Az olyan Linux-pártiak, akik szerint a Linux jó átlagfelhasználóknak otthoni felhasználásra mivel magyarázzák az ilyen idegesítő hibákat, bugokat, amik nap, mint nap felbukkannak?
Többféle Linux-disztrót is kipróbáltam már, ilyen dolgokban, hogy szerver-futtatás, particionálás stb. tényleg jó, de az asztali felhasználó számára szerintem nem jó alternatívája a Windowsnak.
Legutóbbi észrevételeim az új Linux Mint-ről, a Qiana-ról:
-A bejelentkező képernyőn xorg.conf szerkesztés nélkül csak angol billkiosztás van, mert usb-s, wireless billentyűzetem van. Magán a képernyő háttérképén láthatóan mennek a refresh-csíkok lefelé, pedig 60 Hz-re volt állítva a monitor, azt a hatást keltve, mintha egy koax-kábellel tévére kötött Commodore 64-et használnék.
-Gördítesz egy weboldalt firefox-ban és a képernyő "behullámzik". (igen fent volt a zárt forrású nvidia driver).
-Veszem fel a hangkártya kimenetét Audacity-ben, és minden alkalommal amikor eközben a firefoxban új linkre kattintok vagy rányomok egy vissza, refresh gombra, bereccsen egyet a hang, ez bekerül a felvételbe is. Egyébként pusztán másfél órás angol nyelvű fórumböngészgetésbe került rájönni hogyan lehet egyáltalán felvenni a hangkártya kimenetét, pulseaudio felinstallálásával, majd ebben való machinálással.
-Cinnamon felület alatt megnyitom a Start-menüt, zsupsz, lefagyott a gép, de nem ám úgy, mint a Win-ben, hogy minden lemered, de legalább van egérmutató meg Ctrl+Alt+Del-lel behozható feladatkezelő, hanem az egér is megbénult, mint amikor régen lefagyott a Windows 3.1.
Ctrl+Alt+F2-vel nyitottam egy új terminált és azzal sikerült rebootolni a gépet.
-Van egy 2006-os USB-s TV-tunerem, az Istennek se ismerte fel eddig egyetlen Linux sem. Nem is ritka, nem is túl régi, nem is túl új eszköz.
-Windowsban, ha teljes képernyőn csinálsz valamit, pl. játszol vagy youtube-ot nézel, automatikusan nem jön be a képernyőkímélő. Linuxban vagy kikapcsolod erre az időre, aztán nehogy elfelejtsd bekapcsolni ha vége a teljes képernyős időtöltésnek, vagy puszta 3 óra guglizással írsz egy bash-scriptet, ami 3 perceként lenyomja a SHIFT-gombot, ezt aztán teljes képernyőzés előtt elindítod egy terminálban, utána pedig bezárod.
-Elindítom a Minecraft-ot, működik elég jól, de ha megnyomom a hangerőszabályozó gombok valamelyikét a billentyűzeten, hát nem kiugrik teljes képernyősből ablakos módba.
-Más játékoknál ellenkező a probléma. Teljes képernyős módban nem lehet hangerőt szabályozni. Túl hangosan ordít a szörny? Alt+Tab ki hangerő le, alt+tab vissza, közben valaki kinyírt, überfasza.
Szóval értem én, hogy jó a Linux szerverek, speciális hardverek és hasonló feladatok számára, ezzel én is egyetértek, de amikor a weboldalakon a Linux-propaganda oldalak azt hajtogatják, hogy felhasználóbarátabb meg jobban működik otthoni felhasználásra, mint a Win, azzal nem tudok egyet érteni.
Azt se tudom, hogy az, hogy egy müncheni önkormányzati hivatal, vagy a bukaresti tömegközlekedés Linuxra állt át, az miért jó ok arra, hogy Kis Pista is Linuxra váltson, aki a munkából való hazajövetel után mozizás helyett megtanulhat gyorsan egy kis alapvető bash-programozást, ha nem akar a filmezés közben egy OCD-sre hajazó 2 percenként egeret megpiszkáló cselekedetet végezni.
„...mert jobb Linux-buherálással foglalkozni...”
