A Linux mivel jobb mint a Windows? Miért érdemesebb Linuxot telepíteni mint Windowst?
Például ingyenes, és talán ez az egyetlen érv, amivel nem lehet vitatkozni.
A különböző Linux disztribúciók (magyarul különböző Linux változatok) jók tudnak lenni, de egy átlagfelhasználónak nehezen tudnám ajánlani, mert sok problémába lehet beleütközni, amelyek megoldása nem feltétlenül magától értetődő, és sok utánaolvasást, keresést igényelhet.
Köszönöm a válaszokat! Bővebben lehetne még esetleg?
"és kicsi a gépigénye viszont játékra eléggé alkalmatlan"
Én viszont úgy tudom Linuxra is jelentek meg játékok. Az nem számít bele?
Nem illik ennyivel letudni, de annyira ezt kérdezed, hogy nem lehet nem belinkelni:
Egy átlagfelhasználó, ha van ilyen, egyre-másra ütközik bele a Windowson is a számára nem nyilvánvaló megoldást igénylő problémákba (ezt onnét tudni, hogy itt kérdezi meg). A linux a sok egyéb jó tulajdonsága mellett, ugyanolyan kényelmesen és egyszerűen használható, mint a Windows. Csak ugye, az ellendrukkerei kezdenek kifogyni az érvekből; most ez van soron, az ismeretlen rendszer érthetetlen hibaüzenetei, a kétségbeesett tehetetlenség, az elveszettség -- bezzeg nem úgy, mint Windowson, ahol
1. sosem fordul elő probléma
2. azt a rendszer automatikusan javítja
3. bárki, tapasztalat nélkül megoldja
4. a rendszer közérthetően elmagyarázza
5. a Hibajavító végigvezet a megoldás folyamatán
6. a Microsoft adatbázisában megtalálod a segítséget
7. vagy az ügyfélszolgálata készséggel szolgál tanáccsal
8. és nagyszámú fórumon tájékozódhatsz a teendőkről.
#4: no, azért milyen problémák szoktak felmerülni Windowson, legáltalánosabb esetben? Pl nem megy XY játék, mert nincs fent a driver. Megoldás? Letölti a felhasználó az operációs rendszerének megfelelőt, telepíti->problem solved.
Linuxnál ez nem ilyen egyértelmű, főleg, ha AMD-ről van szó. Pár hónapja futottam bele a pofonba, mikor az Ubuntu által telepített, majd utólag szoftverközpontból felrakott driver mellett is 100% pörgött a 6850-es Radeonom ventilátora, nem kicsit fárasztva engem. Ekkor felrakva az AMD honlapján elérhető drivert megdöglött az X, de teljesen. Két opcióm volt: vagy nekiállok kutakodni a neten, hogy mi okozta, vagy újrahúzom. Utóbbi mellett döntöttem, mivel szűk 10 perc alatt megvolt pendrive-ról, és erősen kétlem, hogy első opció gyorsabb lett volna. Aztán eszembe jutott, hogy olvastam róla, hogy az új kernel (3.14) mintha javított volna az energiagazdálkodáson, illetve új open drivert is tartalmazott volna a Radeonokhoz. Leszedtem, lefordítottam, beállítottam, bingo, bejött, tökéletesen megy. Nyilván nem lehet ebből általános következtetéseket levonni (azt leszámítva, hogy nV Linuxra jobb választás, már csak OpenGL támogatásuk okán is), de még mindig előfordul, hogy terminálban kell zsonglőrködnie a felhasználónak ahhoz, hogy gatyába rázza a gépet (mert ugye mind az AMD driver telepítő shell script konfigurálása, mind a kernel fordítása itt történt).
Btw, nem vagyok ellendrukker, és nem is MS rendszereket használok a mindennapokban.
Testreszabhatóbb, kevesebbet fogaszt, szabadon módosíthatod. Egyszerűbben be tudom állítani, hogy ne parkolgasson össze-vissza a hdd, jobban fel lehet tekerni a hangot, így nem suttognak az online filmek. És még sorolhatnám.
Próbáltam már többször is Win7-et, 8-at használni, de hamar letöröltem. Hiába kapom ingyen az egyetemen, akkor sem kell.
@ #5:
Igazad van, kivált különleges hardver esetén, a linuxos megoldás nem mindig egyszerű -- hiába, egyelőre ez van; A Windows jelenti a bevételt, tehát a gyártók az után futnak a hardvereikkel, a linux meg azokhoz próbál drivereket készíteni (általában előbb-utóbb sikerül is neki, és azokat a rendszer onnantól fogva beépítve tartalmazza). Ettől a nem jelentéktelen kérdéstől eltekintve viszont szerintem nem biztos, hogy egy operációs rendszer megítélésében ekkora súlyt kell kapnia a telepítés esetleges bonyodalmainak. A linux használatának például a tapasztalatlanabbak esetén sem természetes része az örökös újratelepítés. Ha két, már jól belőtt rendszert hasonlítasz össze, sokkal jobban kidomborodnak a linux előnyei. Ami pedig tagadhatatlan gyengéjét, a Windowsra írt szoftverparkhoz nem mérhető programválasztékát illeti, annak semmi köze az operációs rendszer minőségéhez, egyszerű gazdasági kérdés. Akik a Windows mellett teszik le a voksukat, gyakran példálóznak olyan szoftverekkel, amelyek nem is részei annak -- mellesleg jogtisztán nem is lehetne a birtokukban. Viszont a linux is ugyanúgy alkalmas jó programok futtatására, ezt mutatják az olyan nívós linux-szoftverek, mint a Blender, POV-Ray, Meshlab, Wings3D, MakeHuman, Gimp, MyPaint, Krita, FreeCAD, Lightworks, Inkscape, FontForge, Scribus, LibreOffice vagy akár a Wine, hogy csak az én érdeklődési körömbe esőket említsem.
Végezetül: Sajnálom, hogy lehatereztelek, nem ez volt a célom, de így visszaolvasva nemigen lehet másra magyarázni. Ez a sunyi kis oldalcsípés inkább azt a kollégát célozta, aki most még nem tette itt tiszteletét, de a linuxos kérdésekre rendszerint megjelenik, és azzal rukkol elő, hogy "ugyan, ahelyett a kiforratlan és instabil linux helyett tegyél már föl egy atomstabil Windows 8.1-et", majd elmagyarázza, hogy a linux működtetése a konzolon való folyamatos, kínos bütykölgetéssel egyenértékű. Egyszóval: Bocsánat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!