Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Van bármi valós alapja a...

Van bármi valós alapja a windwossal szembeni linuxos kritikáknak?

Figyelt kérdés

Én is kipróbáltam pár disztribúciót (Ubuntu, Linux Mint, sőt a PC BSD-t is), de nem látom miért lenne sokkalta jobb mint egy windows xp sp3 vagy windows 7. Le se fagyott a windows! Kék halált pedig még nem is láttam, pedig több éven használom.

Szerintem a problémák a mik a windowssal vannak az inkább felhasználói hülyeségekből származnak. (nem nagyképűségből, de azért utána olvasok, megkérdem/tanulom ha valamit nem tudok hogy kell csinálni)

Pl. Nem kapcsolják fel a tűzfalat, vírussítót miközben pornóoldalakat nézegetnek.

Nem tartják karban rendesen karban a rendszert. pl. CCleaner programmal, töredezettség megszüntetéssel, vírusírtás stb.


Szerintem amikor fagy valami az inkább hardveres hiba (szóval a linux is lefagyhat), nem a szoftver tehet róla.


Egyetlen amit logikusnak látok a linux mellet, hogy van benne szoftver központ, de ez az előny könnyen behozható egy Softonic nevű programmal.


Valami értelmes érv a linux mellet? (Azt leszámítva, hogy ingyen van... mert a winodws is ingyen van! :D Sőt minden a torrent miatt! :D)


Nem kötekedésből tettem fel a kérdést, de szívesen vitatkozom kulturált hangnemben!



2014. ápr. 3. 11:06
1 2 3
 1/21 Tengor ***** válasza:
91%

A windows nincs ingyen, csak a piti tolvajok gondolják azt. Persze majd felnősz és rájössz, hogy nem olyan vicces, ha a munkádat ellopják vagy ingyen felhasználják.


A Linuxnak nincs szüksége ccleanerre, töredezettség mentesítésre. Vírusirtó nélkül is kellő biztonsággal használható.


A Linuxnak nincs olyan rendszerleíró adatbázisa, ami a telepítgetések után, annak ellenére, hogy szabályosan törlöd az alkalmazást elszemetelődne. A 3-4 éve telepített oprendszer ugyan azt a tempót tudja, ami a tegnap felrakott.


A Linuxnak nyitott a forráskódja, ha valami nem tetszik szabadon módosíthatod. Ezen kívül ha belekerül olyan módosítás, ami mondjuk alapvető emberi jogaidat sérti, akkor azt szabadon kiveheted, vagy a közösség szabadon kiveheti.

2014. ápr. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
34%

Lehet, hogy ez téged nem érdekel - de a Windows az nem operációs rendszer. Ugyanis egy operációs rendszert a felhasználó és a felhasználói program soha, semmilyen körülmények között nem tud tönkretenni, és persze nem is települ bele.

A Windowsra ez nem teljesül.

A Windows csak úgy néz ki, mintha egy operációs rendszer lenne.

2014. ápr. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Amellett, hogy elsődlegesen windows felhasználó vagyok, nekem is van vele problémám. Az elsődleges az, hogy ők mondják meg, hogy mit lehet, és mit nem. Linux alatt ez nem így van, ott tényleg a felhasználóé az irányítás.


Jó példa erre a windows 8. Van aki szereti, de ismerjük be, a többség nem. Ennek ellenére a microsoft nyomul vele, erőltetik a saját elképzelésüket.


Bár jelenleg van alternatíva korábbi verziók személyében, de a microsoft megtehetné, hogy azt mondja, holnaptól csak a 8-at támogatják. No, ez a baj, hogy megtehetnék, még ha nem is teszik meg, mert maguknak ártanának vele.


Vírusok kapcsán egyébként nincs teljesen igazad, mert nem csak a népszerűségen múlik. Az a rendszer, ami windows alatt elbukott (UAC), linux alatt kezdettől fogva működik. Ott nem kapsz rendszergazda jogokat egy igen gomb nyomkodásával. Lehet rá vírust írni, csak épp a vírus nem fog tudni hozzáférni a rendszerhez, nem tud ártani, hacsak a felhasználó nem ad neki jogokat. Linux alatt márpedig nem rutinművelet jogot adni neki.

2014. ápr. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

A windows esetében én azért nem sajnálom annyira a fejlesztőket. Kárt maga a vállalat szenvedhet a lopásokból fakadóan, bár ilyen profit és ilyen agresszív és ellenszenves üzletpolitika mellett szerintem nem fognak csődbe menni. Eddig sem az egyéni vásárlók hozták nekik a hasznot... És aki eddig nem vette meg, az ezután sem fogja. Sokan előbb térnének át linuxra, mint hogy tízezreket fizessenek érte, pláne ha csak böngészésre használják. Ha pedig kevesebben használnák a rendszerüket az a vállalatnak nagyobb veszteség lenne.


De ettől függetlenül más szellemi tulajdonát felhasználni az engedélye nélkül valóban nem szép dolog.


Egyébként linuxot is karban kell tartani, bár mostanság eléggé automatizáltak benne mindent. Hátránya, hogy még mindig nem elég felhasználóbarát a laikusok számára (pedig szurkolok neki). Ha lenne minden általam használt windows-os programból linux verzió (nem alternatíva, hanem konkrétan az amit használok, csak linuxra) akkor valószínűleg már rég áttértem volna. Csak sajnos a driverekkel is többet kell küzdeni, mint windows alatt. Ezzel szemben hatalmos plusz pont neki a csomagkezelőkért (pár kattintással, minden feladatra találsz programot amit letölt automatikusan és telepít is). A jogosultságkezelése szerintem fejlettebb mint a windows-é (bár ezt linux és windows rendszergazdák jobban meg tudják mondani, én egyiknek sem ismerem a rejtett lehetőségeit pláne nem szerveroldalon.)

