Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni egyszerűen, hogy működik a csomagkezelés Linux rendszerek alatt?

Figyelt kérdés

Kezdő Linuxos vagyok ( Ubuntu 16.04 )


A Windows után furcsa áttérni erre a package-s rendszerre.


Ami fura nekem : Egy szoftver több package-re osztva is lehet, ha jól értelmezem. Emiatt nekem nagyon átttekinthetetlen az egész. Hogy lehet egyszerűen megnézni a telepített programok listáját, méretét, stb...

A telepítéssel még nincs gondom, de hogy lehet egyszerűen uninstallolni valamit?


Meg ami még fura: Az Ubuntu Software-ben nem látom az Installed fül alatt pl. a QT Designert és az Eclipse-t, de mindkettő elindul, ha megnyitom. Illetve az Eclipse nem hajlandó megjelenni, ha rákeresek az asztalon, csak ha a mappájából indítom.

Eddig tetszik a linux, és át akarok térni, de nekem ez a csomagos rendszer nagyon áttekinthetetlen.


Bármilyen segítség jöhet!



2017. nov. 1. 00:22
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Például: Synaptic csomagkezelővel itt kilistázom a QT4 designer-t, mert uninstallolni akarom, és kidob 30 csomagot..


[link]

2017. nov. 1. 00:25
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Feleslegesen bonyolítod túl. :)

Igen, a Linux filozófia az egymással összedolgozó kis részfeladatok összességeként írja le a rendszert, de most ha mélyebben belegondolsz... alapjaiban hasonlónak mondható. Windows alatt is felraksz egy halom komponenst, ha telepítesz valamit, csak ő nem köti az orrodra. Hogy mást ne mondjak, egy halom szoftver igényli a .NET framework-öt. Vagy a Java-t. Vagy a GTK+-t. Stb. Sőt, gyakori, hogy az azonos gyártók szoftverei telepítenek valami "közös komponenst", amire az összes szoftverük hivatkozik. Csak ezt ők sem kötik az orrodra. ;)

Való igaz, Linux alatt ez az egymásra épülősdi sokkal kiforrottabb, de egy csomagkezelő sem sokkal nehezebb, mint a Windowsos install. Telepítéskor úgyis önmaga kiválasztja a függő csomagokat, törléskor meg egyszerűen kiveszed a pipát előle. Ha olyat akarsz uninstallálni, amire más szoftver hivatkozik, a csomagkezelő úgyis figyelmeztet. (Egyébként meg ha uninstallálsz valamit, sz.v.sz. felesleges minden egyes feltelepült komponenst uninstallálni, hiszen ezek olyan hú, de sok helyet nem foglalnak általában, és valószínű, hogy úgyis belefutsz még olyan szoftverbe, aminek azok a függőségei.)

2017. nov. 1. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Alain Delon ***** válasza:
Nem tudom, miből szűrted le, hogy "Egy szoftver több package-re osztva is lehet", de ez nincs így. Az a több valami az ún., függőségek, amik feltételei a telepítésnek vagy a futásnak.
2017. nov. 1. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Szóval egy adott program megfelelő működéséhez szükségesek ezek a depandency-k (függőségek), és ha valamit törölni akarok, akkor ezeket a függőségeket is kell törölni a package managerben a programmal együtt?
2017. nov. 1. 08:54
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem minden esetben, több program is függhet egy dologtól, amit ha egy programmal együtt törölsz, akkor a többi sem fog működni. De ez Winnél is így van.

Amit javasolnék, az, hogy már a legelején tedd félre az X szervert, és text bázisban tanuld meg az alapokat. Az se baj, ha ezt konkrétan egy Debianon teszed meg (még akkor is, ha az ubuntu kistesó). Rengeteg jó, magyar leírást találsz neten.

2017. nov. 1. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Alain Delon ***** válasza:
Egy program eltávolításakor a függőségek maradnak.
2017. nov. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tom Benko ***** válasza:

Egy program - egy csomag. Ennyi. A csomagok csak magát a programot tartalmazzák, valamint a futtatáshoz szükséges programok (függőségek) listáját. A csomag neve és a program neve nem feltétlenül egyezik. Ha a csomagot eltávolítod, a függőségek még maradnak, viszont a csomagtól függő többi dolog szintén eltávolítódik.


Ami zavaró lehet, az az, hogy egy program több komponensből tevődik össze, például frontend, backend, engine, témák, forrásfájlok. Ezek mindegyike külön csomag, mert egymástól független egységek. Ezt érthetted "több csomag"-nak.


A QT Designer és az Eclipse hogyan lett telepítve? Ha nincsenek a csomagkezelőben regisztrálva (forrásból lettek telepítve), akkor nem is fogod ott látni őket. Egyébként pedig a csomagok maguk jóval áttekinthetőbbek, mint a hagyományos wines rendszer, annyira, hogy annak idején a microsoft is próbálkozott hasonlóval (msi), csak aztán a szervezés sajátosságain elbukott.

2017. nov. 1. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Például: Synaptic csomagkezelővel itt kilistázom a QT4 designer-t, mert uninstallolni akarom, és kidob 30 csomagot."


Azok a QT4-hez tartozó komponensek, modulok, amik a működéshez kellenek. Gyakran van egy meta-csomag, ami igazából csak további csomagok listája, de van, hogy ezeket csoportosan kell telepíteni, pl:

sudo apt-get install qt4-dev-tools libqt4-dev libqt4-core libqt4-gui


A Synaptic egy jó kis eszköz, de ebből a szempontból jobb pl. az apt vagy az aptitude, mert ott egyszerűbb kezelni az összetartozó csomagokat. Ezzel pl. láthatod, milyen "járulékos" csomagok települtek egy adott csomaggal:

apt-mark showauto | grep qt5

2017. nov. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Azt hiszem kezdem kapizsgálni.


És ha valamelyik csomag nem kell már, azt a 'sudo apt-get autoremove' -al lehet eltávolítani, igaz? Csak hogy ne foglalják a helyet a fölösleges package-k

2017. nov. 1. 18:41
 10/11 anonim ***** válasza:
Igen, azokat a csomagokat törli, amik más csomagok függőségei voltak (más csomag telepítésekor kerültek fel), de már nem kellenek.
2017. nov. 1. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!