Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Egyetemeken, főiskolákon,...

Egyetemeken, főiskolákon, felsőfokú tanfolyamokon hogyan oktatják a programozást?

Figyelt kérdés
Ez mindig is érdekelt volna, mert mi középiskolában ugyan tanultunk valamit erről, de az idő rövidsége miatt befejezetlen maradt sajnos ez a téma. Kíváncsi lennék, hogy vajon a következő lépcsőfokon, azaz a felsőoktatásban illetve a felsőfokú szakképzésben - ami tudomásom szerint 2 éves képzésekből áll, ha jól tudom - hogyan és miként tanítják ezt az utóbbi időben mintha egyre inkább fókuszba kerülő témát vagy szaktudást. Tehát milyen programnyelveken keresztül, hogyan közelítik meg a kérdést, mi a tematika, a dolgok menete, van-e pl házi feladat, milyenek a dolgozatok, hogyan megy a számonkérés (ZH ?), vagy vizsga feladatok. Esetleg linkeket, amik a magyar gyakorlatra világítanak rá. És hogy a végére a hallgatók, tanoncok valóban fognak tudni valamennyire is programozni? Aki szerzett erről tapasztalatot légyszi ossza meg velünk!

2019. szept. 26. 17:22
 1/7 Derwer ***** válasza:
84%

A főiskola/egyetem sokkal intenzívebb, mint egy közép suli. Ott félévente van egy érettségi anyaga. Vagy néha duplája.


Felső oktatásban tanár függő, hogy mennyire magyarázza el. De higy csak egyszer az is biztos. Ha megbukik a társaság 80%a akkor megbukik, nincs belőle újabb magyarázat, vagy újra próbált ZH.


Az órán példát csináltok és azon keresztül magyaráz. Én sokszor nem azt se követni első félévben. (meg is buktam anno)

Házi feladat vagy van, vagy nincs. Ha van akkor hálás lehetsz, mert azok általában nagyon sokat segítenek a ZHkban. (általában 2ZH szokott kenni, plusz néha vizsga is)


3. Félévben lehetőség volt saját program írásával kiváltani a vizsgát. Én egy mamba játékot írtam néhány extrával. (állás kimentése, story mode, állítható nehézség, ilyesmik)

Ez egy teljesen működő program volt, teljes értékű egyszerű játék.

A belső szerkezete persze katyvasz, mert menetközben tanultuk a technológiát és sosem voltam programozó tehetség. (nem is ebben dolgozom)


Tehát szerintem igen, megtanulunk programozni alapszinten az egyetemen, de persze nem nagyban és sok sok tapasztalat után leszel csak jó.


Én 12 éve kezdtem az OE-NIKken, ott C# a fő programnyelv, de tanul az ember JAVAt, VHDLt, ASSEMBLYt is. (jóval kisebb mértékben mennyiségben)

2019. szept. 26. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

SZTE - 6 félév.

Kötelező házi nincs, mindenki saját magának csinálja azért, hogy jobban sikerüljön a zh. Első félévben C alapok, ami nehéz lehet, ha nulláról kezded, amúgy sem túl egyszerű. Aztán a kövi félévben egy kis webfejlesztés: HTML/CSS/PHP, mellé Java Prog1-en, Bash/AWK oprendszereken, kövi félévben van Python & Javascript, C++, de én például C#-al csináltam a beadandóimat (legalábbis a webeseket ASP.Net-el), és még (jó)pár más.


Elég változatos, szerintem kifejezetten érdekes. Tetszik, hogy sok programnyelvvel megismerkedünk, így mindenki eldöntheti, hogy ő mire megy rá jobban. Egyiken se fogsz megtanulni egyetemen eléggé programozni, ezért fontos az önszorgalom is, de a tanárok (a legtöbb) segítőkészek nagyon.


