Az Ubuntu linux melyik Debian változatra épül?
Mellesleg én egyáltalán nem érzem macerásnak a debiant, sőt!
Egyszer beállítod, és kész, ha akarod, soha többé nem nyúlsz parancssorhoz .
Köszönöm a választ, kérném a Mate-t tartalmazó tároló címét!
...
Azt nem értem még, hogy mi értelme saját használtra testing és unstable verziókat telepíteni?
Talán annyi előnyük lehet, hogy könnyebben kezelhetőek egy viszonylag kezdő számára. (viszont annyival instabilabbak és problémásabbak is).
A Debian testing az ubuntusoknak megtévesztő nevével ellentétben stabilabb, mint a jelenkori legújabb ubuntu, mivel régebb óta tesztelik, mint a fél évente megjelenő ubuntut. Desktop gépre ideális választás, főleg, ha rolling disztróként használjuk.
A Debian stable serverre ideális, mivel minden egyes komponense több éves teszten esett át többféle architektúrán, így a linuxon közt max. a redhat vetekedhet vele.
A Debian sid, vagy más néven unstable a developer/maintainerek homokozója - ha ez nem lenne, akkor készülhetne testing verzió. Mivel a testing úgy készül, hogy ha sokan rábólintanak a sid-ben, h valami már stable, akkor bekerül a testingbe, hogy tényleg stable-e. (ubuntunál itt már stable-nak hívják ezt a szakaszt, mivel náluk nincs ennél "lejjebb")
A legfelső szint Debian-ban az experimental, ahol az igencsak beta/alpha állapotban levő sw-kkel játszadoznak, hogy egyáltalán lefordul-e, elindul-e, stb. Sokat elmond az ubuntu stabilitásáról, hogy a kde5/plasmát már ígérik a következő stabil ubuntu verzióba, noha debianban még az experimental repoban rostokol. (onnan még átkerül majd a sid-be, aztán a testing-be, és aztán stable. Debian nagyon óvatos.)
Ja, és hogy a kérdésre is válaszoljak: A Debian testing alapvető része a mate-desktop. Ha wheezy-d van, akkor pedig:
deb [link] wheezy-backports main contrib non-free
A backports-ot nem mellesleg annyira "kötelező"(=érdemes) beírni a stable debianhoz, mint a "contrib non-free"-t hozzáappendolni.
Megelőztek :)
Am én azért ajánlottam a stable-t, mert kissebb hibák nekem a testingen is előfordultak (kde-ben az ablakoknak csak a kerete volt meg, benne semmi), igaz ritkán.
Köszönöm a válaszokat, különösen a 13.-ból lehetett nagyon sokat tanulni.
Egy érdekesség:
Kb. 2 napja feltettem a Linux Mint Cinnamon-t (LTS Maya 64 bit), szép volt külsőre (nekem egy kicsit túl szép – eyecandy), kiválasztottam a szoftvertárolójából vagy 20 db programot, amit alapvetően használok, elkezdte telepíteni és a másodiknál, ami történetesen a Dropbox volt, elakadt a telepítés, ... megállt, de még egy interaktív felületet sem adott, ahol be tudtam volna avatkozni. :)
Kiléptem a telepítőből, el is felejtette az általam kb. félóra alatt összeválogatott programokat. :)
Azért a PclinuxOS ilyet még sosem csinált. Én egyszerűen nem értem, hogy lehet használni az Ubuntut és a Mintet, mikor a telepítés után max. egy félórán belül hibajelet ad (pl. nem update-tel rendesen, szoftverek telepítése elakad, KDE vagy valami crash-sel (=összeomlik).
Zorin OS fizetős programját megvettem anno kb. 5.000 Ft-ért, telepítés után 5-10 perccel már hibajelet adott (valami összeomlott benne). Volt benne minden, csak stabilitás nem.
A Debian az jó lenne és ízléses lenne (Stable alapúakat próbáltam kizárólag), de az még magas nekem egy kicsit, de nagyon tetszik, hogy ízléses és komoly – nincsenek benne ezek az övön aluli hatásvadász szembolondító trükkök. :)
(pl. 65.000 program a tárolóban, abból minimum 20.000 biztos, hogy kifekteti a rendszert, ha az ember feltelepíti … Dropbox-ot nem telepít :) )
Jól értem, hogy a Debian testing stabilabb, mint az Ubuntu LTS?
Ablakkezelőkről mi a véleményetek, melyiket érdemes használni? Nekem viszonylag összetettebb keresési-, képkezelési stb. funkciókra van szükségem, újabban erősen hajlok a KDE felé – Gwenview-t, Kipi-plugint és még egy kettőt úgyis telepítem, azok pedig hozzák magukkal a többi KDE-s programot.
A Catfish-t jó keresőnek tartom, tudtok esetleg valami jobbat?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!