De ha csak laikusként is állsz hozzá: elég elgondolkodtató, hogy a webszerverek 99% linux disztribúcióra épül. Lehet nem véletlen... :)

Arról meg ne is beszéljünk, hogy vannak olyan (friss) linux verziók amik régebbi gépen is zökkenőmentesen mennek. A windows új verziói rákényszerítik az embereket a fejlesztésre. Sőt, ha jól látom az MS honlapján akkor windows7-et már nem is lehet tőlük vásárolni. (vagy jól eldugták ennek lehetőségét). A linuxnál a régebbi verziók is elérhetők általában.

Összefoglalva:

Az MS profitorientált cég, mely a felhasználók lenyűgözésére és az általuk preferált lehetőségek kényszerítésére építette fel az üzletpolitikáját.

A linux ezzel próbálja felvenni a versenyt. Én szurkolok nekik...

2014. ápr. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
#3 és #4 értem, köszönöm a válaszokat! Ment a zöld! :)
2014. ápr. 3. 12:13
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Számomra a Linux két legnagyobb előnye (ezeket emelem ki), hogy ingyenes és moduláris.


Utóbbira jó példa, hogy mikor az Ubuntu kijött a felhasználóbarátnak nem nevezhető Unity-s felülettel, valamint a Gnome 3 is hasonlóan használhatatlan lett, akkor volt lehetőség váltani másra (én személy szerint a KDE-re). Ugyanez nem működik Windows esetén, tehát ha kijönnek valami anti-felhasználóbarát felülettel, mint ahogy a Windows 8-nál tették, akkor bizony nincsen alternatíva (a 7 nem alternatíva, hanem előd, és előbb lesz vége, mint a 8-nak), persze meg lehet buherálni 3rd party szoftverrel, de az nem ugyanaz, hiszen mondjuk mikor mégis észbe kapnak (lásd Windows 8.1 és a most beígért új Start menü), akkor kidobhatod a kukába a 3rd party alkalmazásodat, és minden amit megszoktál benne.

2014. ápr. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

#5 Egyébként szerintem a windowshoz történő ragaszkodás is az üzletpolitikájukra vezethető vissza. Azok a felhasználók akik nem kényszerből használják a megszokás miatt nem akarnak váltani. Rászoktatják az embereket így később idegenkedve állnak minden újhoz. Az általános iskoláktól kezdve az egyetemig, mindenhol erőltették a használatát. (A kapzsiság miatt ha jól tudom beintett nekik az állam és már csak egyetemek és főiskolák kapják ingyen. (Tudomásom szerint megszűnt a "tisztaszoftver" program.)) A tananyag is úgy van összeállítva, hogy belenevelik a gyerekekbe a használatát. A felsőoktatásban pedig azért kapják ingyen, hogy .Net "katonákat" (akarom mondani: programozókat) képezzenek ezáltal növelve a szoftveres támogatását a windowsnak.


#6:

8.1 még mindig nem hozta vissza az eredeti startmenüt. próbálkoztak valamivel, de a StartIsBack vagy inkább a Start8 nélkül én továbbra is használhatatlannak tartom az új felületet nem érintőképernyős környezetben...

2014. ápr. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

7:

Idézem magam:

"lásd Windows 8.1 és a most beígért új Start menü"


Erről van szó konkrétan:

[link]

2014. ápr. 3. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

12:44 Az oktatásban részben tévedsz. Alapfokon még igaz is, de a felsőoktatásban rengeteg linuxot tanulnak a programozók, grafikát pedig kb. kizárólag linuxon opengl alatt.


Ettől függetlenül persze igaz, hogy rá vannak szoktatva az emberek, de nem is az oktatás által, sokkal nagyobb hiba a gépeket előtelepített windows-zal árulni. Márpedig ezt teszik szinte mindenütt, "üres" vagy linuxos gépek alig vannak.

2014. ápr. 3. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

#8 Úgy látszik lemaradtam a sima 8.1-nél! :) Az új "update"-et még nem láttam. De hozzá kell tennem, továbbra sem tetszik. Ha jól látom még mindig erőltetik a hülye csempéket! Na de ez a lényegen nem változtat, én vagyok lemaradva... :)


#9 Igazad is van, meg nem is.. valóban tanulnak linuxot is, sőt.. Programozási nyelvek közül is mindenhol oktatnak javat, c++-t, stb..

Én ezalatt a DreamSpark-ot értettem, ami hallgatóként nagyon jó, hiszen ingyen jutok hozzá még a vagyont értő visual studiohoz is, viszont azt feltételezni, hogy mindezt hátsó szándékok nélkül teszi az ms elég naív gondolat. (ezt mérnökinformatikus hallgatóként mondom! :) )

Az előtelepített windowsokkal kapcsolatban pedig teljesen igazad van. Az is egy undorító húzás, vagyis nem is az a része, hogy így forgalmazzák, hanem hogy bizonyos típusú gépekhez (itt laptopokra gondolok elsősorban) csak így jutsz hozzá. Hál' istennek azért van bőven freedos-al linuxal, op.nélkül is de ezt árukapcsolásnak hívják amit régen tiltottak!

[link]

2014. ápr. 3. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!