Miért kell órákon át bénítania frissítéssel a felhasználókat a Microsoft remekének?
Windows. A mindennél jobb 10. Épp frissít. Legutóbb a "Frissítés és leállítás" menüponttal búcsúztunk ma reggel. Hazaérkezve néznék egy jó mesét vagy valamit. Persze tisztában vagyok vele, hogy ez ilyenkor simán egy óra, mire a sok drága cuccod szolgálni kezd, épp csak azért húztam fel magam, mert sikerült szépen elfelejtenem, hogy ez volt reggel. 2017, Föld bolygó. A vezető pc operációs rendszer, ami üzleti szférában egyeduralkodó hosszú évtizedek óta, gyakorlatilag egy világot tart fel, ha épp túl fontos frissítés van.
Nem tudom, megvan-e: oprendszer vezényli önmaga frissítését. Mi volna neki egy flag, amivel önmagát emlékezteti, hogy amint végigment a száz plusz egy újraindításos csodafrissítés, máris le kéne állítania a gépet. Mi akadálya?
Azt már inkább meg se kérdezem, minek újraindulgatni ki tudja hanyadszor... Nem egy rommá foltozott, kritikán aluli kód rémképe az egyetlen, ami egyedüli magyarázatul szolgálhat ilyen, évtizedeken át őrizgetett ostobaságokra? Erre kell bízza a munkáját boldog-boldogtalan?
Sokallom az egy órát, nálam egyik frissítés sem tartott addig még (pedig a Creators is megérkezett, az meg nem kicsi). Nem kevés és/vagy lassú a gépedben?
Amúgy meg háborogsz, ahelyett, hogy a megoldást keresnéd :-) Egy irodában ez abszolút megoldott (mondjuk otthon is pont így van/lehet). Ha van frissítés, akkor ne állítsa le, hanem "frissítés és újraindítás", majd futás haza, a többit majd elintézi a rendszer. Ha emellé normális energiagazdálkodás sablon van beállítva, akkor úgyis le fogja állítani, ha "megnyugodott". Még akkor is, ha nincs nagy IT, és nincs WSUS, meg Group policy, meg minden efféle.
Ha meg ennyire nem tetszik, mi a fenének használod? Ott a Linux, ott a macOS, bármelyik jó, és nem csinál ilyet.
Kell venni egy korrekt gépet.
A munkára használt gépemen néhány perc a frissítés.
Azon a levetett, 10 éves gépemen, amit most a fiam használ, azon tényleg fut néha 50-60 percet is úgy a frissítés, hogy közben még a monitor is fekete 5-10 percig, mert nem jut neki megszakításkérelem :-)
Ne hasonlítsuk össze a Linux disztrib frissítését és a Windows update-et, mert csak a funkciójában ugyanaz. Egy Debian dist-upgrade ugyanazon a gépen is sokkal pörgősebb, persze a telepített csomagoktól is függ.
Windows 10 HDD-n (legyen az bármilyen, különösen lassú, laptop diszkek) nem érzi jól magát, SSD kell neki (csak nem írják le).
Ez mindig is baja volt egyébként. Csodálkoztunk jóval az SSD-k piacra kerülése előtt is, hogy viszonylag nagyhangú, egészen gyorsnak számító HDD-nk miért kerepel olyan furcsán, mintha direkt fejugráltatásra mennének rá azok, akiknek az optimalizálás volna a dolguk. Persze már ott el volt veszítve a csata, ahol először kitalálták, hogy legyen rejtve a fizikai struktúra, legyenek logikai szektor- és klaszterméretek, aztán majd boldogul mindenki, ha öt dolog fut egyszerre. Tehát gyakorlatilag már tizenéve elég jól jött ki a költekezésből, aki rászánta magát legalább egy négymeghajtós Raid tömb összevásárlására és felépítésére. Miközben a Unix oldal (OS/X is) azóta is valahogy sokkal jobban pörög ugyanazon az egymeghajtós vason.
Teljesen érthető egyébként, hogy már ahogy eddig nem valami odaadón törődtek a HDD-re telepített rendszer fittségével, úgy az SSD-k világában még kevésbé fognak. Gondolom beszállok a trendbe, leszek én is egy aprócska tényezője a soha eljönni nem akaró SSD olcsósodásnak, és minden szóbajövő wines gépbe beszerzek egyet-egyet, hátha pár évig még megússzuk ostoba galibák nélkül.
Nyilván ettől még a "Frissítés és leállítás" helyes neve "Frissítés, leállítás, legközelebb pedig váratlan molyolás" lesz akkor is, ha a molyolás alatt csak egy főzet kávét iszol meg tűzforrón.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!