Az olyan Linux-pártiak, akik szerint a Linux jó átlagfelhasználóknak otthoni felhasználásra mivel magyarázzák az ilyen idegesítő hibákat, bugokat, amik nap, mint nap felbukkannak?
Többféle Linux-disztrót is kipróbáltam már, ilyen dolgokban, hogy szerver-futtatás, particionálás stb. tényleg jó, de az asztali felhasználó számára szerintem nem jó alternatívája a Windowsnak.
Legutóbbi észrevételeim az új Linux Mint-ről, a Qiana-ról:
-A bejelentkező képernyőn xorg.conf szerkesztés nélkül csak angol billkiosztás van, mert usb-s, wireless billentyűzetem van. Magán a képernyő háttérképén láthatóan mennek a refresh-csíkok lefelé, pedig 60 Hz-re volt állítva a monitor, azt a hatást keltve, mintha egy koax-kábellel tévére kötött Commodore 64-et használnék.
-Gördítesz egy weboldalt firefox-ban és a képernyő "behullámzik". (igen fent volt a zárt forrású nvidia driver).
-Veszem fel a hangkártya kimenetét Audacity-ben, és minden alkalommal amikor eközben a firefoxban új linkre kattintok vagy rányomok egy vissza, refresh gombra, bereccsen egyet a hang, ez bekerül a felvételbe is. Egyébként pusztán másfél órás angol nyelvű fórumböngészgetésbe került rájönni hogyan lehet egyáltalán felvenni a hangkártya kimenetét, pulseaudio felinstallálásával, majd ebben való machinálással.
-Cinnamon felület alatt megnyitom a Start-menüt, zsupsz, lefagyott a gép, de nem ám úgy, mint a Win-ben, hogy minden lemered, de legalább van egérmutató meg Ctrl+Alt+Del-lel behozható feladatkezelő, hanem az egér is megbénult, mint amikor régen lefagyott a Windows 3.1.
Ctrl+Alt+F2-vel nyitottam egy új terminált és azzal sikerült rebootolni a gépet.
-Van egy 2006-os USB-s TV-tunerem, az Istennek se ismerte fel eddig egyetlen Linux sem. Nem is ritka, nem is túl régi, nem is túl új eszköz.
-Windowsban, ha teljes képernyőn csinálsz valamit, pl. játszol vagy youtube-ot nézel, automatikusan nem jön be a képernyőkímélő. Linuxban vagy kikapcsolod erre az időre, aztán nehogy elfelejtsd bekapcsolni ha vége a teljes képernyős időtöltésnek, vagy puszta 3 óra guglizással írsz egy bash-scriptet, ami 3 perceként lenyomja a SHIFT-gombot, ezt aztán teljes képernyőzés előtt elindítod egy terminálban, utána pedig bezárod.
-Elindítom a Minecraft-ot, működik elég jól, de ha megnyomom a hangerőszabályozó gombok valamelyikét a billentyűzeten, hát nem kiugrik teljes képernyősből ablakos módba.
-Más játékoknál ellenkező a probléma. Teljes képernyős módban nem lehet hangerőt szabályozni. Túl hangosan ordít a szörny? Alt+Tab ki hangerő le, alt+tab vissza, közben valaki kinyírt, überfasza.
Szóval értem én, hogy jó a Linux szerverek, speciális hardverek és hasonló feladatok számára, ezzel én is egyetértek, de amikor a weboldalakon a Linux-propaganda oldalak azt hajtogatják, hogy felhasználóbarátabb meg jobban működik otthoni felhasználásra, mint a Win, azzal nem tudok egyet érteni.
Azt se tudom, hogy az, hogy egy müncheni önkormányzati hivatal, vagy a bukaresti tömegközlekedés Linuxra állt át, az miért jó ok arra, hogy Kis Pista is Linuxra váltson, aki a munkából való hazajövetel után mozizás helyett megtanulhat gyorsan egy kis alapvető bash-programozást, ha nem akar a filmezés közben egy OCD-sre hajazó 2 percenként egeret megpiszkáló cselekedetet végezni.
"-Elindítom a Minecraft-ot, működik elég jól, de ha megnyomom a hangerőszabályozó gombok valamelyikét a billentyűzeten, hát nem kiugrik teljes képernyősből ablakos módba."
Ez a Minecraft problémája, ugyanis más, teljes képernyős alkalmazásoknál - például VLC Media Playernél - nem fordul elő ilyen gond.
"-Van egy 2006-os USB-s TV-tunerem, az Istennek se ismerte fel eddig egyetlen Linux sem. Nem is ritka, nem is túl régi, nem is túl új eszköz.
...
-A bejelentkező képernyőn xorg.conf szerkesztés nélkül csak angol billkiosztás van, mert usb-s, wireless billentyűzetem van. Magán a képernyő háttérképén láthatóan mennek a refresh-csíkok lefelé, pedig 60 Hz-re volt állítva a monitor, azt a hatást keltve, mintha egy koax-kábellel tévére kötött Commodore 64-et használnék.
...
Veszem fel a hangkártya kimenetét Audacity-ben, és minden alkalommal amikor eközben a firefoxban új linkre kattintok vagy rányomok egy vissza, refresh gombra, bereccsen egyet a hang, ez bekerül a felvételbe is."