Sosem foglalkoztam a linux hegesztgetésével, egyszerűen csak használom, időtlen idők óta. Arra a három kisebb problémámra, ami közben adódott, itt simán megkaptam a választ. Ennél sokszorta több időt elvitt az életemből a Windows állandó pucolása, töredezettségmentesítése és víruskeresése. Az új Windowsok bizonyára ilyen téren is jobbak, mint az XP, de emiatt átváltani a bevált, problémátlan rendszerről? Ami az általad megcsillogtatott lehetőségeket illeti, a warcraftozás nemigen vonz, pornóoldalak böngészésére meg utolsónak jutna eszembe Windowst használni, hacsak nem a rendszer sürgős kivégzése volna a célom.
A kérdezőnek komoly pszichés problémái vannak, lehet hogy gyermekkorában megcsípte egy pingvin.
Mégis hasznos volt elolvasnom amit írt, mert megtudtam, hogy a Minecraft működik Linuxon. Fel is rakom.
Igazából nem értelek...
A Linux nem egyszerűbb, bonyolultabb mint egy Windows.
(Habár az utóbbi Windows verzióknál, már Linux felé billen a mérleg)
Mint írtam, tény hogy zavaró hibák előfordulhatnak, ilyen a képernyő kímélő.
Amit a menüből ellehet érni, és ki lehet kapcsolni.
(értelmetlen funkció, úgy is csak addig tartjuk bekapcsolva a gépet amíg használjuk)
Alapvetően a hardverek felismerése sokkal jobb Linuxon,
kevesebb eszköz igényli, hogy drivert vadásszunk, és régebbi hardverekkel is kompatibilis, ami már Win7 -ről se mondható el, mert pl. egy 2003 -as PCI -s Pinnacle TV kártyához már nincs driver...
Kérdeztem, hogy milyen VGA-d, hogyan van össze kötve a géppel és még erre se válaszoltál.
Szóval összességében nem bonyolultabb egy Linuxot használni, mint windowst.
Nálad inkább a megszokás a gond.
A vírusoknál, csak annyit, hogy átlag felhasználónak fogalma sincs mire kattinthat. kap egy üzenetett, hogy nézd meg... és megnézi.
(Elismerem vannak egyes programokkal hibák, sőt van amit magam javítottam, fejlesztettem tovább, mert már nem volt meg a fejlesztő csapata, de ugyan ez lehet Windows -on is programmal.)
Nekem teljesen megfelel a Linux, nem akarom költeni a pénzem Windowsra. De ha ingyen lenne a Windows, akkor is Linuxot használnék, mert amellett, hogy teljesen megfelel, tetszik a szabad szoftver nyíltsága is, nem szívesen telepítenék fekete dobozt a gépeimre.
tabaki: Én állítom, hogy az önkormányzatos Kiss Pista számára (amennyiben nem használ speciális szoftvert, ami nem érhető el Linux alatt) igen is hogy a Linux lenne a megfelelő, sőt, hűtlen kezelésnek tartom, hogy az én adómból nem ingyenes és szabad szoftvert telepít neki a rendszergazdája, hanem egy külföldi cégnek fizetik a licencdíjat feleslegesen.
Az önkormányzati részen ott cseszték el mindig, hogy teljesen saját Linux distro -t akartak fejleszteni.
pl. LiMux (Müncheni Linux)
@kovpet:
Ezt a bizonyos Kis Pistát csak azért emlegettem, mert Kérdező az ő nevével fémjelzi a az átlagfelhasználók tömegét, akiket szerinte azzal az érvvel akarnak a linux igájába törni, hogy hivatalos helyeken is azt használják.
Én eddig ilyenfajta rábeszéléssel linuxos oldalról nem találkoztam, szerintem pont a Windows-kedvelők örökké visszatérő érve, hogy mindenhol azt használják, kvázi ipari szabvány, stb.
Én elégedett vagyok a linux disztrómmal, sokkal szívesebben használom mint a windowst, számomra a linux a kényelmes kanapé, a windows a gagyi stoki. Viszont megértem a kérdezőt, én is sok linuxot próbálgattam, amíg rátaláltam a nekem (gépemnek) megfelelőnek. Jó a hozzáállásod, én is így voltam vele. Viszont megtanultam, hogy a kis probléma, csak egyszer probléma, utána a benyomom és megy dolog működik.
Mondjuk a müncheni linux ha jól tudom megbukott. Igaza van annak aki azt mondja hogy a linux nem rosszabb, nem jobb mint a windows, hanem másabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!