Linux mint 18.3 cinnamon - Live mod Pendrive-rol. Magyar billentyuzet hogyan?
Probalgatom a rendszert. Nem tudom az egyebkent magyar billentyuzetemet magyarul hasznalni.
A Firefoxban sem tudok beallitani semmit.
A telepitest sem latom vegrehajtodni.
Az a baj, hogy csak live modban vagyok? Ha installalom a linuxot, akkor is ilyen orulet aprosagokat is megoldani?
Tetszene pedig.
Telepítés után nem lesz ilyen gond, csak állítsd be a nyelvet magyarra. Egyébként a beállítások között a billentyűyetnél megtalálod. Telepítéskor meg konkrétan ki is tudod próbálni a beállított billentyűkiosztást, mielőtt véglegesítenéd.
De ha erősebb géped van, a Cinnamon helyett javaslom a KDE felületet.
Nagyon köszönöm!
Jó sok kérdésem lenne még, de most csak annak mentén, amit magad is érintettél:
Majd húsz éve már picit beleütöttem az orromat a Linux-ba. (Akkor még igazi kihívás volt egy Debian-t egyáltalán feltelepíteni. (partíciók(!) létrehozása, méretre lövése kézi vezérléssel, majd telepítés, végül a rendszer életre keltése sok Shell munkával.) De azóta elszaladt a világ, odébb állt a tehén. Én elfelejtettem az egész fájlrendszert, a parancsokat - gyakorlatilag mindent.
No, ebből az időből én arra emlékszem, hogy fent lehetett a Gnome, a KDE egyszerre, és egyszerűen egy egérkattintással választhattam, hogy melyik felülettel dolgozzak épp. Már nem így van? Nem tudom pontosan megmondani, miért épp a cinnamont próbálgatom. Talán azért csupán, mert új volt a szemeimnek ez a megnevezés. Azt gondoltam, hogy ha régen igen, akkor ma pláne, hogy kedvemre váltogathatok a kezelőfelületek közt.
Miben jobb a KDE, mint a Cinnamon?
No és mit tesz az, hogy erősebb gép? (Nagyon relatív dolog ez. A fiamé sokkal erősebb.) Egy HívletPakard Brand vas van mellettem I5 2500 négy mag, négy szállal, 8GB RAM-al, 256 GB SSD-vel, meg egy nagyobb HDD-vel, alaplapi VGA-val.
Mire elég ez a mai Linux világban?
Hiányoltam a tálcán a régen csak a Linuxokhoz kötött tetszés szerinti számú lapozgatható Desktopokat, meglepődtem, hogy már nem kell semmit Mount-olgatni, ott van minden készen, csatolva, mint a Win rendszerekben.
Csekkoltam, hogy Shell nélkül változatlanul nem lehet messzire jutni, miközben a Win rendszerek szinte el is dugták már a parancssort jó mélyre, a színfalak mögé.
Kedvenc pólóm volt egy pingvines szerénység. Nem hordtam azóta, csak őrizgettem, mint kedves emléket. Most felcsillant a szemem, hogy talán nemsokára ismét felhúzhatom. És rájöttem, hogy ajjaj, sokára húzhatom még azt én fel.
ALT+F2: setxkbmap hu
KDE nem feltétlen jobb, több kis mütyürt lehet pl. asztalra rakni.
Én Fahéj párti vagyok, szeretem az egyszerűbb felületeket.
Igen, bejelentkezéskor lehet váltani melyik GUI -t szeretnéd.
Annyi hogy telepíted amelyiket használni kívánod,
kijelentkezel, és belépsz a másikkal. :-)
Shell nélkül is lehet konfigurálni, kevés dolog van ami parancssort igényel.
Most is lehet az asztali környezetek között, a GDM/LightDM/Slim/KDM (tehát a login manager, ahova be kell írnod a jelszavad), menüpontjai között kell keresni. Persze, először fel kell telepíteni azt az asztali környezetet, amit használni szeretnél.
Az, hogy a munkaterület váltó nincs alapból a tálcán, csak beállítás kérdése. Cinnamon alatt vannak appletek (azt hiszen, magyarul minialkalmazásoknak hívják őket, de nem biztos), amiket a tálcára lehet kirakni, meg widgetek, amiket az asztalra.
Egyébként a Cinnamon jó, és népszerű is, sokan szeretik. A Gnome nem olyan, mint régen, teljesen más, majd tegyél vele egy próbál (egyébként a Cinnamon is Gnome alapú). Aztán ott a MATE, ami a régi Gnome 2-es irányvonalat viszi tovább, és itt az Xfce, amit eléggé alacsony erőforrásigényű, ellenben elég okos is (bár alapból nem olyan egységes megjelenésű, mint egy Cinnamon). És ott van még persze a KDE, LXDE, Unity, Budgie, Razor-qt, Enlightenment, Windowmaker, meg a tiling window managerek (xmonad, i3, awesomewm, ..), stb. Annyi van, mint égen a csillag.
A Mint Cinnamon rendszerkövetelményei:
1GB RAM (2GB recommended for a comfortable usage).
15GB of disk space (20GB recommended).
1024×768 resolution (on lower resolutions, press ALT to drag windows with the mouse if they don’t fit in the screen).
Ehhez képest a te géped egy atomerőmű, kb. mindenre elég lesz. Általában a Linuxok valamivel kisebb erőforrásigényűek, mint a Windows 10.
Viszont a terminált nagyon ritkán kell elővenni manapság. A problémáid szerintem abból fakadnak, hogy live rendszert használsz. Azokkal néha akadnak problémák, vagy legalábbis furcsaságok. Javaslom, telepíts virtuális gépbe Linuxot, úgy azért bővebb áttekintést kapsz a rendszerről, mint ha csak liveban matatsz.
Alain Delon, nem rossz a KDE se, sőt rengeteg mütyür van hozzá, és sok népszerű, mutatós program igényli a KDE alap magját is...
DE! jelentős különbség nincs user szinten egyik közt se, max ha kevés RAM / GPU / CPU teljesítmény, akkor egyik - másik előnyösebb.
Szinte bármelyikből lehet bármilyen külsejű, funkcionalitással bíró felületet varázsolni.
Én is sokáig használtam, néha - néha meg is nézem mit fejlődött, vannak előnyős és hátrányos változások is.
De hogy az ementáli vagy a trapista a jobb kár vitatkozni, sajt - sajt. :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!