A gyakorlati ZH-k egy egyetemi rendszeren keresztül történik, ahova feltöltöd a programkódodat, és megvizsgálja, hogy az inputok megegyeznek-e X darab outputra, és az alapján kapsz pontot. Vagy tanárnak elküldöd a kódodat, aztán lepontozza, de a nagyon programozós tárgyaknál inkább az előbbi. Vannak elméletibb zh-k előadásokon, kis papíros programozás néha, elméleti kérdések, stb.


Nekem például ezekkel nincsen bajom, szeretem tanulni a legtöbb infós tárgyat, de a matek nem könnyíti meg a dolgom :)

2019. szept. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

Hogyan tanítják egyetemen a programozást?


Nos, először is az alapoktól. A legtöbb képzésen nem feltételezik, hogy van meglévő ismereted ezen a téren, szóval a legelejétől indul a téma, mi a függvény, ciklus, elágazás, típusok, stb. Innen persze viszonylag gyors léptékben haladtok tovább, szóval azért jól jön ha már tanultál programozást, mert úgy hallottam aki nulláról kezdi, annak picit nehéz az elején lépést tartani.


Hogy mennyire gyakorlatorientált az oktatás, az erősen intézmény-, és tárgyfüggő. Példának okáért az ELTE-n rendkívül elméleties az oktatás, relatíve kevés gyakorlati ismerettel, míg pl egy Óbudai egyetemen sokkal több a gyakorlati oktatás. A cél mindenesetre sehol sem az, hogy te megtanulj egy konkrét nyelven programozni, hanem hogy elsajátíts bizonyos általános háttérismeretet, amit nyelvfüggetlenül bárhol tudsz alkalmazni. Épp ezért számos különböző nyelvvel fogsz megismerkedni, és egy, esetleg kettő olyan lesz, amiben mélyebben is elmerültök majd.


Aztán ott a matek. Akárhova is mész, sok a matek. Diszkrét és folytonos matematika, lineáris algebra, logika, valószínűségszámítás, akad majd minden. A legtöbbször a matekos tárgyak abból fognak állni, hogy különböző definíciókat, tételeket kell megtanulnotok, és megtanulnotok használni, némelyik tételt pedig matematikai eszközökkel bizonyítani is tudni kell. Elég távol áll a középiskolás matektól.


Aztán ott vannak az egyéb tárgyak. A programozás mellett megismerkedtek még a számítógépes hálózatokkal, az operáció rendszerek működésével, adatbázisok, fordítóprogramok felépülésével, és még sok egyébbel.


Összességében véve sokmindent fogsz tanulni, mind gyakorlati, mind elméleti oldalról, az, hogy ennek a emgszerzett tudásnak mekkora része az, ami egy hétköznapi programozó számára fontos és hasznos tudás, az örök idők óta vita tárgya, ahogy az is, hogy megéri-e alsó hangon 3 évet áldozni minderre. Egyesek szerint igen, egyesek szerint nem.

2019. szept. 26. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Okjs webprogramozó tanfolyamon az alábbi történt: "Az én cégem eeeeeeennnyire nagyon jó" minden alkalommal legalább 45 percig a 3x45 perces alkalmakon.

Visual basic óra, nem tanultunk meg programozni...


Pannon egyetem.

C nyelvvel kezdenek, nagyon sokan elvéreznek rajta, a pointerek használata az nem jön át annak, aki előtte még nem foglalkozott C-vel.

Heti beadandók, feltöltöd, lepontoz. Ha nem sikerül 100%osan megérteni és önallóan megcsinálni a házit, akkor a vizsga esélytelen. Sakkprogram bizonyos lépései + a tábla konzolos megjelenitese, stb volt a vizsga 10 éve bevprogon. Nem hangzik nehéznek, de úgy, ha akkor látod először, akkor nehéz. Muszáj időt rászánni. Programozni nem óran fognak megtanítani, hanem te magad a stackoverflowról.

Prog1 az inkább elmélet volt, az jobban ment mindenkinek.

Matekból, ha Pituk prof még ott van, akkor nála meg fogod érteni.

Java, illetve c# van még.


