana "szinte" semmiből se és lehet, hogy többen is használnák/visszatérnének ahogy a kérdező is írta.
Frontend megvan 1-2 nap alatt, backend picit több, akár plusz funkciókat is bele lehetne rakni, egyedül a db migrálása tartana több időbe.
Ezt meg csak úgy itt hagyom. Egy ilyen rendszert pedig nehezebb összerakni, mint ezt az oldalt.
"Hatvan önkéntes cseh számítógépes szakember a hét végén Prágában két nap alatt ingyen elkészítette a közeljövőben bevezetésre kerülő cseh elektronikus sztrádamatricák tájékoztatási rendszerét, amelyet hivatalosan átadnak az államnak"
Source: [link]
Nem, pont nem ez a gond ezzel az országgal.
A világon mindenütt fizetnek a munkáért (jó a rabszolga munka más kérdés). Szóval ha ez az oldal színvonalasabb szolgáltatást akar nyújtani, akkor meg kell fizetnie az ehhez szükséges szakembereket. De ez nem “magyar mentalitás” ugyanez lenne a helyzet ha ez egy amerikai oldal lenne vagy német vagy angol szb...
Önkénteskedni szép dolog, de azt nem profitot termelő vállalkozásoknak szoktak, hanem például ételt osztanak a szegényeknek, óvszert osztanak Afrikában, tápot visznek az állatmenhelyre. Ezeknek van értelme és létjogosultsága.
De olyan sehol nincs, hogy egy vállalkozásnak valaki(k) teljesen ingyen munkát vállalnak.
Illetve nézd meg mivel keres pénzt az oldalt üzemeltető cég. Reklámfelületet adnak bérbe más cégeknek.
Pontosan azért nem csinálják meg jobbra ezt az oldalt az informatikusok, amiért az oldal sem ad ingyen reklámfelületet más cégeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!