Sajnos a hardvergyártók nem mindig támogatják a Linuxot kellő mértékben, így fordulhatnak elő a hibák. Ez ellen csak előzetes utánajárással lehet védekezni. Nálam például nem fordulnak elő ilyen problémák.
Reaktívan pedig jelenteni kell a problémát a fejlesztőknek.
A Linuxot ráadásul úgy is szokták reklámozni, hogy spórolj pénzt, éleszd fel vele a régi géped, mindent felismer jól.
Ha nekem most pont ezt a gépet dobta a sors, akkor mit csináljak? Vegyek bele linux-kompatilibis alkatrészeket, és perifériákat? Nem épp zsebpénzbarát rendszer, mert az én hardvereimmel azt a látszatot keltette, mintha átültem volna egy Toyotából és Zsigulibe. Persze, elvisz A-ból, B-be, de hogyan?
"A bejelentkező képernyőn xorg.conf szerkesztés nélkül csak angol billkiosztás van, mert usb-s, wireless billentyűzetem van."
Billentyű kiosztást telepítéskor be lehet állítani, és onnantól rögzítve van (de ha jól tudom, talán GUI beállítás is van hozzá nem csak manuális)
"Magán a képernyő háttérképén láthatóan mennek a refresh-csíkok lefelé, pedig 60 Hz-re volt állítva a monitor, azt a hatást keltve, mintha egy koax-kábellel tévére kötött Commodore 64-et használnék."
60Hz CRT -n gyenge, ha meg LCD akkor digitális össze kötés kell, ez árnyékolatlan kábel hiba.
"Gördítesz egy weboldalt firefox-ban és a képernyő "behullámzik". (igen fent volt a zárt forrású nvidia driver)"
Nem írtál típust, de Nvidia nem a legjobb, hála az Nvidianak, ugyan is nem müködött együtt a Linux fejlesztőivel.
De natív Nvidia driverrel, 8400GS kártyával is kiválon ment nekem full HD -n.
"Veszem fel a hangkártya kimenetét Audacity-ben, és minden alkalommal amikor eközben a firefoxban új linkre kattintok vagy rányomok egy vissza, refresh gombra, bereccsen egyet a hang, ez bekerül a felvételbe is... hogyan lehet egyáltalán felvenni a hangkártya kimenetét, pulseaudio felinstallálásával"
Nem kellet volna piszkálni a hangvezérlést, valószínüleg a pulse audió okozza a recsegést.
Simán is lehet fel venni ha a /dev -en belüli eszközt adod meg mint forrást.
"Cinnamon felület alatt megnyitom a Start-menüt, zsupsz, lefagyott a gép..."
Ez megint VGA hibára vezethető vissza, továbbra is az a kérdés milyen kértyád van.
"Van egy 2006-os USB-s TV-tunerem, az Istennek se ismerte fel eddig egyetlen Linux sem"
Nem írtad pontosan milyen típus, de van amihez "drivert" kell betölteni a használatához.
Nekem PCIe -s tunerem volt/van ott driver telepítése nélkül egyből megy. :-)
"Windowsban, ha teljes képernyőn csinálsz valamit, pl. játszol vagy youtube-ot nézel, automatikusan nem jön be a képernyőkímélő."
Ezt én is rűhelem, már keresgéltem megoldást rá, de egyenlőre csak az van hogy ki kapcsolom a képernyő kímélőt addig.
"Elindítom a Minecraft-ot, működik elég jól, de ha megnyomom a hangerőszabályozó gombok valamelyikét a billentyűzeten, hát nem kiugrik teljes képernyősből ablakos módba."
Valamely hotkey beállítással ütközhet, megkéne nézni.
"Más játékoknál ellenkező a probléma. Teljes képernyős módban nem lehet hangerőt szabályozni."
Szintén hot key ellenőrzés...
De szerintem a manuálisan állított xorg -al lesz a gond.
Egy átlag asztali felhasználónak, jó!
Tud netezni, videózni, office dokumentumokat szerkeszteni, néhány játék is akad,
és a legfontosabb, nem vagy nagyon nehezen lehet össze szedni vírust rá!
Átlag Win -es felhasználó, hetente telepítheti újra a rendszert, mert agyon fertözi, fércbook, skype, és még tudom is én milyen forrásokból...
valóban speciálisabb igényekhez angol nyelvtudás és sok szabadidő kell, de egyébként tökéletesen működik. 3 évig használtam fedorát, szerintem messze a legjobb rendszer. driverekkel mindig van hiba, de ált a natívak teszik a dolgukat. videózáshoz ajánlom az mplayert, ha jól emlékszek ott be lehet állítani, hogy kapcsolja ki a képernyőkímélőt miközben filmet nézel.
Egyébként bármennyire erőltetik, játékra még mindig windows.
Nem vagyok se Windows, se Linux-fan, szerverekre és egyéb komoly dolgokra szerintem is jobb a Linux, viszont szerintem hazugság az, amikor olyanokat állítanak, hogy az átlagembernek is megéri az otthoni gépére Linuxot tenni.
Persze, ha valami időmilliomos vagy iskolás tini akkor nem rossz választás, mert jobb Linux-buherálással foglalkozni, mint Warcraftozni vagy verni a leszbi pornóra, de nehogy már azt gondolják, hogy a melós haza jön a gyárból vagy az irodából és örömmel fogja fogadni, hogy rendezhet magának egy kis esti iskolát bash-programozásból és angol nyelvből mielőtt meg tud nézni egy filmet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!