Ppke.

Itt is nagyon ráfekszenek az elméletre. Analízis vizsgán és a szigorlaton véreznek el sokan.

C++, heti házi, heti röpzh, 2 nagyzh, a 2. Géptermi önpontozós program, hiányzik pár része a programnak. Írd meg. Ha a végén azt írja ki, hogy 6/6 pontod van, akkor megvan a vizsgád/ tárgyad.

C++ 3 feléven át van. Java, sql 1 félév, pearl + shell az 1 tárgyon belül 1 félév, a többi szakirányon választható.

El fogják mondani az alapokat, ha előtte sose programoztál, alig van esélyed, főled a pázmányon, ahol időd se lesz tanulni, vagy leckét írni.

Nem egy félévem volt, hogy 8-20ig a kampuszon voltam. Az órák közti szünetekben pedig a köv órai röpzhkra készültünk, vagy jegyzőkönyvet írtunk. 60+ óras munkahét után hétvégen, pedig örülsz ha a cipőfűződet egyedül be tudod még kötni...


Tl;dr

Nem az egyetemen fogsz megtanulni programozni, hanem otthon a google segítségével.

2019. szept. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
nekünk a középiskolában még úgy tanították, hogy a programokhoz először egy úgynevezett folyamatábrát, vagy blokkdiagrammot kell készíteni, mint pl a legnagyobb közös osztó kiszámításánál, ilyesmit manapság is készítenek?
2019. szept. 28. 20:52
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Először arra válaszolok, amit már kommentben kérdeztél. Mi egyszer sem csináltunk folyamatábrát és nem is tanították, hogy kellene ilyet.


Attól függően, hogy hol tanulsz a képzés hossza 3-3.5 év. A nyelvek pedig félévente szoktak változni, egyszerre akár több is lehet.

Sokszor nem is a nyelvet tanítják, hanem a nyelven keresztül valamilyen technológiát. Pl. nekünk a C++-t azért tanították, mert azon keresztül mutatták be az objektum orientált programozást.

Amúgy a szokásos nyelvek voltak: C, C++, java, assembly, verilog, C#, VHDL.

A képzés az alapokról indul, vagyis nem várják el, hogy programozni tudj, max előnyt jelenthet.

A számonkérések pedig a tárgytól függnek. Van, ahol van házi és van, ahol nincs. Van, ahol a gyakorlati órák előtt beugrót iratnak, hogy készültél-e. A ZH programozást tekintve legtöbbször kódírás papíron, de elméleti kérdések is előfordulnak egy-egy technológiát érintve.


És van, ahol megtanítják őket programozni. Nem lehet kollektívan egy kalap alá venni az összes egyetem képzési színvonalát. Van, ahonnan úgy jönnek ki a hallgatók, hogy megtanultak programozni, míg van, ahonnan nem.

Ezeken a területeken a legjobb képzést a BME és ELTE nyújtja attól függően, hogy melyik irány érdekli jobban a diákot.

2019. szept. 29. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Sok volt szaktársam barátom, akik már régóta főállásban dolgoznak panaszkodott a summa cum laude végzett ELTE-s újoncra. Nagy volt az arcuk, de gondolkodni nem tudtak.

A cégük, részlegük pár héten belül megszabadult ezektől. Lehet a summa cum laude része volt a probléma.


Ppke-n nekem is volt szaktársam, aki mindenkin elősködött, szín jelesre végzett, okos gyerek, megvan a túléléshez szükséges tudása, esze is, csak egy utolsó gerinctelen élősködő féreg...


Közvetlen kolléga másod diplomát próbált szerezni az ELTE-n, neki is vegyes véleménye van az oktatásról.

Biztos sok okos, normális ember is lediplomázik ott, de ismerősi köröm még nem találkozott velük.


A BME-ről, azon kìvül, hogy nagyon nehéz, más rosszat még nem hallottam.


Dunaújvárosi főiskoláról meséltek még jókat.

2019. szept. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!